Wywiad z doradcą noszenia Natalią Szydłowską i zaproszenie naIII Ogólnoposką Konferencję Noszenia Dzieci

Wiązanie z doradcą noszenia - kangurek
Jak wiecie, moja siostra, Natalia, jest doradcą noszenia w chuście ClauWi. Pomagała mi w nauce wiązania (klik) i w tym, by zrozumieć dlaczego pozycja dziecka jest tak ważna. Nosimy się sporo, a mimo to, nie ogranicza to rozwoju naszych dzieci, a z Hanką, to już w ogóle jest ekspresowo :D


Nosisz swoje dzieci w chuście? Od kiedy? Dlaczego postanowiłaś nosić?


O chustach wyczytałam w internecie już przy moim pierwszym dziecku, 8 lat temu. Wtedy jeszcze w Polsce nie były one tak popularne... (niestety) a moje córka była typowym High Need Baby (wtedy to określenie też nie było tak popularne). Potrzebowała bliskości, a ja jako młoda mama walczyłam z wszechobecnym "nie noś, bo przyzwyczaisz, musi się wypłakać". Czułam, że to nie jest dobre rozwiązanie, ani dla mnie, ani dla niej. Wyciągnęłam z szafy jakieś szelkowe nosidło (wisiadło), które od kogoś dostałam, ale nie było nam w nim wygodnie i bałam się o pozycję Wiktorii. Zaczęłam więc szukać innych rozwiązań i tak wyszukałam informacje o chustach.

Zamówiłam od razu dwie chusty elastyczne (chyba nie znalazłam wtedy informacji o chustach tkanych), jednak intuicyjnie, około 5 miesiąca przestałam w nich nosić, bo było mi już ciężko i niewygodnie, Wiktorii chyba też. Poza tym uczyłam się wiązać sama i gdy teraz patrzę na te zdjęcia, to wybucham śmiechem i płaczem zarazem, bo nie było to dobre wiązanie. Nie wiem, czy w Polsce byli już wtedy jacyś doradcy noszenia, wydaje mi się, że nie... Na pewno ciężko było cokolwiek więcej się dowiedzieć mieszkając w takim małym mieście jak Szamotuły (gdzie mieszkam).

Potem chusty pożyczyła ode mnie po 3 latach moja siostra (czyli Ty!), która dowiedziała się już o nich nieco więcej. Gdzieś już padały sugestie o chustach tkanych i wtedy już pojawiało się trochę więcej informacji o doradcach noszenia. Gdy w 2014 roku urodziłam drugą córkę, Nikolę, nosiłam ją od 2 tyg. życia w chuście. Przy żywym starszaku i mieszkaniu na 4 piętrze była dla mnie jak zbawienie! Tym bardziej, że od około 2 miesiąca życia Nikola nie akceptowała spacerów w wózku - gdyby nie chusta na pewno popadłabym w jakąś depresję, siedząc sama z dzieckiem w domu. Pierwsze wiązania w chuście tkanej, którą pożyczyła mi koleżanka, nie były doskonałe. Wiele informacji zdobywałam sama, w internecie, ale w końcu udało mi się pojechać do Poznania na spotkanie z doradcą, a potem zorganizować wspólnie z Fundacja Varietae takie warsztaty u nas w Szamotułach.

Wiązanie z doradcą noszenia - kangurekCzy chusty spełniły Twoje oczekiwania?


Nie tylko spełniły oczekiwania. Dały mi o wiele więcej niż się spodziewałam! Swoboda, ukojenie malucha, bliskość, ale też brak ograniczeń przy wychodzeniu na zakupy, spacery... Oczywiście! Ale dzięki chustom poznałam też wiele wspaniałych osób! Zaczęło się niewinnie... "Hej, czy są tu jakieś mamy, które noszą w chuście?"  - takie pytanie padło na lokalnej grupie mam na Facebooku. Odezwało się kilka osób. Założyłam więc osobną grupę i kilka dni później zorganizowałam pierwsze spotkanie mam noszących w chuście w Szamotułach. Było nas wtedy około 10.

Dziś grupa SzamoTulimy to ponad 300 osób z Szamotuł i okolic!!! Rok lub dwa lata wcześniej odbyły się u nas jedne warsztaty, były więc mamy, które nosiły w chuście, ale o tym dowiedziałam się dopiero później :) od momentu spotkania w kwietniu 2014, organizowałyśmy już dość często "pikniki chustowe", podczas których przekazywałyśmy sobie wzajemnie wiedzę, zachęcałyśmy nowe osoby do noszenia w chuście, pożyczałyśmy sobie swoje "szmaty" i wymieniałyśmy różnymi innymi doświadczeniami, ale brakowało w Szamotułach osoby, która udzielałaby rodzicom profesjonalnego wsparcia w zakresie chustonoszenia.

W 2016 roku, dzięki wsparciu Fundacji Varietae, która uzyskała dofinansowanie na ten cel, udało się sfinansować  kursy na doradców noszenia dla mnie i Doroty Bączyk oraz zakupić pierwsze chusty do wypożyczalni SzamoTulimy, którą teraz wspólnie koordynujemy wraz z Fundacją. Przez te 2,5 roku nasza grupa bardzo się rozrosła, ale też wiedza o chustonoszeniu jest łatwiej dostępna, spotkania i warsztaty chustowe są w zasięgu ręki w wielu miejscach w Polsce. To niezmiernie cieszy, że zmienia się sposób myślenia o noszeniu dzieci. Nie jest to już postrzegane tak często jako rozpieszczanie, a jako zaspokojenie podstawowej potrzeby dziecka, jaką jest poczucie bezpieczeństwa i bliskość.

Wiązanie z doradcą noszenia - Natalia SzydłowskaWięc zostałaś doradcą noszenia? Jakie trzeba spełnić wymagania?


Nie ma specjalnie wyznaczonych kryteriów. Gdybym jednak miałabym takie podać, to cechy wyróżniające dobrego doradcę moim zdaniem przede wszystkim ogromna empatia, ale też asertywność. Oczywiście też umiejętności i wiedza, którą zdobywamy na kursie, jednak ważna jest też umiejętność słuchania i badania potrzeb, a na tej podstawie dopiero odpowiednie doradztwo. Dobry doradca powinien też ciągle pogłębiać swoją wiedzę w zakresie noszenia i pielęgnacji dzieci i uzupełniać ją o dodatkowe elementy - na przykład poprzez kursy i konferencje odnośnie prawidłowej pielęgnacji noworodków.

Z pewnością warto uczestniczyć w wielu spotkaniach z neurologami, psychologami i wciąż dowiadywać się więcej o prawidłowym rozwoju maluchów, ale również o pracy z rodzicami po porodzie. Dla każdego rodzica bowiem narodziny dziecka są wydarzeniem, które zmienia ich życie o 180 stopni i jedni do tej zmiany adaptują się szybko, inni potrzebują więcej czasu. My, jako doradcy noszenia, pracując z takimi rodzicami i maluchami, często możemy zasugerować kontakt z odpowiednim specjalistą, jeśli coś nas niepokoi.

Wiązanie z doradcą noszenia - kangur
Czego zazwyczaj musisz nauczyć rodziców?


Rodzice zapraszają mnie na konsultację dotyczącą noszenia w chuście czy nosidle. Jednak bardzo dużą uwagę poświęcamy nie tylko technice wiązania, ale też teoretycznej wiedzy o rozwoju kręgosłupa dziecka, prawidłowej pozycji w chuście, wykonujemy ćwiczenia, które pomagają uświadomić rodzicom błędy w tej pozycji, dzięki czemu później bardziej zwracają uwagę na to, jak ułożone jest w chuście dziecko. Dopiero po takim wstępie uczymy się technik wiązania, czasem jednego, czasem dwóch, w zależności od tego jak szybko nam to wychodzi. NA konsultacjach indywidualnych staramy się dobrać wiązanie odpowiednie dla TYCH właśnie rodziców i TEGO właśnie dziecka. Walczymy trochę z mitami, które rodzice wyszkują w sieci na temat noszenia ;) (np. "kolanka wyżej niż pupa" oznacza znacznie więcej niż tylko to, co w tym zdaniu). Rozmawiamy też o tym, jaka chusta będzie odpowiednia dla nich, jakie są rodzaje chust, gdzie kupić chustę, gdzie odbywają się spotkania chustowe...


To jeszcze raz - dobry doradca to?


Wspominałam już o tym wcześniej, że dobry doradca to taki, który po pierwsze - posiada wiedzę i umiejętności, po drugie - potrafi słuchać i wykazuje się empatią, po trzecie - wciąż się rozwija i uzupełnia swoją wiedzę poprzez refreshe doradców, konferencje, warsztaty... I to nie tylko te, ściśle związane z techniką wiązania, ale nawiązujące do pielęgnacji dziecka i wsparcia rodziców.

Ważna jest też możliwość wymiany opinii pomiędzy doradcami, wzajemna motywacja i inspiracja do działania. Fajnie, jeśli doradca potrafi też zintegrować środowisko rodziców noszących w chuście i sam organizować spotkania, pikniki, podczas których można przekonać też inne osoby o tym, że noszenie jest zdrowe, bezpieczne i... wcale nie takie trudne ;) a poza tym - dobrze, jeśli doradca śledzi trendy w noszeniu, obserwuje rynek chust i nosideł, analizuje ich konstrukcje. Często jako doradcy jesteśmy proszeni o opinie o jakimś produkcie, dlatego powinniśmy wiedzieć na jakie produkty mogą trafić nasi podopieczni.

Wiązanie z doradcą noszenia - kangurCiągle pogłębiasz wiedzę, będziesz na konferencji noszenia dzieci?


Oczywiście, to bardzo ważne wydarzenie, jedyne takie w Polsce! Uważam, że każdy doradca noszenia powinien wziąć udział w tej konferencji. Uczestniczyłam w zeszłorocznym wydarzeniu, w tym roku wybieram się ponownie. Podczas tego spotkania oprócz wykładów, w których mogą uczestniczyć wszyscy (nie tylko doradcy) odbywaja się też specjalne warsztaty dla doradców noszenia. Mamy okazję spotkać się i wymienić doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty, zainspirować się wzajemnie lub pomyśleć o zorganizowaniu wspólnie jakiegoś eventu.

Konferencja to też okazja do nawiązania współpracy z producentami chust, nosideł i akcesoriów do noszenia - możemy nabyć produkty w wyjątkowych, promocyjnych ofertach przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Producenci podczas konferencji przygotowują również swoje nowe wzory, nowe produkty, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z nowinkami z rynku okołochustowego. Dla mnie to również niesamowita możliwość spotkania z ludźmi, z którymi na co dzień kontaktuję się poprzez internet - we wrześniu, w Poznaniu będę mogła z nimi porozmawiać na żywo, poznać osobiście, pójść na kawę... :) nie mogę się doczekać! Zapisałam się też prawie na wszystkie warsztaty - wiem, że będą to bezcenne doświadczenia i że znów wiele się nauczę. Zachęcam każdego pasjonata chust do udziału w OKND, nie tylko doradców!


Dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas, myślę, że wiele osób skorzysta z Twoich doświadczeń <3 Robisz wiele dobrego, a teraz znów przygotowujesz Urodziny SzamotulimyA co przyniesie nam Ogólnopolska Konferencja Noszenia Dzieci 2017?


III Ogólnopolska Konferencja Noszenia Dzieci to pierwsza i jedyna tego typu konferencja babywearingowa w naszym kraju. Tegoroczna zaplanowana jest na 23.019.2017 i odbędzie się w Poznaniu.
6 paneli dyskusyjnych, 4 warsztaty ze specjalistami, 3 gości zagranicznych, 3 mecenasów, 20 wystawców i mnóstwo wiedzy, wrażeń, ciekawych spotkań, wzruszeń i innych atrakcji. Oto, co czeka uczestników tegorocznego wydarzenia. 

Ogólnopolska konferencja noszenia dzieci w poznaniu


Tegoroczne rozmowy panelowe krążyć będą wokół historii noszenia dzieci na przełomie dziejów, historii rodziców niepełnosprawnych, którzy dowodzą, że chustonoszenie nie ma barier. Przedstawione zostaną również najnowsze wyniki światowych badań  dotyczące kangurowania. Toczyć się będą rozmowy o kangurowaniu i używaniu chust w szpitalach. Przyjedzie także coach, który pokaże, jak przerodzić pasję w biznes. Poruszone zostaną również tematy kontrowersyjne i wzbudzające dużo emocji- Czy polski chustoświat jest gotowy nosić niesiadające dzieci w nosidłach? Szykuje się zatem dialog międzyszkolny na wysokim merytorycznie poziomie.

Dla tych, co lubią patrzeć ,szykuje się kolejna atrakcja- uczestnicy będą mogli na własne oczy na żywo zobaczyć, w jaki sposób powstaje ręcznie tkana chusta. Swoją obecnością zaszczyci nas jedna z czołowych polskich tkaczek ręcznych, oczywiście w towarzystwie swojego krosna.
Tradycją roku poprzedniego, dzięki wsparciu sponsorów, zostanie zosrganizowana loteria fantowa, której dochód zostanie przeznaczony na leczenie chorego dziecka. Uczestnicy konferencji otrzymają możliwość zakupu chusty tkanej specjalnie na to wydarzenie.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU. DO ZOBACZENIA W POZNANIU!

Ogólnopolska konferencja noszenia dzieci w poznaniu


Ja będę na pewno! <3 Widzicie mnie z Hankowym brzuszkiem?

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Publikowanie komentarza

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)