Jak nie zwariować z dziećmi w domu?

jak nie zwariować w wakacje z dziećmi, dzieci przy drewnianym domku
Są wakacje, dzieci mamy w domu... Wiecie, byłam bardzo pozytywnie nastawiona do tych wakacji naszych od przedszkola. Że sobie dzieci wypoczną, odeśpią, że wreszcie wybawią się zabawkami i będzie tak sielsko anielsko ;)
Pierwszy wspólny dzień nieco zweryfikował nastawienie ...
Wariuję z dziećmi w domu - wszystko przeciwko mnie!


Taaak... Tak nam się zaczął ten tydzień jakoś, dramatycznie... Dzieci przeżywały weekendowe atrakcje, były wybite z rytmu, nie mogły złapać nowego rytmu... Do tego ja bez auta, zlecenia wysypały się hurtowo... Znacie to?

No przecież, każda z nas wie, że jak dzieci są w domu, to pracy jest po kokardy... Do tego wszystkie prace dodatkowe, zmiana pogody...

Ja też musiałam się wbić w nowy rytm. Odpuścić nieco harmonogram tych mniej ważnych rzeczy i zająć się tym, co naprawdę ważne. A przede wszystkim, nie zapominać o sobie!
 

jak nie zwariować w wakacje z dziećmi, przydomowy plac zabawPamiętaj o sobie!


To jest chyba mój główny błąd, kiedy jestem z dziećmi... Jestem z dziećmi, więc to one są na pierwszym miejscu, no nie?

A tak naprawdę, kiedy ja jestem głodna, zapominam napić się wody czy nie wypiję kawy, to i im jest gorzej ze mną. Bo ja, jak każdy Polak, kiedy głodna, to zła ;) No, może nie jest bardzo źle, ale jednak, moje dobre samopoczucie, odbija się na dzieciakach.

Więc po tym pierwszym dniu, wdrożyłam plan "pamiętaj o sobie, pamiętaj o innych", właśnie w tej kolejności ;)

Jemy więc śniadanie razem i sprzątamy razem. Wtedy wszyscy lepiej się czujemy, sami ze sobą :)

jak nie zwariować w wakacje z dziećmi, rodzeństwoPamiętaj o dzieciakach


Jednak przedszkolaki potrzebują ciągłej stymulacji... I o ile na podwórku nie ma z nimi problemu, bo podwórko pełne jest dobroci, od drewnianego domku po basen... No, ale w okolicach południa, czy w deszczowe dni, siedzimy w domu, a wtedy?

Musimy pamiętać o tym, by im delikatnie podrzucać zabawy.... Gry, które moje przedszkolaki uwielbiają, już znacie. Książki, czytamy cały czas i już w następnym poście, pokażemy Wam nasze wakacyjne propozycje książkowe :)

Mamy też, oczywiście, szafkę pełną przyborów plastycznych. Codziennie coś działamy. Malowanie, rysowanie, brokatowe wyklejanki. Tu zawsze są chęci dzieciaków, tylko sprzątania czasem dużo ;)


jak nie zwariować w wakacje z dziećmi, rodzeństwo gra w znajdź mniePlan dnia


Nie, nie sztywny plan i budzenie syreną wojskową całego domu o 6:30 ;)

Ale dzieciakom jest łatwiej się zebrać, gdy wiedzą, co po kolei ich czeka. Albo rozmawiamy o tym, że coś będzie po drugim śniadaniu, albo że Tata będzie na obiad... że przed basenem muszą nam odpocząć brzuchy ;)

Fajnie, bo już nawet się powoli dogadujemy porami dnia - kumają popołudnie i wieczór, to bardzo przydatne ;)

jak nie zwariować w wakacje z dziećmi, mama z dziećmi robi zaprawyWymyślanie potraw


Powiem Wam, że to ostatnio moja zgroza... Choć lubię gotować i dużo gotuję, to jednak te wszystkie 1, 2 i 3 śniadania, to jest dla mnie wyzwanie, szczególnie, jeśli chcemy, żeby to były przyzwoite rzeczy, którymi dzieci rzeczywiście się najedzą...

U nas owoce idą tonami, ale chętnie przyjmę każde ciekawe propozycje :D Ja natomiast za tydzień, podzielę się pomysłami na wspólne śniadania :D


jak nie zwariować w wakacje z dziećmi, mama z dziećmi gotuje


To jak? Damy radę z tymi dzieciakami w wakacje? Pewnie, że damy, tylko pamiętajmy o tym, by zadbać o wszystkich, także o siebie :D

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)