Pieluchy wielorazowe - od czego zacząć?

pieluszki wielorazowe - otulacz wełniany czerwony
Właśnie dziś rozpoczął się Tydzień Pieluchy Wielorazowej. Jest to Święto wielorazowych pieluszek oraz jego użytkowników, bo to oni najbardziej z niego korzystają. Jest to również świetny czas, by zastanowić się nad wyborem pieluszek wielorazowych.Co to jest pieluszka wielorazowa?

Pielucha wielorazowa XXIw.


W dzisiejszych czasach naprawdę nie mówimy o takich pieluszkach wielorazowych, jakie znają nasze mamy i babcie. Nie jest to już gotowana i prasowana na wiór tetra, obwiązana ceratką, w której mała dupka jest uparowana. Nie jest to zakała i okropny obowiązek, ani też przyczyna chorób czy niedogodności.

pieluszka wielorazowa - otulacz pul, pieluszka kieszonkaPieluszki wielorazowe - wełna, PUL, bambus, mikrofibra


Mamy teraz do dyspozycji ogrom materiałów... Naturalnych, sztucznych, bardziej lub mniej alergizujących, oddychających, super chłonących... Tu naprawdę czasem czuć niemal kosmiczną technologię :D Ale to wszystko nadal jest proste, jeśli oczywiście zechcemy zacząć ;)

Mamy do dyspozycji szereg materiałów chłonących, jak np: Mikrofibra, tkaniny bambusowe, bawełniane, lniane, konopne. W zależności od tego, jakie mamy wymagania, jak siusia nasze dziecko, każdy znajdzie coś dla siebie. Tu polecam wpis o wkładach do pieluszek wielorazowych.

zestaw pieluszek wielorazowychPieluszki wielorazowe nie przeciekają - dzięki PUL i wełnie


To dwa podstawowe materiały, z których wykonuje się warstwy zewnętrzne pieluszek. Mogą to być Otulacze (KLIK) a także rozwiązania bardziej "gotowe", czyli Kieszonki lub AiO bądź SiO (przeczytaj). Pieluszki wykonane z PUL lub TPU są wykonane właśnie z materiału pokrytego laminatem. Są paroprzepuszczalne, więc pupa nie kisi się, jak niegdyś we wspomnianej wcześniej ceratce... Jeszcze bardziej przewiewną opcją jest wełna - moja wielka miłość :) Otulacze wełniane, pokrywa się lanoliną, bo wtedy zyskują one właściwości samoczyszczące oraz właśnie barierę przed przeciekaniem. (lanolinowanie otulaczy wełnianych)

zestaw pieluszek wielorazowych - pieluszki pul otulacze i kieszonki

Szymek w otulaczu, pieluszka wielorazowa ecodidi


Zasada działania pieluszek wielorazowych jest więc bardzo prosta - warstwa chłonna - jak najbardziej chłonna i warstwa wodoodporna, zapewniająca dziecku komfort.


Od czego zacząć wielopieluchowanie?


Po prostu zacząć! Nie musisz wydawać tysiąców na markowe pieluchy. Kup jakiś zestaw na początek - zawsze polecam wybrać kilka systemów, bo jednak w różnych sytuacjach, mogą przydać się różne rzeczy.

Pieluszki wielorazowe - od czego zacząć? Kieszonki, otulacze, SiO i AiOMinimalny zestaw pieluszek wielorazowych


Dla dziecka, które robi 1-3 kupki dziennie, polecam taki zestaw minimalny. Przygotuj sobie około 8 zmian na dzień. Zakładając pranie co 2 dni i jeden dzień na suszenie, potrzebujesz 24 zmiany.

Ja proponuję 4-6 otulaczy (niezależnie od tego, czy zwykłych czy SiO) i wspomniane 24 wkłady. Wkładami do pieluszek wielorazowych mogą być pancerne wkłady - dużo wchłaniające (wtedy wystarczy ich mniej, bo można ograniczyć zmiany np do 5 na dzień), ale też fajnie nadal sprawdzają się tetry (ja wolę takie z większą gramaturą) czy tetry bambusowe.

Chcąc sobie troszeczkę udogodnić, warto wybrać, zamiast po prostu kolejnego wkładu kilka pieluszek kieszonek lub AiO - w zależności od upodobań :), by mieć kilka gotowych opcji. Ale nie jest to wymóg jakiś konieczny.

Pieluszki wielorazowe - od czego zacząć? Chłopiec w otulaczu wełnianym latemPieluszki wielorazowe dla noworodka


Tutaj jest potrzebna troszkę inna ilość pieluszek, no i inny rozmiar. Warto zainwestować w rozmiar NB, aby nam i dziecku było wygodniej. Poza tym, takiego maluszka przewijamy częściej, więc zapraszam na oddzielny post - pieluszki wielorazowe od urodzenia.

W pieluszkach wielorazowych nie ma gotowej recepty - tyle ile par rodzic-dziecko, tyle dobrych rozwiązań :)
Ja jestem przykładem, że z każdym dzieckiem, ze względu na ich budowę, ilość wydalanych płynów, czy nawet ilość czasu na ogarnianie lub porę roku, mój stosik pieluchowy ewaluuje. :D

pieluszki wielorazowe dla noworodka - pieluszki z burtami mommy mouse


Nie zachęcam, by każdy przerzucił się na wielorazówki już teraz, dziś :) Warto jednak spróbować, nawet z kilkoma sztukami. Każda jednorazówka, której nie zużyjemy, będzie plusem - dla naszego malucha - dla skóry i komfortu oraz dla redukcji śmieci :)


Inne posty z tego tematu: Pielucha wielorazowa

zadowolone dziecko w pieluszce wielorazowej

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)