Nuda w naszym domu? Sposoby na przedszkolaki w domu

rodzeństwo w czasie choroby w domu
To jeden z tematów, o których pisaliście w propozycjach postów. Nie ukrywam, że często zwyczajnie nie mam sił. Często też jest tak, że jestem kompletnie nie przygotowana do tego, by dzieciaki nie nudziły się w domu. Czasem też zdarzają się nam małe odstępstwa i grzeszki, ale ogólnie dajemy radę. Jakie są moje sposoby na nudę, także tą w chorobie?


Pozytywne nastawienie


Spędziliśmy w domu pół wakacji. Ja i trójka Bąków. Gdyby nie pozytywne nastawienie, to po tygodniu wywieźliby mnie do psychiatryka ;)

Poza tym, dzieciaki to czują. Naprawdę pozytywne nastawienie to więcej niż połowa sukcesu. Szczególnie przy dzieciakach. Jeśli wchodzimy z nastawieniem, że czeka nas kataklizm - to nawet więcej niż pewne jest, że tak właśnie będzie. Jeśli wejdziemy w dzień z uśmiechem, ogarniemy się, przygotujemy i będziemy też fochy znosić (dopóki się da ;) ) z pozytywnym nastawieniem, to zarazimy "przeciwnika" swoim nastrojem :D

Czyli punkt pierwszy - pamiętaj - będzie dobrze!

rodzeństwo w czasie choroby w domu, przykładowe zabawyMiej plan


Lepszy lub gorszy, najlepiej elastyczny, ale jakiś. Warto mieć zaplanowane cokolwiek, aby pociągnąć dzieciaki w dobrą stronę ;)

Najlepszym planem jest brak nudy, więc odpowiednio podrzucone aktywności pomogą.

Oczywiście! To nie oznacza, że dzieciaki mają mieć zaplanowaną każdą, spędzoną w domu, minutę. Nie! Ale np. jeśli dzieciaki zaczynają nudzić się układając puzzle, pomyślmy, że już pora na przekąskę, czy może warto by było podsunąć już nowy pomysł zabawy dzieciakom.

rodzeństwo w czasie choroby w domu, przykładowe zabawy


Często pomaga też to, gdy zaplanujemy coś na późniejszy czas i daję propozycję - "znajdźcie teraz coś do zabawy, a potem zajmiemy się razem czytaniem".

Kiedy dzieci mają odpowiednią motywację, wszystko staje się lepsze :D


Ulubione zajęcia dzieci w domu


 • Ciastolina - to mój numer jeden. Wiem, że jeśli zaproponuję dzieciakom ciastolinę, to będę miała odrobię spokoju, a oni będą super podekscytowani. 

 • Kolorowanki / ślaczki - coraz częściej dzieci wybierają kolorowanie, rysowanie. Świetnie się razem dogadują, nawet niespecjalnie walczą o przybory. Podzielili się większością książeczek do kolorowania i dzięki temu unikamy nieporozumień.

 • Książeczki - no oczywiście, że książeczki. Wieczorami, dzieciakom czyta Piotr, więc kiedy czyta mama to jest super atrakcja. Dzieciaki same wybierają swoje ulubione książeczki :)

rodzeństwo w czasie choroby w domu, przykładowe zabawy


 • Puzzle i układanki - uwielbiają! I Zosia i Szym. Niestety, nie wychodzi im wspólne układanie, więc każdy musi mieć swój obrazek. Jednak bardzo mnie to wszystko cieszy, bo trenują paluszki i małe głowy ;)

 • Spacer - zimą tylko spacer, w cieplejszy czas, to i pół dnia potrafią brykać po podwórku, co mnie bardzo cieszy. Kiedy jest chłodniej, wybieramy się choć na krótki spacer.

 • Prace plastyczne - w naszym przedszkolu w sumie regularnie pojawiają się propozycje uczestniczenia w konkursach plastycznych. Więc kiedy starszaki lądują w domu, nadrabiamy te prace :)


rodzeństwo w czasie choroby w domu, przykładowe zabawy


 • Tańce - nasz ulubiony zestaw muzyczny, to piosenki bajkowe. Kraina Lodu, Vaiana - to ulubione utwory z naszej playlisty. Hanka już często czeka i zaczyna tańczyć, gdy tylko muzyka się zaczyna.

 • Zmiana lokalu - to częsty pomysł. Część zabawek mamy na górze, część na dole, więc zmiana lokalu pomaga, by rozbić czasem znudzenie...

 • Wspólne przygotowanie przekąsek - przygotowujemy owoce, myjemy... Robimy razem koktajle. Dzieciaki bardzo lubią :)

 • Sprzątanie - tak tak, nawet sprzątanie może być zajęciem, które będzie dla dzieciaków "rozrywkowe", jeśli robimy to razem, np przed bajką, to może być fajne. Do sprzątania możemy puścić muzykę ulubioną i zrobić to tanecznie ;)

 • Naklejki - pamiętacie, jak wygląda nasza lodówka? To nasz sposób na awarię - naklejki zawsze zmieniają nastrój :DJednak niezależnie od tego co wybierzemy, pamiętajmy - najważniejsze jest pozytywne nastawienie, dużo uśmiechu i luz z elastycznością ;)


rodzeństwo w czasie choroby w domu, przykładowe zabawy

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)