Moja pierwsza sałatka z jarmużu! Z gruszką, awokado, orzechami i twarogiem oraz sosem z oliwą i octem balsamicznym

sałatka z jarmużu z gruszką, awokado, twarogiem, orzechami, oliwą i octem balsamicznym
Do tematu jarmużu potrzebowałam czasu na przekonanie. Nie udało mi się w tym roku wygospodarować na niego miejsca i znów miałam olać temat, traktując jarmuż jako kolejną modę, której nie podejmę, ale jednak coś mnie podkusiło, chwyciłam paczkę i wzięłam go do domu, a jak już był, to pokombinowałam i wyszło coś pysznego! Dlatego uprzejmie donoszę, że jarmuż jest jadalny, a za rok, pod koniec maja rezerwuję na niego miejsce w ogródku.


Sałatka z jarmużu


Pewnie jest milion wersji. Moja jest miksem kilku, ale tak mnie dopieściła smakowo, że bardzo chcę się nią podzielić. Sałatka jest bardzo prosta w przygotowaniu, a składniki komponują się świetnie! Co zatem potrzebujemy do przyrządzenia naszej sałatki? (proporcje na jedną porcję, czyli głęboki talerz)

sałatka z jarmużu z gruszką, awokado, twarogiem, orzechami, oliwą i octem balsamicznym


  • jarmuż - 1/4 opakowania

  • pół gruszki ze skórką

  • 1/4 awokado

  • około 50g twarogu

  • 2-3 orzechy włoskie

  • oliwa z oliwek (u nas z chilli)

  • ocet balsamiczny


Przygotowanie:


Właściwie przygotowanie zajmuje 5minut, wystarczy pokroić gruszkę i awokado, pokruszyć twaróg, polać oliwą i octem i zrobione! Dla mnie to eksplozja smaków - słodki, kwaśny, orzechowy, soczyste owoce i chrupki jarmuż - polecam!

sałatka z jarmużu z gruszką, awokado, twarogiem, orzechami, oliwą i octem balsamicznym

Smacznego <3

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)