Onbu, onbuhimo, czyli nosidło bez pasa biodrowego

onbu onbuhimo madamegoogoo tata nosi
Ostatnio często możecie u mnie zobaczyć Szymka noszonego w onbu. Onbuhimo wskoczyło na polski rynek i powoli je podbija. Z początku reklamowane, jako nosidło, z którego może wygodnie korzystać ciężarówka ;)


Ale nie tylko ciężarówka. I przed ciążą lubiłam nosić w onbu. I mój mąż także. Na jakie wymagania noszacego odpowie nosidło bez pasa biodrowego? Czym jest onbu i jakie są jego typy?


Onbuhimo


Jest to jedno z nosideł azjatyckich. Ten konkretny typ przywędrował do nas z Japonii. Oryginalne onbuhimo był to kwadratowy kawałek materiału, z pasami tylko na górze oraz pętelkami (kółkami) na dolnych narożnikach, jak na grafice poniżej.

onbu onbuhimo schemat

 
Pasy były przeciągnięte na dół, jak w plecaku, następnie przewleczone przez pętelki, a potem zaplecione na klatce piersiowej noszącego, jak w wykończeniu tybetańskim przy plecaku prostym (wiązanie chusty).

Dzisiejsze onbu, to sprzedawane przez m.in. polskich producentów, to nosidło paskowe. Bez pętelek. Zastosowano sprzączki do regulacji pasków i zrezygnowano z motania na piersiach. 


Plecak na dziecko


Dzisiejsze onbuhimo ma właśnie konstrukcję standardowego plecaka (szkolnego) i jest nosidłem, które z zasady przeznaczone jest do noszenia na plecach. Z tyłu miejsce na dziecko i dwa pasy naramienne. Zazwyczaj jest tylko pasek łączacy pasy naramienne na klatce piersiowej noszącego, co zabezpiecza przed zsunięciem się pasów z ramion noszącego, ale nie ma wpływu na komfort noszenia.

I tak jak plecaki, bywają mniej i bardziej wygodne, tak i nosidła. Niektórzy preferują noszenie z pasem biodrowym, inni bez. A kształt nosidła, szerokość i wypełnienie pasów, będą zdobywały zwolenników i przeciwników, podobnie jak różne chusty. 

onbu onbuhimo madamegoogoo

onbu onbuhimo madamegoogooDla kogo onbu?


Doradcy zalecają to nosidło, dla stabilnie samodzielnie siadających maluszków lub nawet dzieci chodzących, głównie z powodu koniecznej współpracy. Nie jest tak łatwo umieścić dziecko w odpowiedniej pozycji w onbuhimo, dobrze jest, gdy dziecko już ładnie współpracuje, a o współpracę łatwiej gdy dziecie bardziej kumate. 

onbu onbuhimo madamegoogoomama nosi na plecach nosidło


Na pewno będzie to wygodne nosidło dla osób w brzuchem, nie tylko ciężarówek, ale i tych z fałdem brzusznym różnego pochodzenia :)

Poza tym, słyszałam od szczupłych noszących, że lubią onbu, ponieważ w nosidłach ergonomicznych z pasem biodrowym np mają za długi ten pas i nie spełnia swojej roli.

Onbuhimo, jak pisałam wyżej, to nosidło, które ma być wygodne do noszenia na plecach, ale jeśli Pani z Jaskini (Raj) się uprze, to można malucha włożyć i na przód. I nawet uśpić ;)

onbu onbuhimo madamegoogoo

onbu onbuhimo madamegoogooCo warto wiedzieć o onbuhimo?


Przede wszystkim, każdemu spodoba się inne (każda firma ma swój wykrój), a to, że komuś było niewygodnie, nie oznacza, że i Tobie to nosidło nie przypasuje. My mamy nosidło onbuhimo szyte na miarę (moją, męża i Szymka) u Madamegoogoo - super wygrana w giveaway :D i uwielbiamy w nim nosić oboje!

Onbu moga różnić się materiałem. Może być całe szyte z bawełny, mieć tylko panel z chusty, albo być full wc (Wrap conversion), czyli całe szyte z chusty. I tu znów są zwolennicy i przeciwnicy. No i zależy też od typu chusty, bo tu i skład i grubość będą miały znaczenie :)

Różne firmy maja różny kształt panela. Z podcięciami, bardziej prostokątne, czy zbliżone do kwadratu. I każde znajdzie swojego amatora.

Wypełnienie i kształt pasów mają ogromne znaczenie przy komforcie noszacego. Nasze - super szerokie i mocno wypełnione. Super wygodne i odejmujace kilogramów. 

onbu onbuhimo madamegoogoo mama nosi na plecach nosidłoCzy warto kupić onbu?


Jako wielbicielka tego nosidła, napiszę - warto! Dla osób z większą oponką, na szybkie akcje i dla wiercidupek, które co chwile chciałyby na plecy i na nogi. Onbu, to nosidło, które zajmuje bardzo mało miejsca.

Musimy jednak pamiętac, że większosć ciężaru przejmują nasze ramiona i górny odcinek kręgosłupa, dlatego nie będzie to nosidło dla każdego. Nie jest też powiedziane, że mamie z brzuszkiem będzie wygodniej w onbu niż w chuście czy innym nosidle ergonomicznym. Głównie ze względu na inny rozkład ciężaru na plecach i występującą w ciąży lordozę kręgosłupa.

onbu onbuhimo madamegoogooNosidło dobre dla dziecka


Pamiętajmy, że najważniejsze, by nosidło było dopasowane do dziecka, panel powinien sięgać od kolanka do kolanka. 

No i powtarzane w kółko - w nosidłach (KAŻDYCH) nosimy dzieci, które potrafią siadać samodzielnie!
Jeśli macie jakies pytania, piszcie! A może już nosicie? Podzielcie się swoimi opinismi w komentarzach :)

onbu onbuhimo madamegoogoo


Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)