Wady domów szkieletowych #3 - domy drewniane są awaryjne


Pamiętacie? Cykl ten powstał pod wpływem pewnego artykułu, w którym pan budowlaniec (który zarabiał na budowie domów murowanych) odradzał wybudowanie domu drewnianego. Dla niego, oprócz głośności i braku akumulacji ciepła, wadą domów szkieletowych była wysoka awaryjność tych domów.


Awaryjność?


Właściwie w artykule nie zostało opisane, czym ta awaryjność miałaby się objawiać. Wg mojej wiedzy, awaryjność to skłonność do uszkodzeń. Czym więc miałaby się objawiać wyjątkowa awaryjność domów drewnianych?

Dom drewniany a dom murowany


Okna są takie same, a często i lepsze, bo chcąc zapobiec ewentualnym awariom, kupujemy lepsze na zapas. Nie ma jednak różnicy w oknach do domów murowanych a tych do drewniaków.

Dach? Dach jest taki sam, choć często wybierana jest najtańsza opcja w postaci gontu bitumicznego, który rzeczywiście wymaga częstszej konserwacji niż dachówka. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie same materiały, to dom drewniany nie będzie i w tym zakresie się bardziej awaryjny od tego murowanego.

Całe poddasze w domu drewnianym jest niemal identyczne jak w domach murowanych. Płyta gipsowo kartonowa na stelażu na skosach dachowych nikogo nie dziwi, dlaczego więc dom drewniany szkieletowy miałby być bardziej awaryjny?

Te same fundamenty, a nawet znacznie mniej obciążone w przypadku domów drewnianych. Konieczność zabezpieczenia przed wilgocią, zarówno od fundamentów, jak i od zewnętrza ścian. 

Wszelkie instalacje, podłogi... Wszystko jest identyczne. Czym się różni? Materiałem budulcowym. A na ten otrzymujemy 30 lat gwarancji od wykonawcy, niezależnie od tego, czy budujemy z drewna czy z pustaków.


Czy domy drewniane są bardziej awaryjne?


Podsumowując, oceniłabym, że dobrze zbudowany dom drewniany, podobnie jak dobrze zbudowany dom murowany, posłuży nam równie długo i wygodnie. Awarie, jakie mogą wystąpić w domach będzie równie łatwo lub trudno zlikwidować w obu technologiach. Jeśli będzie usterka instalacji, to w każdej technologi będzie uciążliwa ich naprawa. Czy to będzie kucie muru, czy odkręcanie płyt gipsowych.

Pamiętajmy, że w wielu przypadkach awaryjność zależy od jakości wybranych materiałów oraz poprawności wykonania/montażu.

W pozostałych "odcinkach":

1) Domy drewniane są zimne
2) Domy drewniane są głośne
3) Domy drewniane są awaryjne
4) Domy drewniane są nietrwałe

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)