Foteliki tyłem do kierunku jazdy - o co chodzi w RWF?


trójka dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy - axkid, klippan
Wiem że temat był już wielokrotnie wałkowany, tym razem jeszcze raz od początku. Chciałabym Wam opowiedzieć, dlaczego wybraliśmy foteliki tyłem do kierunku jazdy.


Fotelik samochodowy dla dziecka


Foteliki, które montujemy w aucie, używamy po to, żeby w trakcie zderzenia, ale nawet w trakcie w niewielkiej stłuczki, ograniczyć wpływ sił działających na dziecko.

Małe dzieci są mniej odporne na urazy. Ich kręgosłup jest bardziej elastyczny, a mięśnie które powinny kręgosłupowi pomagać, są jeszcze mniej stabilne.

Dlatego w ogóle dzieciątko potrzebuje fotelika, żeby ochronić je bardziej niż dorosłego. Dodatkowo dzieci są po prostu mniejsze, dlatego pasy i siedzenia, skonstruowane dla dorosłych, nie są dla nich odpowiednie. U nas królują nadal foteliki tyłem do kierunku jazdy.


Foteliki tyłem do kierunku jazdy - RWF


Pewnie już zauważyliście że foteliki dla maluszków są montowane tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się też, aby starszaki jeździły w fotelikach tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to możliwe, a najlepiej przynajmniej do czwartego roku życia.

W Skandynawii jest to bardzo popularne, u nas właściwie jeszcze walczy się z tym przekonaniem. Ale świadomość rodziców jest coraz większa. Co mnie bardzo cieszy :)


dwulatek w foteliku klippan kiss 2


Zderzenia czołowe i tylnie, a wybór fotelików


Po co wozimy dzieci tyłem do kierunku jazdy? (możecie też przeczytać TUTAJ) Ponieważ bardziej prawdopodobne są uderzenia czołowe. W dodatku zderzenia czołowe są najbardziej niebezpieczne, ponieważ przy uderzeniach czołowych prędkości pojazdów spotykających się ze sobą sumują się. A w momencie zderzenia wszystko poruszające się w aucie porusza się właśnie z tą samą, zsumowaną prędkością.

Troszkę inaczej jest przy zdarzeniach z tyłu. Ja wiem że nie każdy umie fizykę ale spróbuję to wam przedstawić w odpowiedni sposób.

Przy zderzeniach czołowych prędkości sumują się, bo powstaje reakcja na uderzenie, która działa w kierunku poruszania się jednego z pojazdów. A przy zderzeniu z przeszkodą która porusza się nadal w tym samym kierunku co my prędkości są odejmowane. Ponieważ prędkość jest wartością wektorową. Sumujemy siły działające w tym samym kierunku z tym samym lub przeciwnym zwrotem, przez co dodajemy lub odejmujemy wartości.

Łatwo więc zauważyć że rzeczywiście przy zderzeniach czołowych na nasze ciała działa największa siła, wynikająca z prędkości, nawet przy silniejszym hamowaniu możemy poczuć szarpnięcie.


Foteliki tyłem do kierunku jazdy - rwf najbezpieczniejsze dla Twojego dziecka


Na chłopski rozum, zwyczajnie w  foteliku tyłem do kierunku jazdy - rwf, będzie bezpieczniej, ze względu na to, że pierwsze najmocniejsze uderzenie przy zderzeniu czołowym będzie przekazywane na fotelik.

Dochodzi też aspekt dysproporcji w ciele dziecka w porównaniu z ciałem dorosłego człowieka. Dzieci mają większe głowy w porównaniu do reszty ciała. Właściwie głowa dorosłego nie jest znacznie większa za to mięśnie przykręgosłupowe są dużo bardziej wytrenowane.

Różne badania potwierdzają że wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest 5 razy bezpieczniejsze!


Dlatego szczególnie na początku istotne jest żeby wozić dzieci tyłem. Ja już tak mocno przyzwyczaiłam się do tej opcji że nie wyobrażam sobie jeszcze przesiadki dzieciaków na fotelik przodem do kierunku jazdy. Wierzę w to, że w foteliku przodem naprężenia na odcinek szyjny kręgosłupu są zbyt duże.


pięciolatka w foteliku tyłem do kierunku jazdy, Klippan Century


Zośka ma prawie 5 lat i nadal jeździ tyłem, a z naszym nowym fotelikiem Klippan Century, będzie to możliwe jeszcze przynajmniej przez 1-2 lata, gdyż jest to fotelik tyłem do kierunku jazdy dla największych dzieci.
Pamiętajmy że wybór fotelika to nie sprawa na chwileczkę. Warto się troszeczkę nad tym problemem pochylić i poświęcić odrobinę czasu na bezpieczeństwo naszych dzieci. 
Kurcze wybieramy dodatki do wózka, uchwyt na napoje, nowe śpiworki... Naprawdę fotelik to jest coś bardzo, bardzo istotnego! nad czym trzeba się zastanowić. Dobrać go w odpowiedni sposób do wieku dziecka, do jego proporcji, do swojego auta i możliwości. 
Wybierzmy się do sklepu eksperckiego z korzystajmy porady fachowców którzy znają się na rzeczy.

nogi w foteliku RWF

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)