O ogrzewaniu pomyśl na początku!

Często piszę Wam, że niektóre rzeczy warto nieco odwlec w czasie, że wszystko można dograć na miejscu itp. To się jednak nie tyczy ogrzewania.

O ogrzewaniu najlepiej pomyśleć przed projektem. Bo dobry projekt uwzględnia ogrzewanie.Wybór sposobu ogrzewania


Przede wszystkim czym grzejemy. Na rynku jest mnóstwo ofert. Wiele z tego zależy od nas i naszych chęci. Czy chcemy palić, czy chcemy mieć dodatkowe pomieszczenie na opał... Poza tym, co oferuje nam infrastruktura? Ciepłownia? Gaz? A może jedynym rozwiązaniem "czystym" będzie prąd?

Do wyboru mamy właśnie prąd - który jest wszędzie, gaz, który nie jest wszędzie (w sieci, ale można korzystać z dużych zbiorników, co z kolei jest dodatkowym kosztem) i paliwo stałe (tu ogrom możliwości, od drewna, przez węgiel po wszelkiego typu brykiety, trociny, groszki...)


Ograniczenia?


Ograniczeniem może być brak gazu lub pozwolenia na butlę gazową. Takie różne ograniczenia są dostępne w gminie, w warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania. Warto się dowiedzieć na czym stoimy, zanim zaczniemy się "nastawiać".

Również w tych dokumentach, dostępnych w gminie, mogą być zapisy ograniczające możliwość wykorzystywania pieców na paliwo stałe, więc wykluczające wszelkie węgle itp.


Jak oddać ciepło?


Kolejnym punktem do odhaczenia jest decyzja co do przekazania tego ciepła dalej... Wybór pieca, rur, kaloryfery, ogrzewanie podłogowe... Kiedy już zdecydujemy, musimy zastanowić się, gdzie umiejscowić każdy grzejnik pokojowy czy łazienkowy. Przecież nie powinien nam on przeszkadzać w użytkowaniu domu.

Nawet rozkład rurek do ogrzewania podłogowego warto przeanalizować z fachowcem, bo czasem wpadniemy na pomysł lepszy niż on.

Poza tym musimy zdecydować na sterowaniem ogrzewania, czy będzie nam takie potrzebne. Warto też przemyśleć, czy chcemy mieć jakieś alternatywne źródło ciepła (np. na czas awarii prądu).

My przez chwilę bardzo "napaliliśmy się" na kominek z płaszczem wodnym. Na szczęście zaniechaliśmy tego pomysłu - przy takich przerwach w dostawie prądu, jest to bardzo niebezpieczne...


Co jest istotne?


Oprócz tych ograniczeń odgórnych, o których pisałam wyżej,warto przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy stawiamy na wygodę i nie interesują nas koszty? Czy mamy pewność co do energii? Czy chcemy bawić się w codzienne palenie w piecu?


Niestety, budując dom musimy stać się po troszku specjalistami w każdej dziedzinie. Pytajmy więc, czytajmy i rozpatrujmy najróżniejsze możliwości. Tak naprawdę hydraulik dostaje podobne pieniądze za różne typy ogrzewania, warto jednak zapytać w kilku miejscach, żeby mieć szerszy przekrój możliwości :)

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)