Projekt domu energooszczędnego - 5 przykazań podstawowych

Dom energooszczędny drewniany na etapie budowy - tynkowanie
Szukając swojego wymarzonego domu, wertujemy katalogi, przeglądamy internetowe strony z projektami zadając różne parametry - szukamy projektów domów parterowych, piętrowych, z trzema, czterema czy siedmioma pokojami. Dobór ocieplenia i materiałów to oczywiście bardzo ważna sprawa, ale na samym początku warto rozważyć kilka, wydawać by się mogło błahych kwestii. Na co warto zwrócić uwagę, by nasz dom był energooszczędny?1. Dopasowanie do potrzeb


Wybierając projekt zastanówmy się, czy rzeczywiście potrzebujemy 3 pokoje gościnne lub 30 metrów łazienki ;) Zazwyczaj mniejsze pomieszczenia dużo lepiej pracują na swoje ciepło, oświetlenie większych powierzchni to też większy wydatek. Jeśli zależy nam na niskich opłatach, zoptymalizujmy swoje wymagania.
Oczywiście nie zachęcam tu do przesady i pokoików 2x2 by tylko łóżko weszło (mieszkaliśmy w takim na saksach :D), ale zdroworozsądkowe podejście zawsze popieram :) Projekt domu przyjmie wszystko, to tylko papier, ale potem trzeba tam mieszkać ;) (to nasz parter)
2. Umiejscowienie pomieszczeń - podział funkcjonalny


O funkcjonalności wiemy... Jeśli zrobimy długą parterówkę a toaleta będzie z drugiego końca domu, to już nie będzie to ani wygodne ani nie zmniejszy nam kosztów eksploatacji domu. Czasem nawet dorzucenie dodatkowego pomieszczenia może pomóc (jak druga łazienka np, by zawsze nie trzeba było zawsze zapalać światła w kilku pomieszczeniach). Poza tym oczywiście, jak najmniej korytarzy, czyli oszczędność na komunikacji. To metry, które np trzeba ogrzać, a niekoniecznie nam się do czegoś przydadzą.

dom drewniany szkieletowy w trakcie układania styropianu.3. Cieplny podział pomieszczeń


Cieplnie warto by nie mieszać, czyli pomieszczenia cieplne dajemy w niedalekiej odległości, podobnie jak pomieszczenia chłodniejsze "trzymamy razem", np. obok garażu dajemy pomieszczenie gospodarcze, czy pralnię, a wejście do domu mamy przez wiatrołap.


4. Istotny wpływ stron świata


Jeśli natomiast chodzi o strony świata, też ważnym jest by wykorzystać ich dobry wpływ oraz zminimalizować ten zły. Jak?
Ano na przykład w takiej łazience czy wiatrołapie, spiżarni bądź garażu, czyli pomieszczeniach, które nie mają w przeznaczeniu stałego przebywania ludzi, nie potrzebujemy stałego nasłonecznienia. Poza tym, zazwyczaj są tam niewielkie okna, dzięki czemu nie stracimy dużo ciepła z wewnątrz.Wykorzystujemy zatem na te pomieszczenia np. północną stronę budynku.

Warto też, by te pomieszczenia, w których potrzebujemy ciepła i przyjemnego oświetlenia umieścić jak najbliżej południa. Dla przykładu nasza część dzienna domu jest umieszczona po stronie południowo wschodniej, a kuchnia na zachodniej ścianie. Dzięki temu przez cały dzień jest możliwość zyskania naturalnego światła i ciepła z tym związanego. Wtedy warto też tam umieścić duże okna, gdyż zyski ciepła od słońca, będą większe niż straty spowodowane przenikalnością cieplną okien. Myślę, że to jeden z najważniejszych powodów tego, że nasze opłaty za ogrzewanie nie są tak duże.

Salon w domu drewnianym przed zamknięciem ścian - bleki wypełnione wełną mineralną5. Wykorzystanie ciepła wytworzonego


Warto pamiętać, że sprzęty i my sami emitujemy ciepło. Pralka, suszarka do ubrań, czy piekarnik to źródła ciepła, które mogą mocno poprawić komfort cieplny. Planując pomieszczenia weźmy to pod uwagę. Dobry projekt instalacji też powinien uwzględnić te zyski. Podobnie zasobnik ciepłej wody użytkowej - to w rzeczywistości ogromny kaloryfer, który warto wykorzystać. Możemy też wykorzystać rury powrotne obiegów grzewczych, aby ogrzać pomieszczenia


Jak widzicie, już na etapie wybierania projektu, czy później jego tworzenia pod nasze potrzeby, mamy wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Optymalne rozmieszczenie pomieszczeń, dobór stron świata i dopasowanie projektu do naszych potrzeb, może zaowocować w przyszłości.
Z jakich rozwiązań projektowych skorzystaliście w swoich domach?

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)