Jeden pokój dla trójki dzieci

jeden pokój dla trójki dzieci
Nasze dzieciaki śpią od niedawna w jednym pokoju. W całkiem niewielkim pokoiku na poddaszu, mamy 3 pełnowymiarowe łóżka dla trójki dzieci w wieku prawie 2, prawie 4 i 5,5 roku. Ale nasza trójka dzieci, na razie ma do dyspozycji 2 pokoje - sypialnię i bawialnię.

Jak na razie wydaje nam się to być rozwiązaniem idealnym. Dlaczego?Trójka dzieci w jednej sypialni


Dążyliśmy do takiego stanu rzeczy ze zwykłej wygody. Kiedy którekolwiek z nas potrzebuje wolnego wieczoru, drugi może "obrobić trójkę" na raz, bez uszczerbku dla nikogo ;) No i w nocy, często wystarczy jeden rodzic. Pamiętam, że kiedyś "uśpić dwójkę" było wyzwaniem :D

Dzieci zasypiają razem, wstają różnie, ale mają "odruch", że od razu po przebudzeniu schodzą do nas :)

Zosi "część pokoju" to jej łóżeczko i regał książkowy, razem z gadżetami ;)

łóżeczko białe 90x200 z barierkami, wspólny pokój

jeden pokój dla trójki dzieci, książki w nocnej biblioteczce

jeden pokój dla trójki dzieci, książki w nocnej biblioteczce

jeden pokój dla trójki dzieci, książki w nocnej biblioteczce


Czuję, że to jest to, czego potrzebujemy. Dzieci zawsze muszą zakończyć konflikty przed wieczorem. Umieją spędzać ze sobą czas. Wspólnie negocjują i dochodzą do kompromisów - kiedy czytamy, kiedy nie, kiedy wybieramy wierszyki (bardziej dla Hani), a kiedy Mity greckie czy Piaskowego Wilka :)

jeden pokój dla trójki dzieci, książki dla dzieci na dobranoc


Zasypianie trójki dzieci w jednym pokoju


Mamy z dziećmi wieczorny rytuał - kolacja, kąpiel i spanko. Teraz już wszyscy razem po kąpieli lądujemy w jednej sypialni. Jeden z rodziców daje buziaka i wychodzi. Drugi czyta.

Dzieci uwielbiają to wieczorne czytanie, coraz częściej już wszyscy bywają porządnie zasłuchani.

Czytamy spokojnie i po cichu, kiedy dzieciaki leżą w swoich łóżkach, więc często się zdarza, że jak któreś jest bardziej zmęczone, zasypia już w trakcie czytania.

Potem gasimy światła, mówimy sobie dobranoc i niewiele czasu potrzeba, żeby wszyscy posnęli.

Zazwyczaj któreś z nas leży jeszcze do zaśnięcia z Hanką, dlatego w jej łóżku mamy też swój "jasiek" ;)

łóżeczko białe 90x200 z barierkami, wspólny pokój

dwulatka bawi sie lalkami

dwulatka bawi sie lalkami

współny pokój dla trójki dzieci, wygodne białe łóżka

współny pokój dla trójki dzieci, wygodne białe łóżkaAranżacja sypialni dla trójki dzieci


U nas tak naprawdę wielkiej aranżacji nie ma... Nie znajdziecie tu miliona inspiracji na dodatki czy pięknych tkanin.

W sypialni dzieciaków jest przede wszystkim prosto, dziecięco i wygodnie. Są duże, wygodne 3 łóżka (o wymiarach 90x200) z barierkami i dwa regały na to, co potrzebne w sypialni, czyli? pluszaki i książki. Więcej nam do spania naprawdę nie potrzeba :D Zosia miała przez chwilę swój pokój i naprawdę oddzielenie od części zabawkowej jest dobre ;)

Szymek ma najlepsze towarzystwo ;) oto jego kawałek pokoju

współny pokój dla trójki dzieci, wygodne białe łóżka

pluszaki przy łóżku

pluszaki przy łóżku

łóżko dla dwulatki 90x200 z barierkamiDzieci mają skłonności do alergii, więc odpadają dywaniki, firanki, narzuty itp. Wolę, by było tego jak najmniej.

Oprócz zawartości regałów, w sypialni mamy jeszcze lampki, nawilżacz i termometr ze stacją pogody, żeby wiedzieć, kiedy włączyć nawilżacz.


Jakie łóżka do sypialni dla dzieci?


Postanowiliśmy, że dzieci będą miały normalne, duże łóżka. Po pierwsze dlatego, że w razie choroby, czy potrzeby potulenia, możemy do nich wskoczyć, i normalnie się z nimi wyspać :D Poza tym, wystarczą na długo, nie będzie trzeba kombinować, tylko regularnie wymieniać materace.

Łóżka są "dorosłe" rozmiarem, ale nadal mamy dokładane barierki, teraz już tylko u Szyma i Hanki. Zosia śpi w swoim łóżku od 4 lat i bardzo je lubi :)

łóżko dla dwulatki 90x200 z barierkami

łóżko czterolatka z barierkamiDwa pokoje dla trójki dzieci


Dlaczego wystarcza nam ze spokojem taki metraż? Nasze dzieci, na ten moment, mają 2 wspólne pokoje o wymiarach 3x3,5m. Jeden z pokoi jest sypialnią, a drugi pokojem "zabawkowym".

W sypialni tylko śpimy i czytamy wieczorami, a w zabawkowym dzieci spędzają czas na zabawie, rysowaniu itp. Dzięki temu zawsze w sypialni mają czysto i świeżo. Nawet gdy mamy gości do późna i nie posprzątamy, nie mamy problemu ze spaniem w bałaganie.

Nie potrzebujemy też miejsca na szafy, bo te zamieniliśmy na pojemną garderobę. Powiem szczerze, to była jedna z mądrzejszych decyzji - oddzielna garderoba dla dzieci. No i ani między zabawkami, ani między łóżkami nie ma ciuchów.

wspólny pokój dla trójki dzieci, zabawki, kallax, ikeaA co w przyszłości?


Wciąż żyję nadzieję, że nasze dzieciaki będą się po prostu dobrze dogadywać. Z czasem pokój zabawkowy stanie się taką "strefą relaksu", a w naszym gabinecie wygenerujemy miejsce na odrabianie lekcji. W przyszłości też może zrobimy minisalon na holu na poddaszu.

Są też oczywiście rozwiązania awaryjne i mniej lub bardziej tymczasowe, czyli np. nasza sypialnia dla dzieci, a my w gabinecie, ewentualnie, jeśli gabinet będzie mocno eksploatowany, to mamy jeszcze pokój nad garażem, który aktualnie jest strychem, ale jest to taka perełka :D która tylko czeka na obrobienie :D

Cała nasza "góra", to taka kompletna część sypialniana. Nasza sypialnia z garderobą, dzieci pokój do spania i zabawek plus garderoba i duża łazienka. Bardzo lubię tę naszą przestrzeń. Reszta rodziny też. A co będzie "kiedyś"? "Się okaże" :P

Na koniec kilka zdjęć obu pokoików

wspólny pokój dla trójki dzieci

pokój zabawkowy wspólny dzieci, drewniany zabawki straż pożarna, samolot

pokój zabawkowy wspólny dzieci, drewniany domek dla lalek lidl

łóżko we wspólnym pokoju dzieci, łóżko dwulatki duże z barierkami

łóżko we wspólnym pokoju dzieci, łóżko trzylatka duże z barierkami

łóżko we wspólnym pokoju dzieci, łóżko pięciolatki
 

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Publikowanie komentarza

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)