Wilgoć w domach szkieletowych i tradycyjnych, czyli czy drewniane domy sobie poradzą w naszym klimacie?

dom drewniany szkieletowy - ostawianie ścian na fundamencie
Wilgoć to temat, który zbiera sen z powiek wielu inwestorom. Tak naprawdę, niezależnie od tego, jaki typ budynku wybierzemy, czy będziemy budować w technologii tradycyjnej, czy szkieletowej, to właśnie ochrona przed wilgocią będzie dla nas bardzo ważna. Dlaczego?


Wilgoć w domu


Chyba każdy widział kiedyś ścianę zagrzybioną. Czarne plamy, wyłażące spod farb. Ogrom chemicznych środków, by się tego pozbyć. Niestety, wilgoć w naszym klimacie, to duży problem z kilku przyczyn.

Nie tylko zagrzybienie ścian, ale też wytrzymałość konstrukcji może być zagrożona przez nieumiejętne budowanie. Warto pamiętać, że to nie jest temat dotyczący tylko domów szkieletowych.


Wilgoć w domach murowanych


Szczególnie mam tu na myśli stare domy, naszych rodziców i dziadków. Teraz, mam nadzieję, mamy większą wiedzę i kładziemy większy nacisk na zabezpieczanie naszych domów przed wilgocią.

W starszych domach możemy się spotkać z wilgocią z wielu przyczyn, najczęściej wynikają one z błędów w trakcie budowy. Na przykład? Wilgoć od fundamentów, wilgoć od złego dosuszenia praz ta wynikająca z błędów montażowych.


Wilgoć od fundamentów


Fundamenty to podstawa naszych domów. Teraz bardzo pilnuje się ich zabezpieczenia przeciw wodzie i wilgoci. materiały stosowane do budowy są materiałami porowatymi, a więc nasiąkliwymi. Przez co, bez zabezpieczenia, po prostu napełnią się wodą jak gąbka i przekażą wyżej. Dlatego też zabezpieczamy ściany fundamentowe masami bitumicznymi, folią kubełkową czy papą. Istotne jest też "odcięcie" poziome, które zabezpieczy przed podciągami kapilarnymi (czyli podciąganiem wilgoci z gruntu) w górę ściany.

dom drewniany szkieletowy - ostawianie ścian na fundamencie


Jeśli fundamenty nie będą odpowiednio zabezpieczone, możemy niestety w niedługim czasie zyskać niekoniecznie przyjemnego, ale jakże wiernego przyjaciela w postaci czarnej plamy na ścianie...


Złe dosuszenie


Tutaj "kłania się" czas budowy domów tradycyjnych. Przy budowaniu tradycyjnym, mokrych tynkach, dużej ilości zapraw, to dom musi niestety tą wilgoć oddać. Dlatego właśnie domy z mokrymi tynkami powinny być najpierw tynkowane wewnątrz, a kiedy już wilgotność będzie odpowiednia, dopiero zamykane od zewnątrz ociepleniem i tynkiem zewnętrznym. Nie ma bata, by to był proces na kilka dni.

Dobrze Wam radzę, że czasem warto poczekać, odpuścić i doprowadzić do odpowiedniego stanu dom przed zamknięciem z zewnątrz. Lub wykorzystać odpowiednie osuszacze, które mogą wilgoć zebrać, niezależnie od stanu pogody na zewnątrz.

dom drewniany szkieletowy - osb na ścianachBłędy montażowe


To jest już głównie kwestia wykonawców, bo nawet papę można źle położyć. Nie zastosować odpowiedniego zakładu materiału, nie położyć małego elementu, dzięki któremu woda będzie mogła uciec, a nie zostanie wtłoczona do wnętrza/muru.

Sami niestety mieliśmy taki problem z dekarzem, który nieodpowiednio wykonał opierzenie kominów. Na szczęście w porę znaleźliśmy poleconego fachowca, który to poprawił i skończyło się na chwili stresu i dwóch podniszczonych płytach ściennych. No, ale to jest jeszcze do odżałowania ;)

W każdym razie zawsze będę powtarzać - fachowiec nie musi być najtańszy, ale musi być sprawdzony!

Pamiętajmy też, by wykorzystywać materiały odpowiednie do danych pomieszczeń, ze szczególną troską o pomieszczenia mokre.

łazienka, folia w płynie, płytkiWilgoć i drewno


Pozostając nadal przy wszystkich budynkach dodam, że każdy dom ma więźbę drewnianą. (no, prawie każdy) Niezależnie od typu budynku, pytajmy o wilgotność, sprawdzajmy ją i wymagajmy od sprzedawców materiałów certyfikatów na to, że jest to drewno konstrukcyjne! O odpowiedniej klasie wytrzymałości i wilgoci.

Drewno powinno być wysuszone i nie przekraczać wilgotności 15%, a najlepiej 5-13%. Dlaczego wilgotność drewna jest tak istotna?

Po pierwsze, przez późniejszą jego okładzinę. By nie było to zwyczajnie brzydkie i niezdrowe.

Poza tym aspekt najważniejszy - konstrukcyjny. Drewno przy suszeniu pęka i zmienia swój kształt i wymiary! Tak właśnie. Belki drewniane po niekontrolowanym wyschnięciu może się skręcić, może też pęknąć nie tam, gdzie chcemy. Zwyczajnie może stracić przewidywaną obliczeniowo nośność.

dom drewniany szkieletowy - jak stawiana jest konstrukcjaDomy szkieletowe i wilgoć


Oprócz aspektów takich jak przy domach tradycyjnych - czyli poprawnego zabezpieczeniu fundamentów, wykonania szczegółów okrycia domu oraz poprawnego przygotowania drewna do budowy, pozostaje aspekt drewna w ścianach.

Ostatnio spotkałam się z zarzutem, że drewno "wciągnie" wilgoć z powietrza i w ogóle zamoknie przy deszczu i cały dom będzie zagrzybiony. Bez obaw! Dobrze wykonany dom szkieletowy ma wysuszone całe drewno konstrukcyjne, czyli materiał jest odpowiednio przygotowany do budowy.

Poza tym, sama konstrukcja jest zabezpieczona przed bezpośrednim działaniem wody. Zarówno od zewnątrz - tynk zewnętrzny, jak i od wewnątrz - suche tynki oraz folia paroprzepuszczalna.

budowa domu szkieletowego - stryropian


Pamiętajmy, że tradycyjne materiały budowlane - pustaki, bloczki betonowe czy inne, również mają swoją porowatość i mogą wciągać wilgoć.


Wilgoć i klimat w domu szkieletowym


Jako użytkownik, mogę śmiało stwierdzić, że po ponad 4 latach nie mam żadnego problemu z wilgocią. Ściany stały jak stoją, nie mamy przebarwień. Tynki wykonane z płyty G-K nadal są suchymi tynkami. Płytki nie odpadają. Wszystko jest w największym porządku :)

Wilgotność w domu wynosi 40-70% pomimo tego, że na zewnątrz dochodzi czasem do 98% ;)


Wentylacja


Oczywiście, jest to niezmiernie ważne! Właściwie każdy pomieszczenie domu szkieletowego powinno mieć dostęp do wentylacji i u nas też tak jest. To już kwesta odpowiedniego projektu, więc wiedzy projektanta i braku ignorancji wykonawcy. (Słyszałam już stwierdzenia - "pani, na co tyle tej wentylacji") Wentylacja to bardzo istotny element domu - jeszcze kilka lat temu zupełnie "olewany". Kilka lat temu jednak, nie było tak szczelnych materiałów i okien - pomieszczenia wentylowały się "naturalnie". Teraz, idąc za ciosem, korzystamy z coraz lepszych materiałów, pamiętajmy, by o nie odpowiednio zadbać :)

okna dachowe w łazience na poddaszuTo chyba zbiór najczęstrzych wątpliwości oraz dość przystępna odpowiedź na popularne pytania i zarzuty w temacie wilgoci, zawilgocenia i wilgotności :) Chcesz o coś zapytać? Napisz <3

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)