Powierzchnia, wymiary - Jakie warunki powinna spełniać idealna działka budowlana?

Działka budowlana - jak wybrać, mapa do celów projektowych


Wybierając działkę, myśląc o projekcie, warto rozważyć różne opcje. Czasem działki są tańsze, jeśli wybierzemy wąską działkę. Czasem wystarczy nam mała działka... Czasem zwyczajnie działkę otrzymujemy od rodziny i nie mamy co przebierać... Co jednak, gdy dochodzi do budowy? Co mówi prawo budowlane? A co zdrowy rozsądek?


Jakie warunki powinna spełniać idealna działka budowlana?Powierzchnia działki budowlanej


Próbowałam teraz znaleźć na to paragraf, ale nie znalazłam, więc nie podlinkuję nic konkretnego. Info pamiętam ze studiów, a często te ograniczenia są zawarte w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Mnie uczono, że minimalna powierzchnia działki budowlanej to 500 metrów kwadratowych, czyli
5 arów. Dla zabudowy bliźniaczej jest to 300 metrów kwadratowych (3 ary), a dla szeregowej
200 metrów kwadratowych (2 ary).

Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać w żadną stronę. Nie kupujmy dużej działki, tylko po to, by była duża. Duża działka, to dużo pracy, warto o tym pamiętać ;) Natomiast w przypadku malutkiej działki, możemy mieć problem, by zmieścić taki dom, jaki byśmy chcieli.

Sami mieliśmy opcję na małą działkę w fajnym miejscu, ale... No właśnie, ale układ działki był taki, że nasz dom, to musiałaby być szopka, a nie domek ;)

Nie patrzmy też tylko na powierzchnię, ale i na jej kształt i wymiary...


Wymiary działki budowlanej


W 2018 roku zmieniły się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jednak nie zmieniły się nadal podstawowe wytyczne, dotyczące umiejscowienia domu na działce budowlanej.

Najważniejsze liczby do zapamiętania:
  • 4 metry od granicy działki dla ściany z oknem lub drzwiami

  • 3 metry od granicy działki dla ściany domu bez otworów

  • 1,5 metra od granicy działki dla ściany domu bez otworów - jedynie w szczególnych przypadkach, dopuszonych w miejscowym planie zagospodarowania (czasem np dla wąskich działek są takie udogodnienia)

Pamiętajmy o tym, że to nie są "jakieśtam" fanaberie, ale realne odległości, które są wymagane również ze względów bezpieczeństwa, np. przeciwpożarowego. Poza tym, chyba nie po to budujemy domy, żeby "siedzieć" na grzbiecie sąsiadowi ;) Jeśli dom będzie zbyt blisko granicy, to nici z intymności, będzie tylko uporczywość - od hałasu, po cień, którym nasz dom będzie "raczył" działkę sąsiada.

Dom drewniany szkieletowy w czasie budowy na siedmio arowej działce


Są też przepisy szczególne - kiedy nasz sąsiad ma już dom przy samej granicy, wtedy można usytuować dom również bezpośrednio przy granicy.  Można też czasem zbliżyć się do granicy na mniej niż 3m, ale nadal tak, by było tak jak u sąsiada.

Ponadto musimy też brać pod uwagę, zapisaną w warunkach zabudowy lub planie zagospodarowania linię zabudowy. Z mojego doświadczenia, zazwyczaj jest ona odsunięta o 5-6metrów od drogi, czyli jednak wspomniane wcześniej 4m już w tym przypadku będzie nieaktualne. Linia zabudowy często pokrywa się z aktualną linią zabudowy istniejących domów na działkach sąsiadów.


Projekt dopasowany do działki


Nawet, jeśli nie chcemy projektu domu indywidualnego, to możemy wybierać z konkretnych projektów gotowych, dostosowanych pod nietypowe działki, np. Projekty domów na wąską działkę czy Projekty domów bliźniaczych.

Projekt gotowy ze studia kbprojekt


Najlepiej zacząć od tego, by z naszej działki wygenerować miejsce, które możemy zabudować, po odsunięciu od granic na odpowiednią szerokość, a następnie szukać projektu, który będzie nam odpowiadał nie tylko wewnątrz, ale i będzie miał wymiary nam odpowiadające.


Nasza działka i nasz dom


Nasz dom przylega do tych ścisłych granic od strony garażu - z boku 3m od granicy (brak okien na ścianie północnej) oraz z przodu do linii zabudowy 6m od drogi.

Do pozostałych krawędzi działki mamy spore odległości, ale nie jest to ogromna działka. Jest miejsce na trampolinę, ogródek, piaskownicę, a mój mąż ma całkiem sporo koszenia ;)

Mam jednak ambitne plany stopniowego obsadzania działki i mam nadzieję, że niebawem będzie jeszcze piękniej :)


dom drewniany szkieletowy, 120m na działce 700 metrów

Zajrzyj też w rozważania mniej matematyczne - "jak kupić działkę".

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Publikowanie komentarza

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)