Moje Dziecko nie mówi - Brak mowy u dziecka, co robić?

Kiedy dziecko nie mówi, 3 latka , zabawy polepszające mowę

Moje dziecko nie mówi. Tzn niby mówi, ale bardzo mało. Albo dziecko mówi, ale po swojemu... Jako potrójna mama, temat mowy przerobiłam już kilka razy i powiem Wam, że rok temu o tej porze panikowałam bardzo mocno... Rok temu 2,5letni Szymek mówił około 100 słów. Zaraz 3 lata a moje dziecko nie mówi!Moje dziecko nie mówi - dlaczego zaczęłam się martwić?


Zosia po prostu zaczęła mówić. Ona przed 1,5 roku, umiała już mówić zdaniami i mówiła normalne, słownikowe słowa. Miała dosłownie kilka takich wyrazów, z którymi sobie nie radziła i wtedy zamieniała je na własne nazwy.

Szymek natomiast, to zupełnie inny typ. Szymek mając 1,5 roku mówił niewiele, właściwie wszystko po swojemu i tylko wtedy, kiedy mu czegoś bardzo brakowało...

Nie dało się tego nie porównywać. Oceniając mojego Szyma, dbając o jego rozwój, czułam, że jest coś nie tak. Na szczęście nie wykazywał innych cech np autystycznych, ale jednak nie byłam pewna jego mowy, więc poradziłam się neurologopedy i poznałam domowe sposoby stymulowania mowy.


Domowe sposoby na rozwój mowy u dzieckaRozmawiaj z dzieckiem i patrzcie na siebie


Przede wszystkim warto pamiętać, że najważniejsza jest komunikacja. Jeśli się odzywamy do dziecka, to ono też będzie czuło potrzebę kontaktu. Z tym Szym miał problem, bo przecież on zawsze w biegu, ja miałam ciągle coś do zrobienia. Często mówiłam do niego, a nie patrzyliśmy na siebie. A dziecko uczy się mówić również przez naśladowanie. Jeśli nie widzi, jak się mówi, to trudno się dziwić, że dziecko nie mówi... Czyli zaczęliśmy zabawy z mówieniem tak, aby patrzył, jak mówimy.

Również dzięki Waszym podpowiedziom, zaczęłam kontaktować się z nim twarzą w twarz, czasem malowałam usta, żeby dziecko bardziej zwracało uwagę na sam ruch i sposób układania ust w trakcie wypowiadania różnych głosek. Robimy sobie zabawy z powtarzaniem sylab:
la la la... le le le... li li li... lo lo lo... lu lu lu... ly ly ly...
ba ba ba... be be be ... bi bi bi... bo bo bo... bu bu bu... by by by... itd...
Czytanie dziecku, które nie mówi


Dla mnie to było oczywiste, Szymek bardzo lubił książeczki. Bardzo lubiłam mu je czytać. Po tym, jak zauważyłam, że jednak coś za wolno mu idzie, czytaliśmy jeszcze więcej. Znalazłam też książeczki logopedyczne, naszym hitem (do dziś), okazał się Pucio. Świetna książeczka, którą mogliście zobaczyć na naszych kanałach już wcześniej.
Pucio uczy się mówić - gdzie dzieciaki poznają pierwsze wyrazy dźwiękonaśladowcze
i Pucio mówi pierwsze słowa - kolejna część, w której na spokojnie powtarzamy bardzo proste słowa.

Poza tym Ulica Czereśniowa, Pomelo i inne pozycje z literatury dziecięcej - tu kupuję, gdzie najtaniej :) 
Warto czytać często i regularnie, po kilka razy to samo. Bardzo wartościowe są też wiersze, rymowane, rytmiczne, proste wierszyki. Tuwim, Brzechwa, Agnieszka Frączek czy inni autorzy.

Kiedy dziecko nie mówi, 3 latka , zabawy polepszające mowę


Stymulowanie odpowiedniej półkuli, kiedy dziecko nie mówi


Dzieci, które mają problemy z mową, powinny? Układać puzzle, nawlekać, wyklejać. Ćwiczyć małą motorykę, która pomaga dzieciom, które nie mówią.

Bardzo doceniam to, że moje dzieci polubiły takie układanki, już niedługo po roczku zaczęliśmy układać proste 2-5 elementowe puzzle. Zosia nie miała problemów z mówieniem, ale i świetnie ogarniała układanki. Szymka musiałam zachęcić, ale po kilku próbach się przełamał. Z Hanią już próbujemy bawić się pierwszymi układankami :)

Dodatkowo, aby połączyć układanie, łączenie elementów z opowiadaniem, można skorzystać z Puzzli - opowiedz mi bajkę, dzięki którym prowokujemy sami siebie do opowiadania różnych historii, a starsze dzieci mogą naprawdę fajnie rozbujać swoją wyobraźnię. Fajna sprawa i ciekawy motywator :)
Dziecko nie mówi - kiedy iść do lekarza?


Ja jestem zdania, że do każdego specjalisty warto się wybrać, kiedy tylko czujemy potrzebę. Nawet, jeśli cały świat nam mówi, że "jeszcze ma czas", czy "chłopcy tak mają"... Jeśli dziecko nie mówi, a my się tym już niepokoimy, bo na przykład dwulatek mówi tylko 3 słowa albo roczniak nawet nie gaworzy, to udajmy się do logopedy lub do neurologopedy, który pracuje z maluszkami. Czasem wystarczą ćwiczenia i masaż, a czasem będzie trzeba troszkę więcej popracować.

Ja jestem konstruktorem i się nie znam na każdym przypadku, dlatego też z Szymkiem byłam u Pani neurologopedy w wieku 2 lat.
Jak wygląda wizyta u logopedy?


Małymi dziećmi zajmuje się neurologopeda. Na naszej "wizycie", spotkaliśmy się w specjalnym dużym gabinecie, wypełnionym zabawkami.

Pani Asia obejrzała Szymka z każdej strony, spoglądała nawet na styl chodzenia i poruszania się. Kulała z nim piłkę, układała puzzle i rozmawiała o zwierzątkach. Bardzo podobała mi się ta wizyta, bo Szymek zdecydowanie czuł się jak na zabawie.

Wtedy zaczęliśmy liczyć słowa. Szymek mówił około 100swoich słów, czyli praktycznie połowę za mało, ale...każdego dnia słów przybywało. No i to był powód do radości.

Kiedy dziecko nie mówi, 3 latka , zabawy polepszające mowęDziecko nie mówi w przedszkolu


Szymek nie mówił za dużo nadal, ale był coraz bardziej komunikatywny. Nazywał po swojemu kolejne przedmioty i czynności, aż poszedł do przedszkola.

Ja stresowałam się bardziej niż on. Wiecie - "moje dziecko nie mówi", a poszło do przedszkola. Czy Pani zrozumie, że BULU to woda a BOLO to ketchup?! No, ale Panie świetnie sobie poradziły, a Szymek? Zaczął mówić coraz lepiej.

Ostatecznie niedługo przed trzecimi urodzinami zaczął mówić tak ładnie, jakby się jakaś klapka w głowie przestawiła i z każdym dniem jest coraz lepiej. :)

Kiedy dziecko nie mówi, 3 latka , zabawy polepszające mowęJeśli Twoje dziecko nie mówi, to chciałabym Cię uspokoić. Nerwy, w żadnym przypadku się nie sprawdzają. Zacznij spisywać, co i kiedy mówi, jak nazywa poszczególne przedmioty czy czynności. Potem, warto pomyśleć nad domowym wspieraniem mowy - im wcześniej, tym lepiej, a może nawet najlepiej pielęgnować te zabawy zanim pomyślimy, że mamy problem?
Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, zapisz się do logopedy lub neurologopedy. Poradnie dla dzieci z problemami mowy są zazwyczaj w placówkach oświatowych, przy szkołach lub przedszkolach. Można tam się skonsultować, nie potrzeba skierowania, wystarczy się po prostu zgłosić.

Kiedy dziecko nie mówi, 3 latka , zabawy polepszające mowę

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)