NPR okiem instruktora obserwacji cyklów

O npr krąży wiele mitów. Metoda naturalnego planowania rodziny ma swoich zwolenników i przeciwników zarówno wśród przedstawicieli medycyny, jak i zwykłych "użytkowników". Zapraszam dziś na post gościnny instruktorki npr - Ewy Arendarczyk. (Zdjęcie z programu OvuView)


Seks w związkuSfera seksualna to bardzo ważna dziedzina w życiu małżonków, partnerów. Przynosi wiele radości, wzmacnia miłość, ale również może być źródłem frustracji i zranień. Możemy postawić sobie pytanie, co jest newralgiczną sprawą we współżyciu małżeńskim, która nadaje takie ramy sferze intymnej, że przenosi ją na zupełnie inny poziom, umożliwiający rozwój miłości małżeńskiej, wzajemne zrozumienie i satysfakcję z głębokiej relacji?

Tą zasadniczą sprawą w relacji małżonków jest naturalne planowanie rodziny, które tylko z pozoru jest formą radzenia sobie z płodnością, lub jak uważają niektórzy – naturalną antykoncepcją. Dzięki naturalnemu planowaniu rodziny (npr) zarówno mąż jak i żona mogą przyjąć świadomą i odpowiedzialną postawę wobec płodności, która jest ich udziałem. O tym jak npr wpływa na relację małżeńską napiszę w osobnym artykule.
Dziś zajmę się tym, czym naturalne planowanie rodziny jest i jak można wprowadzić je życie.


Czym jest NPR?


Naturalne planowanie rodziny polega na obserwacji wskaźników płodności, które umożliwia wyznaczenie okresów niepłodności i płodności, oraz dostosowaniu współżycia małżeńskiego do tych obserwacji tak, by plany małżonków dotyczące odłożenia poczęcia dziecka lub uzyskania poczęcia dziecka były możliwe i po prostu się urzeczywistniały.


Płodność kobiety - cykle miesieczne


Płodność mężczyzny jest czymś stałym, nie podlega żadnym cyklom. Płodność kobiety natomiast ulega zmianie. Jej organizm przygotowuje się na bardzo ważny moment poczęcia, przyjęcia maleńkiego, bardzo delikatnego człowieka i zapewnienia mu takich warunków, by mógł on bez problemów wzrastać w łonie mamy przez 9 miesięcy. Moment, kiedy organizm jest na to gotowy, to tak naprawdę jeden dzień. Owulacja, bo o niej mowa, ma miejsce około 14 dni przed ewentualnym pojawieniem się miesiączki. Jest to pęknięcie pęcherzyka Graffa, który zawiera dojrzałą, gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Jej zdolność do zapłodnienia nie trwa dłużej niż 24 godziny. Ostatnio coraz więcej mówi się o okresie 12-u godzin, kiedy poczęcie jest możliwe.

Moment owulacji poprzedzony jest okresem przygotowania, który rozpoczyna się w momencie miesiączki. Wtedy właśnie zostaje złuszczona warstwa błony śluzowej z poprzedniego cyklu, a pod nią już zaczyna narastać nowa. W jednym z jajników zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe, które produkują estrogeny. Na początku jest ich około 20. Z czasem jeden z nich staje się pęcherzykiem dominującym, wyraźnie większym. Właśnie on przekształci się w pęcherzyk Graffa.

Pękniecie pęcherzyka Graffa to pojawienie się komórki jajowej, która jest wychwytywana natychmiast przez strzępki jajowodu i przesuwana w jego wnętrzu w kierunku macicy. Na początkowym etapie przechodzi przez szerszą część jajowodu, zwaną bańką jajowodu. Jeśli dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia się plemnika z komórką jajową, to właśnie w tym obszarze.Z otoczki pęcherzyka Graffa powstaje ciałko żółte, które pozostaje w jajniku i produkuje progesteron. Po owulacji progesteron jest hormonem dominującym w cyklu. Pod jego wpływem następuje dalsze narastanie błony śluzowej w macicy i wypełnianie się glikogenem. Jest to substancja odżywcza, która  stanowi dla poczętego dziecka źródło energii, umożliwia mu rozwój. Jednocześnie progesteron oddziałuje na cały organizm powodując zmiany, które jesteśmy w stanie obserwować.Jeśli nie dojdzie do poczęcia, po około 14 dniach po owulacji, ciałko żółte zanika, a poziom progesteronu spada. Warstwa błony śluzowej zostaje niedokrwiona i złuszczona. Zaczyna się następna miesiączka i kolejny cykl.


Fazy cyklu, obserwacje płodności


Przemiany hormonalne powodują, że cykl dzieli się na trzy fazy. Wyróżniamy fazę I – niepłodności przedowulacyjnej, fazę II – płodności i III – fazę niepłodności poowulacyjnej.

Dominujące estrogeny w I i II fazie oraz progesteron w III możemy obserwować przy pomocy trzech podstawowych wskaźników płodności.

Są to podstawowa temperatura ciała, obserwacje śluzu szyjkowego i obserwacja szyjki macicy. Obserwacja tych wskaźników jest podstawowym elementem w większości metod naturalnego planowania rodziny – metodzie podwójnego sprawdzenia , metodzie Ligi Małżeństwo Małżeństwu, metodzie polskiej dr Kramarek, metodzie prof. Rotzera, czy metodzie niemieckiej.

Wszystkie wykazują skuteczność na porównywanym, bardzo wysokim poziome. Najnowsze badania to badania niemieckie opublikowane w 2007 roku, przeprowadzane bardzo długo i na ogromnej grupie kobiet. Przeprowadzono je w latach 1985–2005. Do badań zaangażowano 1599 kobiet stosujących metody obserwacji podstawowych wskaźników płodności, w różnych sytuacjach życiowych i uzyskano w ten sposób dane z 35 996 cykli, które następnie poddano weryfikacji, wyodrębniając grupę 900 kobiet oraz ich zapisy 17 638 cykli. Wyniki poddane były szczegółowej analizie. Na tej podstawie wyznaczono skuteczność metody na poziomie 99,60%. Jeśli para stosuje npr, czyli obserwuje cykl i zachowuje wstrzemięźliwość w okresie płodnym, to zawodność metody wynosi 0,4 na 100 kobiet w ciągu 13 cykli (czyli 1 poczęcie na 3250 cykli).

We wszystkich metodach obserwacje wykonuje się tak samo. Różnią się one jedynie formą zapisu obserwacji, mają inne karty cyklu oraz odmienny sposób interpretacji wyników. Poziom skuteczności wszystkich tych metod jest podobny i możemy go określić na poziomie 99,60%.

Obserwacje nie są trudne. Wykonuje się je w ciągu dnia i nie zajmują dużo czasu. Na początku ważne jest włączenie ich do pewnych nawyków, które już mamy. Zanim wstaniemy mierzymy temperaturę, przed skorzystaniem z toalety obserwujemy śluz, a przy wieczornym myciu obserwujemy szyjkę macicy. Wdrożenie tych obserwacji zajmuje czas około jednego cyklu. Nieco trudniejszą sprawą jest interpretacja wyników. Możemy posłużyć się podręcznikiem danej metody lub skorzystać z porady wykwalifikowanej osoby. Wybór metody pozostawiam czytelnikom. Sama jestem nauczycielem metody podwójnego sprawdzenia, która dysponuje nowym, przejrzystym zestawem podręczników nauki metody, zawierającym również zeszyt ćwiczeń umożliwiającym łatwą naukę interpretacji kart. Można je nabyć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny. Dobrze opracowane, nowe podręczniki posiada również Liga Małżeństwo Małżeństwu.


Jak obserwować cykle?


Poniżej podam pewien zarys tego, jak robi się obserwacje. Dokładniejsze informacje są dostępne w podręcznikach metody wydanych przez Stowarzyszenie, można je również uzyskać na mojej stronie. Najstarsze artykuły dotyczące obserwacji opublikowane był w sierpniu 2015 roku. Można je znaleźć TUTAJ.  Umożliwi to rozpoczęcie przygody z naturalnym planowaniem rodziny i podjęcie obserwacji.
 
Podstawową temperaturę ciała mierzy się codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. Nie może to być temperatura mierzona pod pachą, ale w jednym z trzech miejsc – w ustach pod językiem, zawsze w tym samym miejscu,  w pochwie lub w odbycie. Jeśli używamy termometru elektronicznego, wysokiej klasy np. Microlife MT 16c2 to wystarczy poczekać, aż usłyszymy sygnał dźwiękowy. Jeśli chcemy stosować termometr z galistanem lub rtęcią, to pomiar trwa dłużej. Ważną sprawą przy mierzeniu temperatury jest godzina pomiaru. Ustalamy z góry czas pomiaru i staramy się budzić o tej porze, dopuszczając odchylenie półgodzinne w obie strony. W metodzie podwójnego sprawdzenia istnieje możliwość budzenia się o innych porach i korekty pomiarów.

Śluz obserwujemy przy każdorazowej wizycie w toalecie, dotykając papierem toaletowym wejścia do pochwy. Oceniamy konsystencję oraz kolor wydzieliny, a wieczorem zapisujemy cechy najbardziej płodne.

Szyjkę macicy obserwujemy raz dziennie, najlepiej po południu lub wieczorem. Do zapoznania się z opisem, jak ją obserwować, zapraszam na moją stronę.

Obserwacja wszystkich trzech wskaźników płodności daje nam wiedzę o wydzielaniu hormonów pochodzącą z różnych miejsc. Każdy wskaźnik poddany jest analizie oddzielnie. Niepłodność poowulacyjną, bezwzględną wyznacza się wtedy, gdy wszystkie wskaźniki zgodnie pokażą rozpoczęcie okresu niepłodności. Metoda daje konkretne instrukcje, wyjaśnia wątpliwości, a nauczyciele i instruktorzy udzielają wsparcia w trakcie nauki i stosowania metody.


Komputer cyklu


Uproszczeniem czy też ułatwieniem stosowania metody są komputery cyklu, które można stosować przed poczęciem dziecka, po powrocie płodności po porodzie oraz potem, przez wiele lat, kiedy już nie planujemy poczęcia kolejnych dzieci. Komputery  cyklu wykorzystują wskaźnik temperatury, którą mierzy się rano i zaraz uzyskuje się informacje, czy jest to okres płodności, czy nie. Dobre urządzenia mogą służyć nawet 10 lat i umożliwiają wydruk pomiarów.

Naturalne planowanie jest metodą, która umożliwia odłożenie lub poczęcie dziecka. Powoduje, że płodność przestaje być nieznaną, zaskakującą sferą życia. Same potrafimy rozpoznać kiedy jesteśmy płodne, ocenić prawidłowość cyklu, wyznaczyć termin owulacji i spodziewany termin miesiączki. Npr sprawdza się nie tylko przy regularnych cyklach, bo obserwacje wykonujemy na bieżąco, nie zakładając, że będzie tak, jak w poprzednich cyklach. Stajemy się równorzędnym partnerem w rozmowach z ginekologiem, który w większości przypadków jest zaskoczony wiedzą jaką posiadamy.
Grafiki pochodzą ze strony www.psnnpr.com

Ewa Arendarczyk jest doradcą życia rodzinnego, nauczycielem metody podwójnego sprawdzenia propagowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, prowadzi warsztaty komunikacji dla małżonków oraz indywidualne spotkania dla małżeństw oraz narzeczonych. Od 2001 roku uczy metody. Od marca 2015 roku prowadzi stronę i blog Laboratorium Więzi (www.laboratoriumwiezi.pl). W lutym 2016 przeprowadziła 10-dniowy program w formie Wyzwania – „Zatroszcz się o swoje życie seksualne” O seksie, płodności, relacji i zmianie na lepsze, w której wzięło udział 140 kobiet. Część z nich pracowała wspólnie w specjalnie utworzonej tajnej grupie. Po wyzwaniu powstała grupa zamknięta dla kreatywnych żon, które wspierają swoich mężów i są inicjatorkami pracy nad małżeństwem. Można do niej dołączyć TUTAJ. Od 7 marca 2016 odbywa się Wyzwanie dla małżonków i narzeczonych „Buduj szczęśliwy związek cz.I” Odkryj siebie!... i daj się poznać. Trwa ono 7 dni. Organizowane jest wspólnie z Agnieszką Banaszek z bloga Inwestycja w miłość.  Planuje nowe inicjatywy, bo pomoc małżonkom w budowaniu więzi, pogłębianiu bliskości i poprawie komunikacji, co jest jej ogromną pasją.. Na stronie Laboratorium jest możliwość umówienia się na konsultacje.
W razie szczegółowych pytań proszę o kontakt
 mailowy ewa@laboratoriumwiezi.pl 
lub telefoniczny 503 305 561.

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)