Taras przy domu - bruk czy beton? - nasze rozważania

Taras brukowany obok domu na poziomie gruntu podczas rodzinnej imprezy
Taras, wg planu naszej budowy miał być duży. W sumie, to nie duży, a ogromny! Jak się domyślacie, to i koszt byłby ogromny. Dlatego, kiedy kończyliśmy budowę, nie tarasy były nam w głowie, bo to wcale nic najpotrzebniejszego...
Ostatnio jednak, zaczęło nam go brakować. Chcieliśmy Chrzciny Hani "wyprawić" ogrodowo, więc i kawałek prostego terenu bez trawy by się przydał. Postanowiliśmy więc zacząć akcję taras...


Akcja taras - bruk czy beton?


To było pierwsze pytanie - z czego budujemy? W sumie, z powodów konserwacji, odrzuciliśmy drewno, a z powodów kosztowych deski kompozytowe.
Pozostała zatem opcja betonu i bruku, które braliśmy pod uwagę. Poprosiliśmy o wycenę. Przekazaliśmy nasze wytyczne, założenia wykonania - grubość betonu, metraż.

Wg pierwszej wyceny, korzystniejszy okazał się taras betonowy. Znacznie tańszy, bo około 30% ceny tarasu z bruku. Ok. Pomimo tego, że zdawaliśmy sobie sprawę z niedogodności tarasu betonowego, wybraliśmy tę opcję i już zaczęliśmy nawet ją lubić ;) Jednak, przy ograniczonym budżecie, trzeba niektóre sprawy rozgrywać jako kompromisy pomiędzy wygodą, jakością a ceną.

Taras brukowany obok domu na poziomie gruntuZmiana planów


Niedługo przed planowanym rozpoczęciem prac, otrzymaliśmy szczegółową wycenę za materiały. Okazało się, że teoretycznie "zaoszczędzone" 30% przepadło? Dlaczego? Otóż chcąc, by nasz taras nie popękał obliczyłam potrzebne zbrojenie betonu, którego wcześniej nie uwzględniono - pomimo tego, że od początku było podane.

No to klops! Założona kwota była przygotowana. Nie byliśmy przygotowani na tak duże zmiany w kosztach, tym bardziej, że nie mówimy tu o 100-200 zł...

Zaczęliśmy znów drążyć temat i wpadliśmy przez znajomego na kontakt do wykonawców chodników i tarasów z bruku. Okazało się, że specjalizując się w tym zakresie prac, są tańsi. Dlaczego?


Tańszy taras brukowany


A no dlatego, że mieli na stanie niwelator do poziomu wysokości, byli wprawieni w temacie. Nie musieli też np opłacać wypożyczenia utrzęsarki, bo po prostu mieli swoją. Mieli też odpowiednie informacje o cenie kostki i okazało się, że za te same pieniądze, możemy zrobić taras na nie 20 a ponad 30 metrów kwadratowych. :)

Tak szczerze mówiąc, to od początku bruk jakoś bardziej do nas przemawiał, więc kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że jest to opcja dla nas "do osiągnięcia", nie zastanawialiśmy się zbyt długo.


Wady tarasu betonowego


To, czego obawialiśmy się przy tarasie wylewanym, nie dotyczyło tego brukowanego. Czyli czego?
Baliśmy się pęknięć płyty tarasu. Niby wszystko miało być zgodnie ze sztuką - odpowiedni beton, zakotwiczenie w gruncie, podbudowa i zbrojenie. Miały być też wykonane dylatacje. Jednak ciągle mieliśmy wątpliwości, czy to wystarczy, szczególnie przy naszych wysadzinowych gruntach.

Poza tym okładzina tarasu - może nie od razu, ale jest to dodatkowy koszt i dodatkowa robota. Nie mówiąc już o trwałości takiego wykończenia. Straszono nas mocno, że płytki będą się odparzać. No racja! Jejku, jak się cieszę, że w to nie poszliśmy ;)


Nasz taras


Został wykonany w 2 dni, bez brudu mokrego betonu (oprócz słupów do żagla), bez pielęgnacji betonu, podlewania itp. Szybko sprawnie i czysto. No i dokładnie :) Poza tym dość tanio. Całkowity koszt pracy oraz materiałów to 88zł za metr kwadratowy "na czysto".

wykop pod taras brukowany

wykop pod taras brukowany

niwelator do budowy tarasu

taras brukowany w przygotowaniu - utrzęsanie podłoża


Panowie szybko uporali się z wykopem, wykonali podbudowę z piasku i suchego betonu. Bez problemu wyrównali teren utrzęsarką, a potem sprawnie ułożyli kostkę. Jestem aktualnie największą fanką naszego tarasu :)

Sprawdził się już na ostatnich dwóch plenerowych imprezach, sprawdza się też na co dzień :) Możemy już serwować na tarasie posiłki, możemy spokojnie odpoczywać, gdy dzieciaki latają po podwórku.Czy ktoś z Was miał podobne rozważania co my? Jaką opcję wybraliście? 

taras brukowany ze słupami pod żagiel przeciwsłoneczny

Taras brukowany obok domu na poziomie gruntu podczas rodzinnej imprezy plenerowej

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)