Nie wierzyłam, że tyle rocznie wydajemy na ogrzewanie! Ile kosztuje ogrzanie domu gazem? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

kominek, ciąża, nowy dom, młode małżeństwo budowa własnego domu
Kiedy pierwszy raz mój Mąż (zajmujący się księgowością naszego gospodarstwa domowego) powiedział mi, ile rocznie kosztuje nas utrzymanie domu w cieple, ogrzanie wody użytkowej i gotowanie, nie wierzyłam. W trakcie budowy mieszkaliśmy w starym domu ogrzewanym gazem i koszty nas rozłożyły na łopatki. W naszym domu mamy ogrzewanie gazowe. Czy ogrzewanie gazowe MUSI być drogie?Tak naprawdę, w mojej opinii, nie paliwo świadczy o kosztach, a? No właśnie…


Rozmieszczenie i ilość i jakość kaloryferówCzęsto nawet nie próbujemy tego dobrze przemyśleć, bo przecież, jak kaloryfer, to pod oknem i koniec. Tymczasem z tego “pod oknem”, wychodzi nam na przykład “za kanapą” czy “pod blatem”... Wtedy nie ma zmiłuj - taki kaloryfer nie odda pomieszczeniu tyle ciepła, ile zakłada projektant/instalator/ile podaje producent. By ciepło mogło krążyć, potrzebna jest przestrzeń. Powietrze ogrzewa się szybciej niż przedmioty o większej gęstości.


W starszych domach dochodzi jeszcze jakość samych kaloryferów. W wielu stojących już domach podmieniono po prostu piece z tych na paliwo stałe, na piece gazowe, bez ingerencji w instalacje. I tu moim zdaniem kolejny błąd, bo to powinno zostać odpowiednio zmienione. Nie mówiąc już o konserwacji i regularnym odpowietrzaniu kaloryferów.

rurki, podłogówka, ogrzewanie podłogowe teceOgrzewane podłogoweW naszym domu mamy ogrzewanie podłogowe, niskotemperaturowe. Do tego piec kondensacyjny działający na niskich parametrach (max temperatura wody w rurkach - 35stopni).


Pomimo tego, że mamy w łazienkach dodatkowe drabinki (kaloryfery), to nie zdecydowaliśmy się na wyższe temperatury i mieszacze - moim zdaniem, to zdecydowanie strata energii. /standardowo na kaloryfery puszczana jest woda o temperaturze nawet 70°, więc piec musiałby grzać taką temperaturę dla kaloryferów, a następnie część wody byłaby mieszana z zimną i chłodzona do tych 40stopni, które mogłyby zasilać rurki ogrzewania podłogowego./
Z tego powodu też, kiedy wybieraliśmy typ ogrzewania, połączenie np. podłogówka na parterze, kaloryfery na piętrze, zdecydowanie odpadło. Wiem, że to rozwiązanie bardzo często jest polecane, jednak, niestety, sugerują to osoby, które same nie używają tego typu ogrzewania. Ja osobiście nie znam nikogo, kto używa podłogówki i byłby niezadowolony z takiego rozwiązania.

rurki, podłogówka, ogrzewanie podłogowe tece

Koszty ogrzewania a wielkość domuTu zdecydowanie łatwiej nam przyjąć zależność - większa powierzchnia - większy koszt ogrzewania. Tego nie przeskoczymy…


Do tego, wysokość pomieszczeń… Często niestety opłaty za ogrzewania starych mieszkań w kamienicach, wychodzą wręcz absurdalne! A wynika to również z wysokości pomieszczeń… Warto wiec przyjąć standardowe wysokości pomieszczeń 2,7-2,9m i nie przesadzać z przestrzenią. Szczególnie pomieszczenia, w których lubimy ciepełko, jak łazienki.

Pamiętajmy, już na etapie projektowania, że naprawdę wybudowanie to jedno, ale ogrzewanie i zabezpieczenie domu, to najważniejsze zadanie i największy koszt, choć rozłożony w ratach na długi czas ;)


Ocieplenie


Powinno być zrobione z głową i przez fachowców. Zdecydowanie niedociągnięcia w ociepleniu podwyższą nam znacznie koszty ogrzewania. W przypadku ocieplenia tak naprawdę liczą się drobnostki, nawet termodyble mają znaczenie. Zwracajmy uwagę na ciągłość izolacji i wszelkie szparki. Dobrze, by stolarka okienna była zamontowana w warstwie ocieplenia. Ważne, by wszelkie balkony, wypusty były dobrze zabezpieczone. 

ocieplenie domu szkieletowego, kanadyjczyk, wełna mineralna, styropian


Serio, czasem nieco niższa lambda nie zaszkodzi tyle, co błędy przy montażu. Pamiętajmy więc, by kierownik budowy, albo inspektor nadzoru z Waszego ramienia skontrolował wykonawców. 

ocieplenie domu szkieletowego, kanadyjczyk, wełna mineralna, styropianRozsądne parametry ogrzewania


Chcąc uzyskać jak najniższe koszty ogrzewania warto też się skupić na sprzęcie i dobrać go pod wybrany system grzewczy. W naszym przypadku kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny z zasobnikiem cwu.

Rozmieszczenie rurek w układach grzewczych, a nawet kolejność podłączenia do rozdzielacza ma znaczenie.

Za regulację piecem odpowiada niedrogi, niewielki sterownik. Nasz regulator ma zaprogramowane temperatury, jakie mają być w danym czasie uzyskane w domu. Oprócz tego steruje grzaniem ciepłej wody użytkowej. W naszym domu wyłączyliśmy zdecydowanie np nocne grzanie wody oraz obniżyliśmy temperaturę powietrza na nocki. To znaczna oszczędność, gdyż piec nie musi stale dogrzewać wody. 

Wykorzystując kocioł kondensacyjny na niskich parametrach, mamy też znacznie mniejsze zużycie samego kotła i sam serwisant zaleca przeczyszczenie pieca raz na dwa lata.

rozdzielacz, podłogówka, ogrzewanie podłogowe

Koszty ogrzewania


No to, moi drodzy, ile płacimy rocznie za gaz? Na ogrzanie naszego około stu metrowego domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i gotowanie zużywamy rocznie gazu, za który płaciliśmy mniej niż 2 tysiące rocznie (1992,59zł dokładnie w poprzednim roku kalendarzowym). A w tym roku zmieniliśmy dostawcę i dodatkowo jeszcze 15-20% oszczędności w stosunku do poprzedniej oferty :)

Jak widzicie, mit, związany z brakiem izolacyjności, tym, że domy szkieletowe są zimne, został po raz kolejny obalony ;) Przez cały rok zużywamy paliwa gazowego za cenę 2 ton węgla. W moim domu rodzinnym, o podobnych rozmiarach, 2 tony nie wystarczały na zimę. Nie mówiąc o dodatkowych kosztach na grzanie wody i gotowanie.dom, dom szkieletowy, na wsi, grafitowa dachówka, bogel
Pamiętajcie, że każdy dom jest inny i wiele czynników ma wpływ na wysokość naszych rachunków. Pamiętaj, że na etapie projektu, wyboru działki nawet i rozwiązań technicznych, nie decydujesz tylko o aspektach wizualnych czy koszcie samego urządzenia, ale również o całym koszcie eksploatacji przez długie lata. Macie jakieś doświadczenie w tym temacie?


Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)