Budowa domu na wiosnę? Co robić teraz?

budowa domu szkieletowego - tynkowanie
Wiecie jak to jest - czas zawsze leci za szybko. Niby do wiosny jeszcze daleko, ale jak się temu dokładniej przyjrzeć, to okazuje się, że by zacząć budowę z początkiem wiosny przyszłego roku, to trzeba się już nieźle uwijać. Od czego zacząć i o czym nie możemy zapomnieć przed rozpoczęciem budowy?Przed projektem


Zanim zgłosimy się do projektanta po projekt, dobrze jest mieć już informacje o działce. Co potrzebujemy?

  • Warunki zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania

  • Badania gruntu

  • Mapa do celów projektowych

  • Warunki przyłączenia mediów


Te prace przed rozpoczęciem projektowania, to zadanie inwestora zazwyczaj, chyba, że wybieramy pełnomocnika w tym zakresie. Jednak warto wiedzieć, że samo przygotowanie i zatwierdzenie w wydziale geodezji i kartografii Mapy do celów projektowych, może trwać nawet miesiąc.

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy drewnianyW trakcie projektowania, wybór gotowego projektu


Niezależnie od tego, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy kupimy gotowy projekt, musimy zrobić adaptację, czyli dostosować projekt do działki. Projekt indywidyalny, zawiera taką adaptację od razu, jest projektem domu wraz z zagospodarowaniem terenu działki. Przy projekcie gotowym, ponosimy dodatkowe opłaty u projektanta.

Po przygotowaniu takiego planu zagospodarowania terenu, udajemy się do Urzędu Gminy, aby "uzgodnić zjazd", czyli zaakceptować planowane położenie zjazdu z działki.


Niby to takie "nic", ale prace projektowe to też czas. Kolejka w biurze projektowym, czas ustalania koncepcji oraz samego wykonania projektu do 4-6tygodni. Plus zapas na ewentualny poślizg, czy dogadywanie z Urzędami. Warto przewidzieć na to 2 miesiące.

szkilelet domu drewnianegoPozwolenie na budowę


Z gotowym projektem udajemy się do odpowiedniego Urzędu. Zazwyczaj jest to Starostwo Powiatowe. Przy większych miastach terenu ścisłego miasta "obsługuje" Urząd Miasta, a resztę powiatu - Starostwo.

Na wydanie "cichego pozwolenia" mamy 28dni. Jeśli będą jakiekolwiek błędy w projekcie, a czasem mogą zdarzyć się błędy formalne, to nasz projekt zostanie cofnięty i będzie trzeba o PnB składać kolejny wniosek. Czasem Urzędnicy wykazują dobrą wolę i pozwalają na uzupełnienia ;)

Przy standardowym Pozwoleniu na Budowę mamy 60dni na wydanie decyzji. W tym czasie mogą też zostać wydane postanowienia o uzupełnienie dokumentacji. Czyli kolejne 2 miesiące za nami.

Dom szkieletowy w trakcie budowy - OSBKredyt na budowę domu


Po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, bank dopiero zacznie rozpatrywać nasz wniosek. Banki wydają decyzje kredytowe dla inwestycji, które mogą powstać, dlatego nie robią tego zanim nie otrzymają dokumenty potwierdzające zamierzenie budowlane.

Kiedy my rozpoczynaliśmy budowę 5 lat temu, otrzymaliśmy wypłatę w 2 tygodnie po Pozwoleniu na Budowę. Z tego co się orientuję, aktualnie bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Jakby nie patrzeć, kolejny miesiąc, nie mówiąc już o czasie na wypłatę pierwszej transzy.

Nie oznacza to oczywiście, że nie można wcześniej załatwić tych spraw. Warto zgłosić się do doradcy, by na czas mieć przygotowane wszelkie wnioski i dokumenty.

Budowa domu - membrana na dachuZawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych


To bardzo istotna kwestia, o której łatwo zapomnieć. Listownie, bądź osobiście w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, składamy zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia robót. Koniecznie przed rzeczywistym rozpoczęciem prac budowlanych.


Jak widzicie, mamy wrzesień. Jeśli zamierzamy budować na kredyt, to czas, jaki pozostał do zbicia łopaty, to lekko licząc 6 miesięcy. Jeśli się uwiniemy i zrobimy wszystko sprawnie, a geodeta czy projektant, nie będą mieli obsuwy i jeśli w banku pójdzie wszystko sprawnie. Nie zostawiajcie więc tematu budowy na później - zaczniecie budowę w marcu :)

Budowa domu szkieletowego - tylkowanie

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)