Dom drewniany - szkieletowy? kanadyjski? z bali? a może prefabrykat? Czym się różnią?

dom drewniany szkieletowy w trakcie budowy - obijanie płytami osb
Ja wiem, że dla ludzi siedzących w temacie to banalne i proste. No, ale nie wszyscy, którzy zamierzają dom budować, mają zacięcie budowlane. Te pojęcia często się Wam rozmijają, część jest stosowana zamiennie. To jak jest z tymi domami?


Materiał budowy


Będę dziś pisać o domu drewnianym. Wszystkie typy domów zawartych w tytule można wykonać jako drewniane. To surowiec. W zależności od tego, gdzie składany jest dom i jakie elementy są używane do zbudowania domu, możemy różnie doprecyzować nazewnictwo.


Dom drewniany szkieletowy - kanadyjczyk


Tak naprawdę to jedno i to samo. Typowy kanadyjczyk ma bardziej restrykcyjnie zachowany rozstaw belek, ale właściwie każdy dom kanadyjki jest domem szkieletowym.

Dom szkieletowy to taki, którego konstrukcja jest szkieletem. Belki, rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów, tworzą przestrzenną ramę, która przenosi obciążenia do fundamentu. Pomiędzy tymi belkami, znajduje się materiał izolacyjny, a całość zamykają płyty (osb, g-k, mfp lub inne).

dom drewniany szkieletowy w trakcie budowy - ocieplenie wełną stropu


W tradycyjnych kanadyjczykach pilnuje się, by słupki parteru "zgrywały się" z belkami stropu i więźby dachowej.

Istnieją też domy szkieletowe niedrewniane, np. ze szkieletem metalowym. Sami rozpatrywaliśmy ten typ domów, ale nie pasował nam do projektu i budżetu wymuszony rozstaw modułów.

Nasz dom, jest wykonany w technologii drewnianej szkieletowej.

dom drewniany szkieletowy prefabrykowany w trakcie budowy - składanie szkieletuDom z bali


Tak naprawdę, jest to umowne określenie, bo w sumie domy szkieletowe też mają szkielet z bali ;)

Jednak typowe domy, nazywane domamy z bali, mają całe ściany drewniane, czyli nie ma szkieletu i wypełnienia a ściana pełna. Może ona być ocieplona kolejną warstwą, ale nie pomiędzy drewnem.


Dom prefabrykowany


Najprościej mówiąc, jest to dom, który został zbudowany w fabryce, a następnie przewieziony na plac budowy.

Czyli tak naprawdę niezależnie od technologii, czy wypierzemy drewno, metal czy inny budulec, możemy mieć dom prefabrykowany. Nawet domy murowane mogą mieć np prefabrykowane, betonowe stropy.

Są różne typy i zaawansowanie prefabrykacji. Możemy na domu murowanym, zamontować prefabrykowaną więźbę dachową, możemy też mieć prefabrykowany szkielet, gotowe prefabrykowane ściany lub nawet złożone pomieszczenia czy cały dom. Tutaj zależne jest to w głównej mierze od transportu, bo w pewnych rozmiarach przestaje się to opłacać.

dom drewniany szkieletowy prefabrykowany w trakcie budowy - składanie szkieletu


Jaka jest zaleta prefabrykacji? Chyba główną jest dokładność, bo jednak w warunkach fabrycznych, możemy dokładniej określić tolerancje wymiarów i odchyłki.

Nasz dom ma szkielet prefabrykowany. Drewniany, z elementami łączonymi na płytki kolczaste.


Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam ten temat, szczególnie osobom rozpoczynającym przygodę z budową.

budowa domu drewnianego szkieletowego prefabrykowanego
 

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)