3 różnice miedzy domem murowanym a drewnianym


Drewno, czy pustak lub bloczek? Co wybrać? Czym to się właściwie różni?


Dziś delikatnie i nie bardzo merytorycznie, ale poglądowo - 3 ważne różnice pomiędzy domem drewnianym i murowanym.

Czas budowy


Przy domu drewnianym czasu wymaga jedynie fundament, ponieważ powinien swoje odstać. I nie dajcie się zwieść - każdy fundament, każdy beton, przed obciążaniem powinien odczekać 28 dni. Dopiero po takim czasie beton osiąga obliczeniową wytrzymałość. Wcześniej może po prostu zabraknąć nośności.

Beton powinniśmy pielęgnować i nie oszczędzać na nim. Choć koszty budowy nie są małe, to warto pamiętać, żeby pozornie nie oszczędzić, a potem dopłacać...

Potem jednak dom drewniany można wybudować zdecydowanie szybciej, szczególnie, jeśli skorzystamy z elementów prefabrykowanych.


Suszenie


Dom drewniany schnie, zanim do nas przyjedzie. Drewno powinno być suszone komorowo i na budowę przyjechać mając wilgotność 13-18%. To bardzo ważne, ponieważ wpływa na komfort życia w takim domu.

Suszenie ma też znaczenie przy domach murowanych. W domach murowanych jednak suszymy po wybudowaniu. Powinno się najpierw wybudować i otynkować ściany od wewnątrz, następnie osuszyć i dopiero zamykać je od wewnątrz i na to potrzeba czasu. Wietrzenie jest marnym pomysłem, to trwa i trwa... Można więc spróbować wykorzystać specjalne osuszacze (http://www.osuszacze.watersmile.pl/), które mają za zadanie przyspieszenie takiego procesu.


Ogrzewanie


W domu murowanym ogrzewamy powietrze, ale i mury, strop... Dzięki temu ciepło jest trzymane długo i nie ma potrzeby np dogrzewania nocą (szczególnie przydatne w przypadku "ręcznego" palenia). Dom murowany cały trzyma ciepło, ale czasem ciężko go dogrzać, więc raczej po rozpoczęciu sezonu grzewczego, grzeje się już regularnie.

W domu drewnianym za to, grzejemy tylko powietrze, nie ma elementów akumulujących ciepło, przez to dom dość szybko się nagrzewa. Nie ma problemu z rozhulaniem ogrzewania. Przy ogrzewaniu gazem, nie ma większego problemu, przy ogrzewaniu innym opałem lepiej odpowiednio dobrać piec i wybrać opcję niskotemperaturową.


Jak widać oba rozwiązania maja swoje plusy i minusy, nie mnie rozsądzać, co jest lepsze :)

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)