"Ukryte koszty" przy budowie domu


Rozpoczynając budowę, zazwyczaj mamy określony budżet. Zazwyczaj też budżet ten jest mimo wszystko za mały.

Koszty budowy, prawie zawsze są większe niż założyliśmy. Dlaczego? O czym nie pamiętamy i z jakimi wydatkami musimy się liczyć? Jakie wydatki możemy ograniczyć, a które wyeliminować? Od czego zależą koszty budowy i czy warto czasem zapłacić więcej?

 Koszty po stronie wykonawcy domu


Zanim zaczniemy budowę, znamy jakieś koszty początkowe, czyli przygotowanie do inwestycji. Kiedy rozpoczynamy budowę, zaczynamy od kosztorysu, często dostajemy też kosztorys do banku. Kosztorys ten, zazwyczaj jest wypełniany i podbijany przez projektanta, który określa go na podstawie KNRów, czyli z tabelki - "na tyle m2 dachu, potrzeba tyle i tyle gwoździ...", potem idziemy do wykonawcy i okazuje się, że on chce więcej za swoją pracę niż w tabelce, bo w tabelce nie uwzględniono kosztów noclegów czy dojazdu. Na dodatek kosztorysant nie wie, jakimi narzędziami posługiwał się będzie wykonawca, jakiej jakości materiały wybierze.

Wiadomo, sprawdzony wykonawca jest na wagę złota i warto poświęcić planowany piękny trawnik czy nieco odłożyć w czasie ogrodzenie, a wybudować solidnie i w terminie.

niedrogi dom drewniany szkieletowyKoszty po stronie inwestora


Inwestor (czyli Ty) też generuje ukryte koszty. Chyba głównym kosztem, o którym się nie myśli, jest paliwo. Pamiętam, jak to było u nas - 20 km dojazdu na budowę, a codziennie być trzeba. P. autem jechał z pracy, ja często dojeżdżałam autobusem. Niby niewiele, jakieś 20zł dziennie, ale z 20zł dziennie robi się już 600zł miesięcznie, co już znacznie obciąża domowy budżet.

Podobnie z jedzeniem. Skoro większość dnia spędzasz na budowie, kupujesz przekąski lub fast foody, bo przecież po 8 godzinach w pracy i 6 na budowie, gotowanie nie jest już przyjemnością, a i czasu na gotowanie brak... Kolejne minimum 20zł dziennie - w najtańszej opcji...


Złośliwość rzeczy martwych podczas budowy domu


Albo nie złośliwość. To są po prostu rzeczy nie do ominięcia. Zawsze okazuje się, że mamy do pokrycia 100m2, a opakowanie wystarcza na 90m2, że trzeba czegoś kupić znacznie więcej, bo takie są opakowania...

dodatkowe koszty budowy domu drewnianego systemem gospodarczym


Jest też druga opcja - szukasz najtańszej opcji, wybierasz, zamawiasz, a przy robocie okazuje się, że zabraknie takiej ilości, której już zamówić się nie opłaca i jedziesz (tak tak, znów jedziesz, więc i paliwo dochodzi) to najbliższego sklepu i dokupujesz w podwójnej cenie...

Jeśli robisz coś sam, to zapewne w najmniej oczekiwanym momencie wysiądzie szlifierka, czy wkrętarka, a bez tego się nie da. Ale tak jest. To nie jest Twoja wina. Tak po prostu się dzieje, i nie ma co się tym dołować.


Co możesz zrobić aby ustrzec się, choćby częściowo "ukrytych kosztów" w budowie?


Dokładnie dogadaj koszty wykonania z wykonawcą jeszcze przed kosztorysowaniem. Czasem warto wybrać wykonawcę sprawdzonego, zakwaterować go niedaleko (http://kwaterydlafirm.pl/), żeby jak najbardziej ograniczyć koszty dojazdu. Jeśli nie będzie musiał daleko dojeżdżać, będzie mógł pracować dłużej. Poza tym, zazwyczaj pracownicy (tak tak, to też ludzie) chcą wtedy szybciej zrobić swoją pracę, bo czekają na nich rodziny.

budowa domu drewnianego szkieletowego i jego koszty


Warto rozważyć, czy nie taniej będzie umówić się na cały koszt budowy, czyli bardziej iść w system deweloperski a nie gospodarczy, z tym, że wtedy trzeba pilnować jakości materiałów.

Gotuj większe ilości kiedy tylko się da. Mróź, pakuj... Jeśli odwiedzają Was rodzice, poproście o gar bigosu albo zamrożone pierogi. Tak będzie znacznie taniej i zdrowiej.

Na koszty dojazdu nic nie poradzisz, warto jednak pamiętać o tym, że do baku się nie sika i zmniejszyć kursowanie do minimum. Chyba, że mieszkanie wynajmujesz, może warto również skorzystać z noclegu dla pracowników lub wynająć tymczasowe mieszkanie nieco bliżej?

Dokładnie sprawdzaj ile materiału jest potrzebne i zawsze kupuj więcej, może nawet w różnych opakowaniach. W sklepach budowlanych czy hurtowniach zwroty to norma, a zawsze lepiej coś oddać i dostać zwrot niż dokupować kilka razy.


NIE POZWÓL, by pieniądze przysłoniły Ci całą radość, jaką sprawia budowa. Ciesz się, że powstaje coś nowego, coś pięknego i coś Twojego! Czasem warto nieco odpuścić, żeby potem z radością wspominać budowę własnego domu, jako jedną z najpiękniejszych przygód w życiu <3

O czym zapomniałam? Dopiszcie swoje doświadczenia w komentarzach

dodatkowe ukryte koszty przy budowie domu drewnianego

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)