Przygotowania do zimy - o czym pamiętać w domu i w ogrodzie?

dom drewniany szkieletowy, przekopany ogródek, jesienne prace w ogrodzie, przygotowanie do zimy
Listopad powoli się kończy. Dni są coraz krótsze, a pogoda nas nie rozpieszcza... Choć wydaje się, że jeszcze w Wielkopolsce daleko od przymrozków, to jednak już większość mamy przygotowane. Czym zajęliśmy się na początku jesieni?


Ostatnie akcje na roślinkach - warzywniak na jesień


Czyli co chcemy, przesadzamy. To właściwie ostatni dzwonek. My uzupełniliśmy tuje, które się nie przyjęły wiosną, przesadziliśmy orzecha no i największą akcją była zmiana lokalizacji truskawek <3

Mój mąż znów się nade mną zlitował i przekopał warzywniak :)

Ja natomiast zajęłam się przycinaniem drzewek. Mamy kilka drzew owocowych i zdecydowanie jestem zwolennikiem małych drzewek, więc pilnuję ich kształtu :)

przekopany ogródek, jesienne prace w ogrodzie, przygotowanie do zimyJak przygotować dom na zimę?


Nawet nie tylko na zimę, ale już jesienne ulewy, orkany i inne wichury wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. W poprzednim roku byliśmy zmuszeni do poprawek dekarskich. To właściwie ostatni dzwonek, by je zrobić, bo później zwyczajnie strach. Poza tym, wszelkie niedoróbki pojawią się przy pierwszej ulewie... W naszym przypadku problemem były obróbki wokół komina. Dobry dekarz powinien tak je wyprowadzić, by woda spływała na dachówki, a nie do domu. Na szczęście, zanim nasza usterka narobiła większych szkód, udało się ją zlikwidować.

Poza tym warto pozbierać wszelkie doniczki, odzoby, elementy, które podczas wiatru mogą polecieć albo uszkodzić nasz dom. Choć pięknie wyglądają niektóre dekoracje, my wybraliśmy opcję bezpieczną i wszystko czeka na spokojniejszy pogodowo czas :)

jesienne prace w ogrodzie, przygotowanie do zimyI jeszcze podwórko - jesienne prace


Schowaliśmy też oczywiście trampolinę, zjeżdżalnię,zabawki podwórkowe i przykryliśmy solidnie piaskownicę. Z tym to nawet się kilka dni spóźniliśmy, bo już we wrześniu wichura zniszczyła trochę zabawek :/ To ale to nasza nauczka na przyszłość, że jednak musimy pomyśleć o jakiejś organizacji na ten przejściowy czas...

jesienne prace w ogrodzie, przygotowanie do zimyCo zrobić w domu przed zimą?


Warto pościągać moskitiery i już teraz umyć okna. Wtedy przed świętami wystarczy je tylko odświeżyć. Przynajmniej u nas, gdzie nie ma dużo "syfu" w powietrzu.

U nas dochodzi jeszcze organizacja garażu, bo regały z zaprawami, auto i cały galimatias, zostają w garażu ;)


Zima i grunt gliniasty - rozplanowanie wody deszczowej na terenie działki


Pamiętajmy, że nasz do jest zbudowany na podłożu gliniastym. Mamy więc już przygotowane zebranie wody z rynien. Gdybyśmy ją po prostu zostawili pod fundamentami, przepowiadałabym rychłe pęknięcia i uszkodzenia.

O co chodzi? O to, że grunty gliniaste czy ilaste mają problem z odprowadzeniem wody, nie przesiąknie przez nie jak przez piasek. Przez co woda po prostu zostaje w nich. Dlatego jesienią i wiosną, grunty te często się uplastyczniają. Przy odpowiednio wykonanych fundamentach, nie jest to groźne dla naszych domów, ale jest niewygodne dla użytkowników - właściwie cały ten czas chodzę w kaloszach :D

jesienne prace w ogrodzie

drzewka przyciete przed zimą


Zimą natomiast woda pozostająca w gruncie, po zamarznięciu, zwiększa swoją objętość, dlatego grunty te nazywamy wysadzinowymi. I znów - przy odpowiednio zabezpieczonym fundamencie, nie jest to problemem, więc zakładam, że fundamenty są ok, ale... U nas np zimą brama zmieniła nieco swoje położenie, dlatego cieszę się, że jednak woda opadowa jest u nas odsunięta od fundamentów.

Na szczęście, nasz prowizoryczny amatorski chodnik już zimę wytrzymał, a o taras jesteśmy spokojni :)


Grunty wysadzinowe a woda opadowa - nasze rozwiązanie


My całą deszczówkę zbieramy do dużego zbiornika oddalonego od fundamentów, a z niego przepompowujemy w inne części ogródka. Tam, gdzie nam to nie przeszkadza.

Latem jest to przyjemne rozwiązanie, bo deszczówka służy nam do podlewania iglaków :) Jeśli mamy dojście do dedykowanego rowu czy kanalizacji deszczowej. U nas takiego rozwiązania brakuje, więc radzimy sobie inaczej :)


A Wy? Przygotowaliście już swoje domki, ogródki i podwórka na nadchodzącą zimę, czy post był dobrym przypomnieniem?

dom drewniany przed zimą

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)