Co zabrać do szpitala do porodu? Najważniejsze rzeczy w torbie do szpitala

torba do szpitala na porodówkę - woda, przekąski, kosmetyki i ręczniki
Rodziłam 3 razy i za każdym razem moja torba do szpitala wyglądała podobnie. Były jednak rzeczy, o których nie pomyślałam i takie, które były zupełnie niepotrzebne.

Przy drugim i trzecim porodzie, mieliśmy problem z odwiedzinami, więc wszystko chciałam mieć ze sobą, by nie czekać na to, czy uda się komuś do mnie dotrzeć.Torba do porodu


Ja potrzebowałam przy porodzie jedynie wodę, klapki gumowe i ręczniki (prysznic). Korzystałam ze szpitalnej koszuli, a porody były na tyle sprawne, że nie musiałam korzystać z jedzenia przygotowanego na wypadek braku sił :)

W moim plecaku, który był z nami na porodówce znalazły się:


- klapki pod prysznic
- średni i mały ręcznik
- 2 tabliczki czekolady
- ciastka pakowane w mniejsze paczuszki (np śniadaniowe lub te, które jada się nocą z tatą)
- woda! (2butelki po 0.7l z dziubkiem)

- i dokumenty, czyli dowód osobisty, karta ciąży, wymagane badania (z grupą krwi i wynikiem gbs) oraz plan porodu


Torba do szpitala - pobyt na położnictwie


W szpitalu nadal używałam szpitalnych koszul, które były przeze mnie często zmieniane. Na odwiedziny (np, gdy przyjechały raz na chwilkę dzieciaki), ubierałam piżamę ze spodniami i rozpinaną koszulką. To wydawało mi się bardziej przyjazne ;)

Nie używałam wcale szlafroka/podomki - na tym oddziale tak grzeją, że nie było mi to potrzebne. Warto jednak spakować coś cienkiego, jeśli czujemy się niekomfortowo spacerując po korytarzu w samej koszuli/piżamie.

Obowiązkowo trzeba się zaopatrzyć w przybory toaletowe i ręczniki. U mnie nadal te same dwa ręczniki, w ciemnym kolorze, by nie przejmować się plamkami oraz klapki gumowe (w tym przypadku dwufunkcyjne ;) ).
Po porodzie potrzebowałam regenerującego prysznica, myłam włosy, więc miałam szampon, szare mydło (jest świetne do podmywania po porodzie i spokojnie można nim umyć resztę ciała), intensywnie nawilżający krem (w szpitalu jest bardzo sucho, więc wybrałam Bepanthen, który daje sobie radę z przesuszeniami) i minimalna ilość kosmetyków do makijażu - bb i tusz potrafią skutecznie polepszyć nastrój :)

torba do szpitala na porodówkę - woda, przekąski, kosmetyki i ręczniki


Jedzenie i picie też się przydało... 2soki i 3 wody, do tego picie szpitalne... Po porodzie piłam jak smok!
Jadłam to, co dali szpitalne, a do tego dorzucałam przekąski - ciastka i czekoladę, ale też orzechy, bakalie, suszone owoce. Musiałam więc mieć jeszcze swoje sztućce, kubek i ręczniki papierowe do przecierania naczyń.


torba do szpitala na porodówkę - woda, przekąski, kosmetyki i ręczniki


Dodatkowo - pamiętaj o rozrywce i kontakcie ze światem - ładowarka, telefon, słuchawki i książka.

W mojej torbie do szpitala były:- piżama i majtki jednorazowe
- klapki
- kosmetyczka (szampon, szare mydło, kosmetyki do makijażu i nawilżające)
- ciemne ręczniki
- jedzenie i picie
- ładowarka, telefon, słuchawki i książka
- ręcznik papierowy, kubek, sztućce

torba do szpitala na porodówkę - woda, przekąski, kosmetyki i ręczniki


Torba do szpitala - co dla noworodka?


Warto przed porodem sprawdzić, co dostajemy ze szpitala, a co należy zapewnić samemu.

W moim szpitalu było dla dzieci wszystko prócz chusteczek do pupy. Nie musiałam się więc martwić o to, czy i jakie uszykować ubranka. Uszykowałam 3komplety w różnych rozmiarach na samo wyjście ze szpitala. Kiedy rodziłam Hanię, kombinowałam już też z pieluchami wielorazowymi. Jeśli chcecie zaczynać już w szpitalu, to też należy się do tego przygotować.

W mojej torbie były więc pieluchy i chusteczki do pupy. Nie smarowała dzieci niczym, starałam się też odwlec kąpiel na spokojny czas w domu.
Jeśli w szpitalu nie zapewniają akcesoriów dla dzieci, spakuj też pieluszki i ubranka (kaftaniki/body i spodenki że skarpetkami lub półśpiochy/śpiochy) oraz cienki kocyk.

Do tego uszykowałam fotelik samochodowy z ubrankami na wyjście oraz moimi ubraniami.


Uszykuj dla Taty na wyjście ze szpitala:- Swoje kompletne ubranie
- 3 komplety ubrania dla dziecka w różnych rozmiarach
- kocyk
- fotelik samochodowy

wyjście ze szpitala - fotelik klippan kiss 2 i noworodek
Wyjście ze szpitala


Na szczęście, pobyt w szpitalu nie trwa długo i zawsze wychodziliśmy po tych przymusowych 2dobach ;)

Ze szpitala otrzymałam wypis, zaświadczenie do urlopu macierzyńskiego oraz propozycję terminu w USC, by zarejestrować dziecko.

Po wyjściu ze szpitala, musimy jeszcze ogarnąć kilka formalności po porodzie, żeby nic nas nie zaskoczyło, warto skorzystać z tego rzetelnego poradnika. Pamiętaj o terminowym złożeniu wniosku o urlop macierzyński (tu do pobrania) i ciesz się z pierwszych chwil z maluszkiem w domu.


To zawsze jest magiczny czas. Jeśli będziemy odpowiednio przygotowani, nie będziemy musieli martwić się o nic w tym pierwszym czasie :)

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)