Wady domów szkieletowych #2 - domy drewniane są głośne


Przyszedł czas na drugą część wad drewniaków.


Po poście o cieple w domach drewnianych widzę, że temat się spodobał, więc piszę dziś o kolejnej, przytoczonej w artykule wadzie kanadyjczyków - akustyce - wg autora przytaczanego przeze mnie artykułu - okropnej.Akustyka w domu drewnianym


Jak zawsze i wszędzie zależy od jakości wykonania. Jeśli decydujemy się na dom drewniany, to powinniśmy znaleźć firmę, która robi to dobrze i zajmuje się głównie drewniakami. Jeśli szukamy części do maszyn budowlanych, szukamy takiej właśnie firmy (http://www.cemasz.pl/), a nie drogerii.

Firma, która "robi swoją robotę" dobrze, nie postawi domu ze ścianami z samej płyty G-K. Ściany i stropy w domach drewnianych powinny być wypełnione wełną mineralną (lub innym materiałem wygłuszającym).

Podłogi drewniane na stropie odpowiednio zamontowane na stropie.
Dużo zależy również od drzwi w domu, bo te również różnią się jakością, wypełnieniem i tym, czy mają uszczelki.


W naszym domu


Wszystkie ściany są wypełnione wełną mineralną na wcisk, bez niepotrzebnych luzów. Wełna mineralna była (każda rolka!) sprawdzana przed przyjęciem z hurtowni. Niestety, standardy przechowywania tego materiału znacznie różnią się od zaleceń producentów, dlatego warto sprawdzać, czy materiał po rozwinięciu "rośnie" i nie widać zawilgocenia.
Strop, z racji ogrzewania, ma dodatkową wylewkę, co być może dodatkowo zaizolowało akustycznie dom. Warto o tym pomyśleć, niezależnie od sposobu ogrzewania. Na  60m2 to koszt około 5 tys. zł, i to jest posadzka anhydrytowa (post o ogrzewaniu). Zwykła byłaby zapewne o połowę tańsza.

Drzwi wewnętrzne są bardzo dobre, choć wypełnione "byle kartonem". Tutaj bardzo dużo daje uszczelka.

Nasz pierwszy dzień przy wełnie

Czyli dzień przed testem ciążowym :DJakość mieszkania


W naszym domu mieszkają aktualnie 4 osoby. Sypialnie mamy na poddaszu. Kiedy dzieci śpią na górze, my normalnie funkcjonujemy na dole. Mamy włączony telewizor, rozmawiamy, pierzemy i żyjemy :) Wiadomo, że nikt nie urządza imprez, ale nawet jeśli mamy gości wieczorem, to nie ma problemu z głośnością na górze.

Rano, kiedy Piotrek wstaje do pracy, cała reszta rodziny jeszcze spokojnie dosypia do swojego czasu.

Co muszę przyznać - jeśli na dole panuje kompletna cisza - tylko ja i komputer - to rzeczywiście słyszę bawiące się na górze dzieci.

Muszę jednak dodać, że byłam kiedyś w mieszkaniu zbudowanym z pustaka, nowe budownictwo, jednak zrobione "po taniości". Ściany aż wyglądały na papierowe, a między pokojami było słychać każde obrócenie się na łóżku...


Dźwięki z zewnątrz


Tu nie mam żadnych zastrzeżeń. Tu też dodam, że wszystko zależy od okien. Przez tak ocieploną ścianę nie ma opcji by słyszeć wiele z podwórka, za to okna to znów słaby punkt, dlatego proponuje na nich nie oszczędzać. Podobnie drzwi zewnętrzne. Niestety, stolarka okienna i drzwiowa mają bardzo duży wpływ na jakość mieszkania :)


Demonizacja


Myślę, że po raz kolejny, przyczyną złej oceny była niewiedza i "bylejakość" wykonania. Oczywiście nie należy zapomnieć o chęci zysku i zarobienia na budowie domów tradycyjnych, o czym mowa w poprzednim poście.

Mieszkałam w blokach. Z cegły i żelbetu. Nie widzę różnicy pomiędzy mieszkaniem w domu drewnianym o bloku w mieście. Podobna słyszalność sąsiadów :)

W pozostałych "odcinkach":

1) Domy drewniane są zimne
2) Domy drewniane są głośne
3) Domy drewniane są awaryjne
4) Domy drewniane są nietrwałe

Dla kogo jeszcze dom drewniany kojarzy się z dziurawym :) ??

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)