Jaki DOM wybrać? Budować, remontować, czy wybrać gotowy dom od dewelopera?

Dom Wawrzynów - KBprojekt
Wielu z nas staje przed dylematem co wybrać. Tak naprawdę, nie ma jednego właściwego rozwiązania, bo dla każdego co innego będzie odpowiednie. Wydaje mi się że warto rozważyć wszelkie za i przeciw, a jakie ja widzę wady i zalety poszczególnych rozwiązań, dowiecie się właśnie z tego posta.


Jaki dom wybrać? Najszybciej najtaniej najlepiej


Tego chcielibyśmy chyba wszyscy, ale idealne rozwiązanie nie istnieje. Choć bardzo byśmy chcieli, nie zawsze da się szybko tanio i dobrze.

Co więcej, w zależności od tego, jakimi zasobami dysponujemy, może okazać się, że w jednym przypadku korzystniejszy będzie remont, w innym budowa, a jeszcze inny zadowoli się deweloperką.

Budowa bowiem nie jest to zadanie matematyczne w którym istnieje tylko jedno rozwiązanie, to jednak bywa sztuka kompromisu i czasem nie ma jednego dobrego wyboru. Przecież każdy z nas dysponuje też innymi umiejętnościami i chęciami. I dlatego, że każdy z nas lepiej czuje się w innej dziedzinie, może się to okazać trudne.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym - to ma być dom najlepszy dla nas. Dom dla całej rodziny. Taki, byśmy w nim odpoczywali, pracowali, generowali wspaniałe wspomnienia <3

Dom dla całej rodziny, uśmiechnięte dzieci na tarasieRemont starego domu


Często słyszymy, że jest to najmniej opłacalny wybór. Często można usłyszeć, że remontując stary dom, pakujemy się w lawinę kosztów, więc czy są w ogóle plusy takiego rozwiązania?

No pewnie! Szczególnie jeśli dom który mamy remontować otrzymujemy w spadku, wtedy chyba logicznym jest że poniesione koszty będą znacznie mniejsze. Często też domy do remontu wystawione na sprzedaż mają bardzo niską cenę. Są też domy z licytacji komorniczych. Czyli tutaj aspekt gotówkowy zdecydowanie byłby na plus, ale przecież sam remont to też koszty. Co musimy sprawdzić przed decyzja o wyborze tego typu rozwiązania?

Na pewno warto wybrać się do danej inwestycji z inspektorem budowlanym, kimś kto zna się w temacie, z kimś kto oceni rzeczywisty stan budynku. Nie bójmy się zainwestować w badania, sprawdźmy fundamenty, sprawdźmy szczelność ocieplenia i dachu. Nie zawsze sama wymiana okien pomoże, aby budynek zyskał szczelność, a czasem wystarczy sprawdzić budynek kamerą termowizyjną i z łatwością rozwiązać większość problemów. Wtedy może spokojnie wybrać właśnie taki dom.

Naprawdę opłaca się zapłacić "komuś kto się zna" i za to, by rzetelnie ocenił stan budynku. Taka inwentaryzacja rzeczywistego stanu budynku, może nas uchronić przed pakowaniem kasy w błoto. Tak po prostu.

Dom drewniany w starym stylu KBprojekt


Ale nie mówmy tylko o minusach. Przecież taki budynek, wybudowany zgodnie ze sztuką, zadbany odnowiony może być najlepszym naszym wyborem. Ot choćby budynki z lat 80 na rogatkach miast. Często ceny nowych budynków w podobnych okolicach są bardzo wysokie. Wybierając coś z rynku wtórnego, skracamy diametralnie czas powstawania i jeśli jest to budynek w dobrym stanie, możemy naprawdę, mieć z niego cudeńko.

Warto też rozważyć stan prawny takich budynków żeby i w tym zakresie mieć pewność bezproblemowości.

Jeśli jeszcze mamy w ręku fach, może się okazać, że remont takiego domu, to będzie strzał w 10 :)


Dom od dewelopera - czy tak super?


Mówiąc deweloperka, myślę o domu wybudowanym przez kogoś innego typowo na sprzedaż.

Często w różnym etapie wykonania, czasem w stanie surowym, czasem w stanie zamkniętym, czasem też częściowo wykończone, na przykład z posadzkami instalacjami, często nawet z białym montażem. Tutaj też można trafić na perełki ale można też nieźle wtopić. Dlaczego?

Ano dlatego, że każdy chce zarobić, więc nie oczekujmy że ktoś budujący dla zarobku, będzie rzeczywiście budował jak dla siebie. Sprawdźmy, sprawdźmy, sprawdźmy. I znów, wybierz się tam z budowlańcem! Nie patrz tylko na to, jak pięknie wyszpachlowane są ściany. Jeśli macie okazję jedźcie, jeszcze w trakcie budowy do takiego budynku, sprawdźcie go już po wybudowaniu. Zajrzyjcie w każdą szparkę i zwyczajnie upewnijcie się, że to dobry wybór ;)

Dom szeregowy, projekt gotowy, KBprojekt


W razie czego, warto negocjować poprawę wykonania w ramach aktualnej umowy.

Deweloperka ma jednak niesamowitą zaletę - są to nowe budynki, wykonane w aktualnych technologiach, według aktualnych standardów wykończeń (przynajmniej tak powinno być ;) ). A do tego są po prostu gotowe. Wybór takiego domu ma wiele zalet. Często firmy sprzedają nawet budynki gotowe pod klucz, gdzie wystarczy właściwie wnieść meble powiesić firanki i można zamieszkać w ciągu kilku dni. Jeśli masz kasę, ale absolutnie nie masz czasu na budowę, remonty, bawienie się w latanie po urzędach - Znajdź dobrego dewelopera. :)


Samodzielna budowa


To rozwiązanie które osobiście wybrałam (razem z mężem ;) ) - dlaczego? Bo jesteśmy typami, którzy lubią wszystko sami sprawdzić, sami dopilnować. Tym bardziej, że wybraliśmy budowę właściwie w cenie mieszkania. Bo wolę być zła na siebie, że o czymś zapomniałam. Bo chciałam mieć dom skrojony na miarę, w miejscu które sami wybraliśmy.

To są właśnie zalety wyboru samodzielnej budowy swojego domu, ale nie będę wam mydlić oczu, że jest to najbardziej wygodne, czy też najtańsze rozwiązanie. Trzeba się oczywiście nalatać po urzędach, nie każda działka ma przyłącza w drodze. Poza tym często, jeśli zależy nam na jakości, za jakość trzeba zwyczajnie zapłacić.

Nie mówiąc już o nieuczciwych wykonawcach, których jest naprawdę na pęczki. I tu znów z pomocą przychodzi budowlaniec, dobry kierownik budowy. Jego pracą jest dopilnowanie ekipy. Sprawdzenie wykonania, wyegzekwowanie poprawności robót. Jest też coraz więcej doradców budowy, który pomoże nam od wyboru projektu, aż do zakończenia budowy. Sama często pomagam już w wyborze działki, a nawet wspieram wybór gotowego projektu, wykonuję potem adaptację i pomagam załatwiać sprawy urzędowe.

Czasem się śmieję, że trzeba być naprawdę zdecydowanym na budowę, żeby przetrwać to bez uszczerbku ;) Ale jest to naprawdę wyjątkowa przygoda, więc jeśli czujesz się na siłach - spróbuj.

Jak widzicie, każdy wybór będzie dobry, jeśli będzie dopasowany do nas, do naszego budżetu, do naszego stylu życia, do naszych oczekiwań. Nikt nam nie poda rozwiązania na tacy. Jak napisałam na początku, w każdym rozwiązaniu ktoś inny zagustuje. Mamy inne zdolności, możliwości i oczekiwania, więc nie pakujmy się w coś, co nam nie będzie odpowiadać. 
Cokolwiek jednak nie wybierzemy - to będzie nasze miejsce! To najlepsze, wymarzone :)

Dom drewniany szkieletony z elewacją otynkowaną

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)