jak zmieścić 3 foteliki w aucie? i to RWF!

trójka dzieci na tylnim rzędzie auta w fotelikach RWF
Jak zmieścić trzy foteliki tyłem do kierunku jazdy w jednym aucie i do tego jeszcze zapakować kierowcę i pasażera? Jakie to mogą być foteliki i jakie mamy auta?

Montaż trzech fotelików samochodowych w jednym aucie to czasem spora gimnastyka. Mamy jednak trójkę dzieci, tego nie da się ukryć. I każde z naszych dzieci nadal jeździ w foteliku RWF, czyli tyłem do kierunki jazdy!

Trzy foteliki w aucie rodzinnym


Kiedy już zdecydowaliśmy się na trzecie dziecko, to mój mąż powiedział, że zanim w ogóle zaczniemy się starać, to musimy zmienić auto. Mieliśmy wtedy kombi, wcale nie małe auto, ale z dwójką dzieci momentami czuliśmy się już jak w puszce.

Wtedy ostatecznie zrezygnowaliśmy z "normalnych" samochodów na rzecz pojazdów typu minivan ;) i naszym towarzyszem stał się Ford Galaxy - Kuzyn Alhambry, czy Sharanna. Czy było warto?

ford galaxy, sharran, seat alhambra z trzema fotelikami

ford galaxy, sharran, seat alhambra z trzema fotelikami

ford galaxy, sharran, seat alhambra z trzema fotelikami, klippan kiss 2 i klippan century

ford galaxy, sharran, seat alhambra z trzema fotelikami, klippan kiss 2 i klippan century ORAZ AXKID REKID


Potem urodziła się Hanka, kilka razy przerzucaliśmy foteliki do auta męża i postanowiliśmy, że drugim autem, taką domową dojazdówką, będzie Citroen Xsara Picasso (odrobinę węższa od dzisiejszego Citroena C4).

Oba nasze auta, z powodzeniem mieszczą trzy foteliki naszych dzieci. A Galaxy ma nawet miejsce na dodatkowych pasażerów (można do bagażnika wstawić pełnowymiarowe dwa fotele dla pasażerów - niestety - kosztem bagażnika i wchodząc przez bagażnik).


Jakie auto do trzech fotelików?


Podstawowym kryterium, od którego polecałabym zacząć, jest fakt 3 oddzielnych foteli w drugim rzędzie. Żeby bez problemu te foteliki się zmieściły, muszą to być odpowiednio szerokie fotele... (wiem, że niektóre auta mają ściemniane, węższe fotele ;) ). To moje kryterium, niektórzy wolą kanapę, ścisk i kombinowanie ;) Choć pewnie istnieją wygodne auta z kanapą, to poradnik mój - laika i użytkownika ;)

Oczywiście, odległość drugiego rzędu od foteli przednich, pochylenie siedzisk - to wszystko ma wpływ na odpowiedni dobór i foteliki samochodowe zawsze dopasowujemy w fachowym sklepie z fotelikami. Wtedy możemy być pewni, że będą pasować :)

W obu naszych autach są oddzielne fotele i to mnie bardzo cieszy, szczególnie, że w perspektywie mamy wymianę fotelika Zosi. Powoli przybliża się wizja fotelika FWF (czyli granicy 25 kg), co oznacza, że będzie musiał być wygodny dostęp do klamry pasów samochodowych.

britax max way - 3 foteliki w xsara picasso c4

britax max way - 3 foteliki w xsara picasso c4Wygoda w aucie a foteliki samochodowe


Jeśli odpowiednio dobierzemy do swoich potrzeb auto i foteliki, to i dzieciom i pozostałym pasażerom będzie wygodnie. A przecież to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo.

Pasażer ściśnięty na przednim siedzeniu, czy kierowca, który nie może wykonać szybko i bezpiecznie manewrów, to nie jest nic bezpiecznego, nawet gdy dla dzieci mamy super wypasione foteliki!

Wsiadanie do fotelików dla dzieci nie jest problemem, już nawet Hanka całkiem dobrze ogarnia wsiadanie, z resztą popatrzcie sami :)

dziecko wsiada do auta minivan, 3 foteliki w aucie
 
dziecko wsiada do auta minivan, 3 foteliki w aucie

dziecko wsiada do auta minivan, 3 foteliki w aucie

dziecko wsiada do auta minivan, 3 foteliki w aucie
Trzy foteliki RWF w jednym aucie


To naprawdę realne, bezpieczne, a nawet możliwie wygodne, jednak trzeba to dobrze przemyśleć, by rzeczywiście wszyscy pasażerowie byli bezpieczni.

Czasem trzeba pokombinować, by np któryś z fotelików nie miał pasów kotwiczących albo miał możliwość montażu na Isofix (pamiętajmy, że isofix tylko do 18kg dziecka).

U nas w Galaxy stoi Klippan Century - fotelik Zosi za pasażerem, Klippan Kiss 2 - fotelik Hani na środku (montaż na Isofix), Axkid Rekid - fotelik Szymka za kierowcą. Wcześniej to Szymka fotelik stał na środku, bo tak nam było wygodniej, a Szymek nie miał jeszcze 18kg. Dlatego właśnie wybraliśmy wtedy Rekida.

3 foteliki w fordzie galaxy - RWF na każdym siedzeniu, klippan, axkid, britax

3 foteliki w fordzie galaxy - RWF na każdym siedzeniu, klippan, axkid, britax

3 foteliki w fordzie galaxy - RWF na każdym siedzeniu, klippan, axkid, britax

3 foteliki w fordzie galaxy - RWF na każdym siedzeniuKlippan Kiss 2 jest aktualnie naszym fotelikiem do przestawiania z auta do auta, bo montaż na Isofix, zdecydowanie mocno ułatwia :) Choć mój Mąż naprawdę jest mistrzem montażu już teraz :D

No tak, kiedy ma się 5 fotelików, trójkę dzieci, to zdecydowanie jest co ogarniać w tym temacie. Ale nie żałuję. Dzieciaki wiedzą, jak ważne są odpowiednie foteliki i poprawne zapięcie.

W drugim aucie Klippan z brzegu, potem Britax Max Way i Axkid Kidzone - foteliki starszaków nieco bardziej pionowo, ponieważ nie ma problemu z opadającymi główkami, bo starszaki naprawdę rzadko przysypiają na tych trasach blisko domu :)

3 foteliki w citroenie - RWF na każdym siedzeniu, klippan, axkid, britax

3 foteliki w citroenie - RWF na każdym siedzeniu, klippan, axkid, britax

3 foteliki w citroenie - RWF na każdym siedzeniu, klippan, axkid, britax


Bez problemu możemy bezpiecznie zapiąć dzieciom pasy i naciągnąć je odpowiednio. Ja mam 164 cm wzrostu i nie mam problemu z tym, by dosięgnąć... Czasem się śmieję, że było niewygodnie, gdy najmłodsza z trójki była czasem w chuście, a Szymka trzeba było zainstalować na środkowym siedzeniu. Teraz to już jest zupełnie nie-problem :D


Tak naprawdę, dla każdej rodziny, do różnej konfiguracji auta, dzieci i fotelików, będzie pasować co innego, ale nie warto się poddawać! Szukajcie, kombinujcie, pytajcie. Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami :) 

Jeśli macie ochotę - jeszcze kilka ujęć z prób samodzielnego zapinania :D


xsara picasso i 3 foteliki samochodowe

xsara picasso i 3 foteliki samochodowe

xsara picasso i 3 foteliki samochodowe

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Publikowanie komentarza

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)