Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wiele można w internetach wyczytać o tym, jak wybrać ubranka, jak zrobić "stylizację". Jak zrobić dobre zdjęcie, czy kluski. Dowiemy się też wielu zupełnie nieistotnych rzeczy, znajdziemy miliony niepotrzebnych bubli, ale tak mało jest o fotelikach! Które przecież są tak ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa naszych dzieci.
Fotelik to ubezpieczenie


Pisałam to już kiedyś. Fotelika nie kupujemy z myślą, że ma się przydać. Każdy z nas ma z tyłu głowy "oby się nie przydał", podobnie jak wykupują ubezpieczenie, nie chcemy, żeby się przydawało.

Poprawnie zamontowany fotelik i poprawnie przypięte dziecko, to klucz do zminimalizowania skutków wypadków, albo innych sytuacji na drogach, które mogą zagrażać zdrowiu naszych maluszków.

Dlatego tak ważny jest dobór fotelika. Dlatego truję Wam o tych fotelikach już długo i sami spędziliśmy naprawdę wiele godzin poszukując naszych fotelików. Fotelik powinien być dopasowany do naszego dziecka (wiek, waga, wzrost, tęgość) oraz pasować do naszego auta (sposób montażu, pochylenie kanapy).


Chcemy kupić fotelik


Od tego powinniśmy zacząć. Jeśli chcemy by nasze dziecko podróżowało autem, to musimy mieć fotelik.

Niestety, większość przyszłych rodziców, za bardziej konieczny i zajmujący wydatek nadal uważa wózek. Niestety, bo na wózek nie szkoda nam "tysiaczka", a takie pieniądze wydane na fotelik, to "marnotrastwo". Oczywiście, zdaniem niektórych, bo dla mnie wózek to gadżet, który kupię lub nie, a fotelik, to numer 1 na liście zakupowej dla rodziców maluszka.

Dla ścisłości. Wózek, przy dziecku lubiącym jeżdżenie, posłuży nam około 2 lata (jeśli nie będzie nam za ciężko, i nie będziemy chcieli kolejnej, małej spacerówki). A fotelik? Jak dobrze wybierzemy, to w cenie niedrogiego wózka kupimy porządny fotelik na 3-4 lata lub za połowę tej ceny taki na 1-1,5 roku. Dlaczego więc pieniądze na fotelik tak bolą?


Jak wybrać fotelik?


Najlepiej udać się do sklepu, w którym takie foteliki sprzedają. Warto poprzeglądać sklepy internetowe, gdzie porównamy sobie ceny - śmiało - targujcie się ;)

Jeśli nie mamy możliwości dojazdu, warto postawić na sprawdzonego sprzedawcę. Kiedy kupowaliśmy ostatnie nasze foteliki (dla Szymka i dla Zosi do drugiego auta), wypełniliśmy formularz na stronie tylem.pl, gdzie wpisaliśmy kwotę, w której chcielibyśmy się zmieścić, wybraliśmy, jakie mamy opcje w aucie, jakie mamy dziecko do tego fotelika wsadzić i dostaliśmy bardzo wstępny wybór fotelika. Dzięki temu wiedzieliśmy wśród których modeli będziemy się obracać. Ostatecznie, właśnie tam kupiliśmy foteliki, ponieważ po 3 godzinach rozmów telefonicznych znaleźliśmy foteliki idealne dla nas. (opis za tydzień). Był to również jedyny sklep, w którym nasz fotelik dla Szymka był dostępny - w pozostałych kazano nam czekać 14 dni, bo jest tylko na zamówienie.

Najważniejsze parametry fotelika, które powinny nas interesować, to jego kategorie wagowe, czyli dla jakiego dziecka taki fotelik jest przeznaczony. Bardzo istotną sprawą są też odbyte testy, punktacje i inne niezależne opinie o foteliku. (ADAC, Test Plus).

Poza tym rodzaj wybranego fotelika zależy od naszego auta. W naszym aucie może być system montażu na isofix, może być też jedynie możliwość montażu na pasy. Pochyłość tylnej kanapy i możliwość przestawienia kąta siedzenia dziecka też ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nie w każdym aucie można poprawnie i bezpiecznie zamontować każdy fotelik!


Kupić fotelik przez internet?


Niestety, nigdzie stacjonarnie nie mogliśmy przymierzyć wybranych fotelików, bo w pobliżu nie mieli ich na stanie. Ani klippana kiss 2, ani britaxa max waya.

Na szczęście w naszym kraju, kupując przez internet, można towar zwrócić, więc jeśli fotelik by nam się nie spodobał, po prostu ponieślibyśmy jedynie koszt wysyłki (co jest i tak znacznie mniejszym kosztem niż podróż do Warszawy ;) ). Ostatnie foteliki kupiliśmy więc przez internet.

Zamontowaliśmy, ale mieliśmy wątpliwości. Dzięki kolejnej rozmowie telefonicznej, wychwyciliśmy drobne mankamenty, które przeszkodziły nam w montażu idealnym i teraz już w 100% zadowoleni, możemy wozić nasze dzieci bezpiecznie, nadal tyłem, w jednych z najbezpieczniejszych fotelików na rynku :) Jeśli natomiast mielibyście jakieś wątpliwości, może pomóc zaprzyjaźniony rodzic lub inspekcje fotelików, przeprowadzane akcyjnie w wielu miastach :) .

Więcej o tym co ważne przy wyborze - Fotelik to ubezpieczenie! Jak wybrać fotelik samochodowy?


Aktualnie w naszych autach mamy:

1) Axkida Kidzone (9-25kg)

axkid kidzone


2) Klippana Kiss 2 (0-18kg)

klippan kiss 2


3) Britaxa MaxWay (9-25kg)

britax max way


(wszystkie modele zostaną dokładnie opisane i porównane już niedługo :) )

A Wy? Kupiliście już swoim dzieciom bezpieczne foteliki samochodowe?

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)