Usunięcie trzeciego migdałka u dziecka w klinice jednego dnia

dziewczynka i wianek z żywych kwiatów - usunięcie trzeciego migdałka u dziecka w klinice jednego dnia
Jak pamiętacie, jeszcze rok temu użeraliśmy się ciągle z nawracającymi infekcjami Zosi. Tak naprawdę, nie były to jakieś poważne rzeczy, ale jednak ciągły nieżyt nosa nas męczył... Nawet nie sam katar, bo ten katar nie ciekł... Był gdzieś tam z tyłu. Byliśmy już po wstępnej diagnozie i wiedzieliśmy, że trzeci migdał Zosi jest mocno przerośnięty...


Przerośnięty trzeci migdałek u dziecka


Trzeci migdał - gardłowy, jest niewidoczny na pierwszy rzut oka. Jest schowany, pomiędzy gardłem a nosem. Dość często zdarza się, że jest on przerośnięty. I nam się to zdarzyło. Zosia miała problemy ze swobodnym oddychaniem, chrapała. Często miała katar i zaczynała gorzej słyszeć...

Pierwsze badanie kwalifikujące do zabiegu mieliśmy wiosną 2016roku. Wtedy jednak Zosia nie miała 3 lat, więc szukaliśmy innego rozwiązania. Żeby jakoś to przetrwać, miała podawane sterydy donosowe, robione inhalacje... Było lepiej, ale jednak sytuacja nie chciała się wyklarować...


Diagnoza przerośniętego trzeciego migdała


Potwierdziliśmy to ostatecznie u trzech laryngologów. Po sterydach migdał niby się zmniejszał, ale potem znów się powiększał...

Nie chcieliśmy już ciągnąć tego dłużej, Zośka miała 3,5 roku, zaczęła gorzej słyszeć, co noc chrapała. Jakoś wywalczyliśmy brak infekcji, tylko ten katar "gdzieś tam z tyłu". Do tego dochodziła nieprawidłowa fonacja, która mogła w przyszłości poskutkować wadą wymowy.

Decyzja łatwa nie była, zaczęliśmy szukać szpitala i natrafiliśmy na kolejny problem...


Gdzie usunąć dziecku trzeci migdał w Poznaniu?


Terminy w szpitalach były wręcz niesamowite - rok i więcej! W podpoznańskim miasteczku mają problemy z pozostającymi z dziećmi tatusiami i te dzieci są na salach z dorosłymi mężczyznami o.O więc też odpadało takie rozwiązanie. Udało nam się jednak znaleźć najlepszą dla nas opcję.

I to na ubezpieczenie! Okazało się, że w Suchym Lesie jest klinika jednego dnia "Ty i dziecko". Wszystko poszło bardzo szybko, chyba w jakąś lukę trafiliśmy. Wizyta kwalifikacyjna 3 stycznia, a w kwietniu termin usunięcia migdałka.

dziewczynka i w kapeluszu i okularach - usunięcie trzeciego migdałka u dziecka w klinice jednego dniaUsunięcie migdałka gardłowego w klinice jednego dnia


Przed zabiegiem musieliśmy przygotować badania krwi, razem z krzepliwością. Zrobiliśmy jej też wolne od przedszkola, by nic nie złapała... Byliśmy umówieni na 18. Kilka godzin wcześniej Zosia miała zjeść ostatni posiłek. Zjadła więc obiad i nawet deser, ale wcześniej niż zwykle, potem pojechała z Tatą do kliniki z drugiej (niż nasza) strony Poznania.


Ten dzień trwał tak niesamowicie długo! Serio, byłam zestresowana jak nigdy. Nie wiedziałam, czego się spodziewać...

W klinice od razu spotkali się z Panią anestezjolog, porozmawiali. Potem Zosia na kolanach u Taty dostała na twarz maseczkę i przysnęła. Tata wyszedł do sali niedaleko, gdzie już tylko czekał. Zosia przyjechała na salę po około 20 minutach. Troszkę płakała. Ale na szczęście oglądanie świnki Peppy załagodziło ból ;)

usunięcie trzeciego migdałka u dziecka w klinice jednego dniaPo usunięciu trzeciego migdała - zasady


Wrócili do domu późnym wieczorem. Właściwie Zośka usnęła w aucie i przeniesiona do łóżka spała do rana z Piotrem w pobliżu.

Od rana narzekała tylko na ból buzi. Podejrzewam, że jakieś zabezpieczenie przed zamknięciem ust przy samym zabiegu był przyczyną. Pierwszego dnia zachowaliśmy dietę delikatną - budyń, serek, kaszka, zupka. Nie narzekała na ból wcale. Z resztą ten migdałek jest schowany i jedzenie nie podrażnia rany. Był to też dzień bajek, bo w zaleceniach zostaliśmy poinformowani o oszczędnym trybie życia, a właściwie jedynym sposobem na pozostanie w spoczynku jest włączenie telewizora ;)

Kolejne dni trzymaliśmy lekką dietę, wprowadzając miękki chlebek i stopniowo wracając do normalnych posiłków. Na szczęście pogoda nie była zachęcająca i po prostu leniuchowaliśmy w domu, unikaliśmy wysiłku, czy płaczu.


Zosia została w domu na dwa tygodnie, jak zalecała Pani doktor. Nie miała powikłań. Spędzaliśmy czas na grach, rysowaniu, czy ciastolinie...

nawlekaj nie czekaj - gra dla dzieci - po usunięciu trzeciego migdała w PoznaniuKorzyści z usunięcia trzeciego migdałka


Zdecydowanie Zosia lepiej oddycha. Poprawił się słuch, a katar nie jest już stanem przewlekłym. Poza tym, Zośka przestała chrapać na co dzień, zdarza się to teraz tylko w przypadku większego przeziębienia.


Nie jestem lekarzem. Opisałam jedynie nasze doświadczenia. Warto wybrać zaufane miejsce i być pewnym swojej decyzji. 

dziewczynka i wianek z żywych kwiatów - usunięcie trzeciego migdałka u dziecka w klinice jednego dnia
 

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)