5 szczegółów, o których warto pomyśleć przy projektowaniu domu

Modernistyczne domy od 4D Space DesignersKiedy już kupimy odpowiednią działkę, zaczynamy myśleć o projekcie.

Rozplanowujemy pomieszczenia, i zazwyczaj, sugerując się gotowymi projektami, patrzymy na metraż, a nie na wymiary (bo wymiary w gotowych projektach raczej są bardzo ogólne, albo ciężko się do nich "dobrać").
Nie warto jednak się sugerować metrażem, a ustawnością. Nie patrzmy na wymiary wklejonych mebli, bo okaże się, że fotel, który jest wrzucony, mógłby posłużyć co najwyżej czterolatce.

O czym więc warto pomyśleć i na co zwrócić uwagę?1) Oświetlenie, szczególnie nad stołem w jadalni


My o tym nie pomyśleliśmy, niestety... Bo stół teraz stoi między światłem światłem, a chciałoby się mieć lampę nad stołem, albo chociaż kinkiet niedaleko. Nie jest to oczywiście nie do poprawienia, czy bardzo uciążliwe, ale jednak troszeczkę irytujące, że nie jest idealnie :)

Industrialny charakter z ciepłem domowego ogniska : Industrialna jadalnia od MONOstudio
Monostudio / homify2) Miejsce na telewizor


Nie tylko samo miejsce na telewizor, ale i usytuowanie gniazdka rtv i zasilania, odległość kanapy i jej ustawienie. Nie wiem, jak u Was, my jednak sporo czasu wolnego i bez dzieci spędzamy jednak przed pudłem. Chociaż mamy jeszcze stary telewizor, to wnękę na większy mamy gotową (jakby ktoś nam chciał sprezentować - nie krępujcie się ;) )

Powinniśmy też przewidzieć, że duży telewizor nie może stać 2 metry od kanapy i jeśli nie chcemy poświęcać na ten kącik wiele miejsca, to nie kupujmy wcześniej 60 calowego telewizora :)


Modernistyczne domy od 4D Space Designers
4D Space Designers / homify


 

3) Kanapa


Czyli znów miejsce wypoczynku i "niby perfekcyjnie" zaplanowany salon... Tylko, że w gotowym projekcie wrysowano "narożnik", który ma 1x2m ;) a Wy będziecie chcieli całkiem normalnych rozmiarów narożnik i co? Nie zmieści się ;) Na np. żałuję, że nie mam 0,5m więcej, ale jest całkiem nieźle, choć być może kawałek naszej przyszłej kanapy będzie wystawać na "nieotwieralną" część okna balkonowego.

Projektując swój dom warto szczególnie przemyśleć szczególnie o strefie wypoczynku, w której przecież spędzamy najwięcej czasu w domu (przynajmniej ja). Część dzienna domu, to też nasza wizytówka, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie rozplanowanie

Mieszkanie 1/9 : Modernistyczny salon od k.halemska
K. Halemska / homify4) Szafy / garderoby


Warto rozważyć to na etapie projektu, bo czasem postawienie ścianki działowej może być wygodniejsze niż późniejsze kombinowanie. Warto jednak pomyśleć, jaką głębokość powinny mieć szafy z półkami, a jaka będzie nam potrzebna, żeby powiesić rzeczy na wieszakach (ramiączkach). Niby nic wielkiego, ale jeśli zabraknie ci 2 cm do zmieszczenia marynarki męża i nie będzie się na normalnych warunkach mieścić w szafie, to będziecie się irytować przy każdym jej otwarciu.


5) Miejsce na...


Takie różne dziwne rzeczy... Miejsce na siateczki reklamowe, na leki, na ściereczki do naczyń... Miejsca, których zazwyczaj nie planujemy przy projekcie, a jednak, warto byłoby pomyśleć.

Rear Extension : Modernistyczna kuchnia od Nic Antony Architects Ltd
Nic Antony Architects / homify


O czym Wy nie pomyśleliście przy projekcie, a nawet przy budowie, a żałujecie? Co zmienilibyście w swoich projektach ,a co byście lepiej przemyśleli?

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)