Dzieci uczą nas pokory

trójka dzieci, dwie dziewczynki i chłopiec
Przy okazji Dnia Matki i teraz Dnia Dziecka, pojawiło się w internetach mnóstwo pytań o to, czego nauczyło nas bycie mamą, czego uczą nas nasze dzieci. Zastanawiałam się nad tym jeszcze troszeczkę wcześniej i zdecydowanie doszłam do wniosku, że macierzyństwo i dzieci uczą nas pokory. Pokory na wielu płaszczyznach... Co zmieniło się we mnie kiedy zostałam mamą?

Dlaczego dzieci nauczyły mnie pokory?

Zawsze mogę wszystko!


Tak, w sumie teraz nadal zawsze mogę wszystko, ale tylko jeśli chodzi o moje dzieci. Jak się okazuje, wiele rzeczy jest mi kompletnie niepotrzebnych, z wielu rzeczy potrafię zrezygnować i to dobrowolnie. Będąc mamą, zmieniłam swoje priorytety, ale i dzięki temu jestem bardziej asertywna w stosunku do innych.

Co prawda z tą asertywnością, to wiadomo że w stosunku do własnych dzieci nie zawsze trzymam się asertywności, szczególnie jeśli czymś wyjątkowo mnie rozczulą. Ale w stosunku do innych osób, potrafię powiedzieć nie, Potrafię też lepiej zarządzać swoim czasem. Staram się nie marnować go na byle co. Zarówno ten czas spędzony z dzieciakami, jak i ten czas, kiedy ich nie ma i mogę być sama ze sobą. 

mama z dziećmi nad morzemMam na to czas!


Czas to też jest takie pojęcie, które bardzo zmienia się kiedy już mamy dzieci. Bo przecież zaczynamy przez pewien okres, mierzyć czas od drzemki do drzemki, potem od posiłku do posiłku.

Poza tym, teraz nie ma już tylko czasu i czasu, ale jest ten czas, kiedy mamy na bycie samemu ze sobą i ten czas, który mamy na bycie z dzieciakami. Czas, w którym nie zdążę złożyć prania i czas, kiedy zdąży mi się obudzić dziecko. :D Czas, który spędzimy na podwórku i ten, kiedy trzeba szykować dzieci do spanka.

mama robi przetwory z dziećmi, dziecko w chuście

Czasu mamy teraz aż zanadto, na zabawy z maluchami czy siedzenie na dywanie, a czasem brak nam go po prostu na umycie zębów czy włosów. ;)
Wiele można zrobić dzięki chuście do noszenia ;)

Kiedyś wydawało mi się, że potrafię sobie wszystko perfekcyjnie zaplanować... Teraz też często mi się tak zdarza, ale chyba częściej planuję sobie wyjście celowo 15 minut wcześniej niż powinnam rzeczywiście wychodzić, żeby wychodzić na czas ;)

Tak to z tym czasem bywa ;) ale i tak warto wygospodarować czas, by wspólnie zrobić zielony tort :)
dzieci robią tort leśny mech


Empatia empatia empatia


Trzy wyrazy ;), które ostatnio mocno siedzą mi w głowie. Od kiedy zostałam mamą, mam w sobie coraz więcej empatii. Potrafię naprawdę mocno wczuć się w rolę osoby, z którą mam do czynienia. Choć też ciężej mi zrozumieć niektóre sprawy właśnie związane z dziećmi. Czasem zastanawiam się kogo jeszcze potrafiłabym wytłumaczyć... Zastanawiam się nad tym jakie emocje przeżywam sama i często widzę je u innych. Coraz częściej wiem też dlaczego co czuję i jest mi łatwiej...

Choć nie powiem, rozkminienie uczuć dzieci, to czasem rollercoaster i tu zaczyna się kolejna sprawa, czyli?

brat i siostra


Cierpliwość


Dopiero mając dzieci zauważyłam, jak często mi jej brak i jak wiele potrzeba pracy z samym sobą, by czasem do śniadania kilka razy wzbić się na taki poziom cierpliwości, jakiego nie reprezentowałam nigdy :D

Oj tak, nigdy nie sądziłam, że jej tyle mam i nigdy nie sądziłam, że tak bardzo mi jeszcze jej zabraknie.
Ale też nie sądziłam, że kiedykolwiek tak mocno będę chciała ją pielęgnować i się jej uczyć. Cierpliwości, przyjmę wiadrami. W każdej postaci <3

roześmiane rodzeństwo


Co pokazały mi moje dzieci?


Czego dowiedziałam się z macierzyństwa? Tego, jak bez sensu dorośli komplikują sobie życie. Tego, jak mało wiemy o życiu, zapominając o tym, jak się je ogląda oczami dziecka. Tego, że dorośli zajmują się tak wieloma beznadziejnymi sprawami, że aż żal. Tego, że warto zadbać o siebie chcąc być lepszym dla innych <3


mama z trójką dzieci karmi piersią

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)