Zaczynamy budowę - przed projektem - decyzje i postanowienia administracyjne.

Jak pamiętacie, blog jeszcze o budowaniu, więc dziś kilka porad dla tych co szykują się do budowy :)Kupujemy działkę 


Jak wiadomo, dom trzeba postawić gdzieś. Najlepiej na działce, bo wtedy po wyjściu z domu mamy kawałek ziemi ;)

Wybierając działkę, warto pamiętać o kilku rzeczach, o których pisałam w poście Jak kupić działkę? 
Pamiętajmy też, by działkę sprawdzić pod kątem warunków zabudowy oraz wpisów w Księdze Wieczystej (szczególnie interesując się działem obciążeń hipotecznych).

Akt notarialny własności powinien znaleźć się w projekcie budowlanym do Pozwolenia na Budowę.


Mapa do celów projektowych


Bardzo przydatny dokument! Nie tylko dlatego, że oryginalna mapa musi znaleźć się w projekcie budowlanych. Mapa do celów projektowych przyda się nam w kilku Urzędach, przyda się by rzetelnie stwierdzić, czy wymarzony nasz dom zmieści się na działce i dzięki niej załatwimy przyłącza.


Warunki otrzymania mediów


Czyli popularne przyłącza. Woda, instalacja kanalizacyjna, elektryczna, gazowa lub ewentualnie CO z sieci miejskiej.
Najlepiej udać się z aktem własności i mapą do celów projektowych (z naszkicowynym domem) do odpowiednich operatorów. Warunki dostaw mediów również powinny znaleźć się w projekcie budowlanym do pozwolenia na budowę.


Uzgodnienie zjazdu


Kiedy już będziemy wiedzieć, jak mniej więcej chcemy umiejscowić zjazd z działki na drogę publiczną - czyli bramę - to również zaznaczamy to na kopii mapy do celów projektowych i uzgadniamy to w Urzędzie Gminy.


Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej


Jeśli nawet nasza działka jest działką budowlaną, ale grunty, jakie są na działce są wysokiej klasy (u nas np IIIa), to musimy dodatkowo odrolnić część działki, na której będzie stał dom, podjazd itp - czyli część, która nie będzie "zielona". Robimy to po tym, jak projektant przygotuje projekt zagospodarowania terenu razem z częścią rysunkową i najlepiej taki podpisany przez projektanta rysunek wraz z projektem dostarczyć do właściwego departamentu - dla Poznania - Starostwo Powiatowe, Widział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.


Opinia archeologa


To mieliśmy już wpisane w miejscowy plan zagospodarowania terenu dla naszej działki. Do otrzymania Pozwolenia na budowę, potrzebowaliśmy jeszcze opinii powiatowego konserwatora zabytków, że możemy swobodnie podejmować działania budowlane na naszej działce.


Jak widzicie - dokumentów trochę jest. Nie wszystko uciążliwe, ale jednak potrzebujemy odrobiny czasu na oblecenie tych wszystkich instytucji... Cokolwiek byście nie myśleli - warto! Warto się postarać i wybudować swoje :D Kto z Was aktualnie walczy? Albo co Was najbardziej zaskoczyło?

 

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)