Dzień otwarty u Budującej - Jak dobrze odpowietrzyć grzejniki?O odpowietrzaniu grzejników - Pan Konrad Sienkiewicz - hydraulik, spec od ogrzewania.


W okresie grzewczym, gdy za oknami panują niskie temperatury, musimy dogrzewać pomieszczenia mieszkalne głównie za pomocą grzejników. Mają one to do siebie, że mogą się zapowietrzać, przez co nie są w stanie poprawnie działać. Jeśli wasze grzejniki nie grzeją na całej wysokości i wydają z siebie dziwne dzięki, najwyższy czas sprawdzić, czy nie są zapowietrzone. Wbrew pozorom nie potrzebujecie fachowca, tylko kilku prostych informacji, które zaraz poznacie.


Zapowietrzenie jest naturalne


W znacznej części polskich domów są założone instalacje centralnego ogrzewania, w których czynnikiem grzewczym jest woda. Zarówno grzejniki jak i system rur powinny być dokładnie wypełnione wodą. Często zdarza się jednak, że wypełniają się one powietrzem lub wodorem i przestają działać prawidłowo. Jest to naturalne zjawisko,któremu należy przeciwdziałać. 


Specjalista nie jest potrzebny


Niekiedy zastanawiamy się skąd pewność, że chodzi akurat o zapowietrzenie grzejników. Oczywiście jeśli nie jesteśmy specjalistami, nigdy nie możemy być pewni, ale jeśli grzejnik wydaje z siebie niecodzienne dźwięki, świszczy, gwiżdże lub syczy, to jasny sygnał, że znajduje się w nim niepożądane powietrze. Dodatkowo możemy dłonią sprawdzić temperaturę grzejnika. Jeśli nie jest on równomiernie nagrzany na całej powierzchni, trzeba go odpowietrzyć.
Wiele przyczyn - jedno rozwiązanie


Przyczyn zapowietrzania grzejnika może być naprawdę wiele. Jeśli posiadamy nową instalację, mogła zostać źle założona i zostało w niej trochę powietrza, które należy usunąć.
W grzejnikach, które liczą sobie już kilka lat, powietrze może pojawiać się jako efekt nieszczelnych rur, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Rozwiązaniem jest zamontowanie bariery antydyfuzyjnej, która zniweluje jego przenikanie. 

Jeszcze innym powodem zapowietrzania grzejników mogą być nieszczelności w łączeniach.
Tego rodzaju przypadki zdarzają się, jeśli posiadamy instalację otwartą mającą kontakt z powietrzem.


Odpowietrzanie nie jest trudne


Usunięcie powietrza z grzejników jest stosunkowo prostym zadaniem, należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Grzejniki nowszych generacji, które większość z nas posiada w swoim domu, mają odpowietrzacze, które znacznie ułatwiają wszystkie działania.Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności należy sprawdzić ciśnienie w instalacji, które powinno znajdować się na poziomie od 0,9 do 1,2 atmosfer. Jeśli chcemy odpowietrzyć grzejniki, należy podnieść je do ok. 1,4 atmosfer, aby woda wypchnęła powietrze w górną część grzejnika, gdzie będziemy w stanie je odprowadzić. Należy dodatkowo zakręcić zawór główny oraz przygotować kawałek materiału do wycierania wody i śrubokręt lub klucz do odkręcenia odpowietrznika.

Gdy jesteśmy przygotowani, możemy delikatnie odkręcić śrubę, czekając aż powietrze zacznie uchodzić z grzejnika. W czasie odpowietrzania dobrze jest opukiwać go dłonią, by bąbelki powietrza uniosły się w górę. Może zdarzyć się tak, że jednocześnie z powietrzem pojawi się woda i jest to zjawisko zupełnie normalne. Gdy zobaczymy, że woda zaczyna płynąć po grzejniku, należy zakręcić śrubę, gdyż odpowietrzanie jest już skończone. Nie należy oczywiście zapomnieć o odkręceniu zaworu.

Aby sprawdzić, czy zapowietrzenie grzejników było przyczyną niedogrzewania pomieszczeń, należy ustawić termostat na wyższa temperaturę i sprawdzić dłonią czy grzejniki nagrzewają się na całej wysokości równomiernie. 

Jeśli instalacja w naszym domu jest duża lub bardzo dawno nie wykonywaliśmy odpowietrzania, możliwe jest, że będziemy musieli powtórzyć kilkukrotnie powyższe czynności.


Zima już za pasem

Na zewnątrz panują minusowe temperatury, które powodują, że musimy dogrzewać nasze domy i mieszkania. Co prawda odpowietrzanie najlepiej wykonać jeszcze przed okresem grzewczym, ale na ogół zauważamy problem dopiero wtedy, gdy korzystanie z grzejników staje się koniecznością. Konserwację instalacji należy przeprowadzać regularnie, by uniknąć większych awarii i nie generować dodatkowych kosztów. Zabieg odpowietrzania jest tak naprawdę prosty i nie wymaga pomocy specjalistów.

Jeśli okaże się jednak, że wasze grzejniki nie są sprawne, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na stronie www.esklepypsb.pl.


W naszym domy mamy głównie ogrzewanie podłogowe. Grzejniki jedynie dodatkowo w łazienkach. Odpowietrzenie podłogówki nie różni się znacznie od sposobu Pana Konrada, tylko że odpowietrzamy układ w rozdzielaczu, jak na zdjęciach.
Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)