#nicminiewisi - Nosidło, chusta czy wisiadło?

chusta pudrowa koronka, triblend, jedwab bawełna len, lenny lamb, kangoo hipp carry
Noszę w chuście już trzecie dziecko. Zawsze wiedziałam, że chcemy być blisko, ale nie każde rozwiązanie jest dobre. Dlatego cieszę się, że już w ciąży dotarłam do informacji o PRAWIDŁOWYM noszeniu dzieci. Cudnie jest realizować potrzebę bliskości nosząc maluchy, ale warto robić to bez szkody dla ich kręgosłupów... I tak powstało #nicminiewisi <3Nosidło czy nie nosidło?


Wielu rodziców chciałoby maluszki ponosić, ale nie wiedzą w czym. Zacznijmy od tego, że nosidło jest dla dzieci, które samodzielnie siadają.
To, że nosidło kosztuje dużo, nie robi jeszcze z niego dobrego nosidła. Niestety, wisiadła potrafią kosztować i 500zł. I nie oznacza to, że są dobrym wyborem dla naszych dzieci.

Cechy wisiadła - wąski sztywny panel - nóżki nie są w pozycji żabkowej, tylko wiszą, plecki nie mogą być naturalnie wygięte w C, tylko opierają się o sztywną podporę. Naprawdę, spójrzcie na dzieci w wisiadłach - to nie wygląda dobrze :(

chusta pudrowa koronka, triblend, jedwab bawełna len, lenny lamb, kangoo hipp carry


Dobre nosidło - ma miękki szeroki panel - sięga od kolanka do kolanka i dopasowuje się do kształtu pleców maluszka. Nie liczy się materiał, choć każdy będzie wolał co innego. Może być wiązane, hybrydowe lub na klamry, to już nie ma wielkiego znaczenia dla dziecka, bardziej mają tu znaczenie preferencje noszącego.

nosidło, lennylamb, królewska koronka triblend


Kiedy nosidło, kiedy chusta?


Chusta, to przybytek ponadczasowy - nie ma znaczenia wiek dziecka. Są wiązania dopasowane do stopnia rozwoju ruchowego dzieciaczków, ale plecak prosty, kangur i kieszonka mogą być używane dla maluszków już od urodzenia. Wiązania te nie powodują zbytniego rozkroku i zapewniają dzieciom stabilizację boczną kręgosłupa.

Nosidło niestety takiej stabilizacji bocznej nie zapewnia, dlatego właśnie nadaje się dopiero dla dzieci samodzielnie siadających. WISIADŁO NIE NADAJE SIĘ DLA NIKOGO!!! Powinno się je palić na stosie, by nikomu krzywdy nie zrobiło.

chusta pudrowa koronka, triblend, jedwab bawełna len, lenny lamb, kangoo hipp carryKonsekwencje - te dobre


Bliskość z rodzicem jest bardzo ważna, oczywiście! Dzięki niej nasze maluszki są spokojniejsze, a my, rodzice bardziej zrelaksowani.
Możemy więcej zrobić dla dzieci, domu i siebie samych, więc jesteśmy szczęśliwsi.
Prawidłowo nosząc dzieci, zapewniamy mu zrównoważony rozwój, ponieważ widzą świat z naszej perspektywy i czując się bezpiecznie, poznają go w inny sposób :)

chusta pudrowa koronka, triblend, jedwab bawełna len, lenny lamb, kangoo hipp carry
Konsekwencje - te złe


Zbyt wczesne wpakowanie malucha do nosidła lub, o zgrozo! wisiadła, to konsekwencje dla układu ruchowego. Cierpi kręgosłup, od pionizacji i zbyt wczesnego obciążania, cierpią też biodra czy miednica.
Wisiadłom mówimy stanowcze nie!

Wybieramy nosidła ergonomiczne z prawdziwego zdarzenia.


Porządne nosidła


Czyli miękkie nosidła ergonomiczne używamy dla dzieci, które umieją samodzielnie siadać!

Takie nosidła muszą mieć miękki panel, który wesprze kręgosłup, a nie będzie sztywniadłem. W takim nosidle nosimy zawsze przodem do rodzica, na plecach lub na klatce piersiowej. Są też nosidła do noszenia na boku. My już swoje nosidło wybraliśmy i czeka na Hanię, bo akurat pojawiło się takie, które skradło moje serce :D (czyli królewska symfonia Lenny Lamb z lnem i jedwabiem w składzie <3)


królewska symfonia nosidło


Nosidło ergonomiczne - mamy już kolejne nosidło z Lenny Lamb. Wcześniej dla starszaków Toddler, które nadal jest w użyciu, teraz dla Hani rozmiar Baby Size. Takie nosidło powinno sięgać od kolanka, do kolanka, dlatego dla mniejszych dzieci mamy rozmiar Baby, a dla większych Toddler.. Może być do 2 cm od kolanka. My najbardziej lubimy nosidła klamrowe, bo dla nas to opcja na szybko. Można też wybrać np Wrap Tai, które ma wiązane pasy biodrowy i naramienny - łatwiej je dopasować do różnych noszących.

Na zdjęciu Szym, zadowolony, że podkradł nosidło siostrze ;)
NICMINIEWISI


Magda Cichońska - Matka Założycielka. Dwa lata temu, postanowiła szerzyć ideę poprawnego noszenia dzieci - w chustach i nosidłach miękkich. Wymyśliła "nośne" hasło - nic mi nie wisi. Miał być tydzień zdjęć z hashtagiem na insta, jest akcja uświadamiająca rodziców, jak nosić, by nie szkodzić :)

W tym roku urodziny #nicminiewisi po raz kolejny odbyły się we Wrocławiu jako festiwal chustowy. Nie mogłam się doczekać i słusznie, bo było świetnie! Ogrom wiedzy, świetne atrakcje. Starszaki i tatusiowie nieco znudzone, ale znaleźli sobie miejsce w okolicy ;)


Festiwal chustowy


Obfitował w atrakcje dla noszących. W tym roku szczególnie zaopiekowano się noszącymi Tatusiami, bo były dla nich specjalne warsztaty. Oczywiście i mamy nie były pokrzywdzone - doradcy na każdym kroku, darmowe warsztaty, strefa eksperta, spotkania towarzyskie i wykłady fizjoterapeutów <3

Był też bardzo pouczające panele - wykłady i panele dyskusyjne :) No i pozytywna, radosna atmosfera :D

Cieszę się, że mogłam tam być i w tym roku i chyba nikt nie wątpi, że będę i za rok...


Dobrze nosić


Wracając do dobrego noszenia. Noszenie jest piękne, bliskość cudowna. Dzięki niej jesteśmy niezależni i możemy zrobić wiele dla siebie. Pamietajmy jednak, by robić to z głową, nie szkodząc dzieciakom i nie dawać negatywnych bodźców. Bo negatywne skutki nieprawidłowego noszenia wyjdą nie dziś czy jutro, ale za kilka lub kilkadziesiąt lat...

chusta pudrowa koronka, triblend, jedwab bawełna len, lenny lamb, kangoo hipp carry, kangur na biodrze

chusta pudrowa koronka, triblend, jedwab bawełna len, lenny lamb, kangoo hipp carry, kangur na biodrze

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swoich dzieci. Pamiętajcie, że trzeba sprawdzać to, co próbują nam wcisnąć producenci. Sprawdzać, czy to, co chcemy używać, jest dla nas i dla nich dobre! i pamiętajcie - nic nie ma wisieć <3 

W poście wystąpiła chusta pudrowa koronka i nosidło królewska symfonia od Lenny Lamb.

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)