Po co wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy?


Znów foteliki i znów tyłem. Foteliki tyłem, to dla nas jedyna opcja, choć nie jest to jeszcze w Polsce rozwiązanie częste. Dlaczego nasze dzieci będą jeździły tyłem, dopóki się da?

Standardy fotelikowe w Polsce


Standardy, niestety, są takie, że kiedy tylko dziecko zaczyna siadać, a czasem nawet jeszcze wcześniej, rodzice myślą o wymianie fotelika. Wymieniają go z różnych pobudek... A to nóżki wystają, a to mu za ciasno, a to nic nie widzi... Wszystkie te powody są byle jakie, o czym możecie lepiej przeczytać w poście:

Nowy fotelik #1 - Czy to już czas?

Są też osoby, które wymieniają pierwszy fotelik dlatego, że nie dość przyłożyły się do wyboru pierwszego fotelika i chcą zmienić na coś bezpieczniejszego. I tu - tak! Zawsze powinniśmy dążyć do najbezpieczniejszej opcji, na jaką nas stać.
Tak czy inaczej, warto pamiętać, że nie kupujemy fotelika na wyrost! Jeśli fotelik jest dla dziecka od 9 kg, to nie wkładamy do niego siedmiokilowego Bąbelka! 

Foteliki dla siedzących dzieci 


Część fotelików dostępnych na rynku, ma nawet ograniczenia wiekowe, że są od 0kg, ale i od 9 miesięcy. W ten sposób producent zabezpiecza się, przed włożeniem do fotelika dziecka właśnie niesiedzącego. 


Pamiętajmy więc, że wszystkie foteliki od 9 kg są dla dzieci, które już samodzielnie siadają, pomimo możliwości ustawienia pozycji półleżącej, są to foteliki dla maluchów umiejących siadać.


Foteliki tyłem do kierunku jazdy Wszystkie foteliki dla malutkich dzieci, czyli te najmniejsze - łupki, nosidełka, czy jak kto woli, kołyski - są fotelikami, które należy montować tyłem do kierunku jazdy. 

Pierwsze foteliki mogą być w kategorii wagowej do 9, 10 albo do 13 kg. Zdarzają się też foteliki, które umożliwiają przewożenie dzieci do 18 kg, ale są to foteliki raczej dla dzieci drobnych. Pamiętajmy też, że te foteliki muszą mieć odpowiednie testy bezpieczeństwa w każdej kategorii wagowej! 

Dlaczego pierwsze foteliki są montowane tyłem do kierunku jazdy? Ponieważ są bezpieczniejsze! Tak, są najbezpieczniejsze, dlatego najmniejsze stworki przewozimy właśnie w takich fotelikach. Jakie jest jednak kryterium bezpieczeństwa? 


Dlaczego foteliki tyłem do kierunku jazdy są bezpieczniejsze?  


Proponuję zacząć od tego filmu

 
 
Film pochodzi z serwisu tylem.pl, który edukuje rodziców w kwestii przewożenia dzieci. Zajrzyjcie tam po więcej szczegółów :) 

W czasie uderzenia czołowego, dziecko i wszystko, co znajduje się wewnątrz auta porusza się z prędkością, z jaką przed chwilą poruszało się nasze auto. Ten ruch jest w tym samym kierunku, co kierunek poruszania się auta. Jeśli więc nasze auto jechało do przodu, a my uderzyliśmy w przeszkodę, to całe nasze ciało "leci" dalej do przodu. Ciała naszych dzieci również. 

Dlatego właśnie wymyślono pasy bezpieczeństwa, żebyśmy w przypadku zderzenie na wylecieli przez przednią szybę.  

Dziecko, którego masa ciała jest niewielka, główkę ma całkiem dużą w porównaniu do masy ciała dorosłego. Głowa dorosłego to 6% jego wagi, u dzieci około roku, głowa to aż 25% masy ciała! Nie owijając w bawełnę - przy uderzeniu z prędkością 50 km/h, na szyję dziecka w foteliku przodem działa taka siła (masa x przyspieszenie), że kręgosłup dziecka tego nie wytrzyma! 

I to jest główny powód tego, że nasze dzieci będą jeździć tyłem do kierunku jazdy! Tak długo, jak będzie to możliwe, czyli dopóki pomieści je jakikolwiek z dostępnych fotelików RWF.
Foteliki RWF 


Foteliki Tyłem do kierunku jazdy, są najbezpieczniejsze. Można w nich przewodzić dzieci nawet do 6 roku życia (w zależności od wagi i wzrostu). 

Aktualnie w Polsce mamy już całkiem spory wybór i właściwie do każdego auta i każdego dziecka można dopasować odpowiedni fotelik. Sami mamy u siebie w autach jedynie foteliki RWF. 

Najbezpieczniej jest wybrać fotelik nie na podstawie opinii znajomych, ale dopasować go do auta, o czym piszę troszkę w poście Jak wybrać fotelik samochodowy?
 

Bezpiecznie w dobrym foteliku! 


Jeśli już masz dobry fotelik - pamiętaj

1) zawsze przewóź dziecko bez kurtki, ewentualnie z rozpiętą kurtką, przed zapięciem pasów.  
2) Pasy zaciągaj najmocniej, jak tylko możesz .
3) Staraj się, by dziecko nie jadło i nie piło w czasie podróży.
4) Unikaj ciężkich zabawek i innych ciężkich przedmiotów w aucie - w razie wypadku, one też latają i mogą skrzywdzić pasażerów. 
5) jedź ostrożnie!

i pamiętaj - przyłącz się do akcji #KochamZapinam

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)