Otulacze - czyli pieluchy wielorazowe od podstaw

Dziś wpis z pieluszkami w roli głównej. Wpis, z którego dowiecie się, jakie mamy u siebie otulacze i które kiedy używamy. Planuję serię kilku takich wpisów bardzo "krok po kroku", bez skrótów myślowych i omijaków. Chcecie?Otulacze - pielucha wielorazowa, warstwa wodoodporna


Otulacz to pieluszka, która zabezpiecza przed "wylaniem" się zawartości z pieluszki - wkładki lub formowanki. W starych, tetrowych pieluchach, nasze mamy używały ceratek zawiązywanych jak majteczki. Teraz mamy do dyspozycji różne tkaniny, wiele materiałów, typów zapięć i rozmiarów otulaczy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie :)


Typy zapięć otulaczy wielorazowych


Otulacze mogą być regulowane, bądź w stałym rozmiarze. Mogą być zapinane na napki lub rzepy. (gdzieś mi kiedyś mignęły regulowane na sznurek i takie z "pasem sumo, ale sama nie korzystałam ;) )

Regulacja rozmiaru zazwyczaj odbywa się poprzez skracanie długości otulacza, a żeby to zrobić należy zapiąć odpowiednie napki. (na zdjęciu otulacz OS z systemu Sio Grovia na rzepy, z regulację rozmiaru na napki)
PUL


To tkanina oddychająca, która zabezpiecza przed wyciekami. Pul jest to sztuczny materiał. Kolorowa warstwa jest zalaminowana od wewnątrz, dzięki czemu ubranka naszych maluszków nadal pozostaną suche. Pod otulaczem możemy włożyć wkłady (dowolne) lub formowanki.

Otulacze PUL w zależności od producenta mogą być tylko z PULu, mogą mieć wszyte boczki z coolmaxu lub z polaru (na zdjęciu otulacz z coolmaxem OS - Ecodidi na napki). Mogą być zapinane na napki lub rzepy. Zazwyczaj występują w rozmiarze NB - noworodkowym lub OS - one size.

Otulacze PUL są bardzo wygodne, ponieważ szybko schną, a ich pranie to łatwizna - przy pieluszkach dobrej jakości, 60 stopni, zwykły proszek, suszenie 2-3 godzinki. Lubię je ze względu na wygląd. Z pewnością latem, kiedy pieluszka będzie głównym ubiorem, będą u nas królować właśnie te otulacze.

Wełniane otulacze wielorazowe


Otulacze wełniane, to świetna opcja na wietrzenie pupy - naturalny, bardzo przewiewny materiał. Wbrew pozorom idealny na lato (oprócz piaskownicy ;) ). 

Wełniane otulacze dzielą się na takie regulowane - wyglądające bardzo podobnie do otulaczy PUL i gatki.

Otulacze na napki, mają możliwość regulacji rozmiaru, podobnie jak otulacze zapinane na rzep. Otulacze wełniane nie mają już żadnych zakładek trzymających wkład i okazuje się, że jest to w ogóle nie potrzebne :) (na zdjęciach otulacze Ecodidi wełniane na napki) Więcej o nich w poście: Otulacze wełniane na napki i pieluszka formowana bambusowa.

Mamy 3 otulacze wełniane na napki i zazwyczaj właśnie te są naszymi "codziennymi". Ze względu na przewiewność i wygodne użycie, a także właściwości wełny (termoregulacja, samoczyszczenie), są naszym numerem jeden. Nie warto się ich bać, polecam przeczytać - Pranie i pielęgnacja otulaczy wełnianych


Gatki oraz longi, to otulacze, które mają na celu jedynie zatrzymać wyciek, raczej nie trzymają wkładów. Do takich gatków, wkładamy pieluszkę formowankę, albo jakiś prefold. (na zdjęciu gatki i longi szyte na zamówienie z wybraną przez nas aplikacją, przez welniaste.pl z wełny z merynosa) O otulaczach z wełniastych, możecie przeczytać w poście Wełniane cuda od wełniaste handmade

Nasze gacie, razem z formowankami, to idealny zestaw nocny, o czym będzie więcej za jakiś czas :)

Polar


Otulacze mogą być też z polaru, niestety, nie miałam jeszcze przyjemności ich testować, wiem jednak, że nasze polskie firmy przymierzają się do otulaczy polarowych :)


Nowoczesne materiały pojawiają się w pieluszkowym świecie coraz częściej. I dobrze, i fajnie. Korzystajcie z udogodnień i nie tońcie w górach jednorazówek :* Na dowód podaję Wam mojego maszerującego w nowym otulaczu Roczniaka <3  Wszystkie posty pieluszkowe: pod etykietą Pielucha wielorazowa

W poście wystąpiły pieluszki Ecodidi, Wełniaste i Grovia.

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)