Dzień otwarty Budującej #2 Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola? 

Po raz kolejny otwieram bloga na post "nie mój", ale jak bardzo w mojej tematyce :) Post Kingi z SosRodzice.

Kiedy przeczytacie już ten post, zapraszam Was na kilka słów o tym, dlaczego my chcemy, żeby Zosia chodziła do przedszkola?Czy warto wysłać dziecko do przedszkola?


Panuje powszechna opinia, że wysłanie dziecka do przedszkola to dobra decyzja, która procentuje w przyszłości– maluch lepiej się rozwija i szybko usamodzielnia. Czy tak jest w rzeczywistości?

 

Dziecko wśród rówieśników


Zanim dziecko ukończy 2,5 – 3 lata uważa się, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje rodziców i najbliższej rodziny. Interakcje z rówieśnikami nie są aż tak istotne, choć wskazane.

Nawet najmłodsze dzieci wykazują duże zainteresowanie innymi maluszkami. Lubią obserwować inne dzieci, bawić się z nimi, choć potrzeba ta wynika bardziej z zainteresowania niż z dążenia do nawiązania bardziej skomplikowanych relacji. W pierwszych latach życia potrzeby: miłości, akceptacji oraz towarzystwa zapewniają przede wszystkim rodzice.


Nowe kontakty


Przedszkole to miejsce, w którym dziecko musi radzić sobie samo. Bez rodziców. To w wielu sytuacjach wielkie wyzwanie, ale jednocześnie motywacja.

Maluszki mogą niejako uwolnić się od wpływu nadopiekuńczej mamy i taty oraz podnieść swoją samoocenę. Zaczynają wierzyć w siebie, stawiając czoło nowym sytuacjom. To czyni je bardziej odpowiedzialnymi, zdobywają metodą prób i błędów najważniejsze umiejętności, które procentują w przyszłości.

Maluch w przedszkolu nawiązuje nowe kontakty, uczy się współpracy, dbania o własne potrzeby, wyrażania myśli w zrozumiały dla wszystkich sposób, sztuki kompromisu, czyli wszystkiego tego, co pozwoli mu funkcjonować w grupie. Z drugiej strony dziecko poprzez integracje z innymi przedszkolakami jest motywowane, by decydować się na nowe  aktywności.

Panie opiekujące się dziećmi w przedszkolu podkreślają, że tak zwany niejadek widząc jak jedzą inne dzieci, z chęcią próbuje nowości. Maluch ucząc się od innych, często przezwycięża wiele własnych problemów i ograniczeń.


Nauka malowania, rysowania, wycinania, lepienia


Maluszki, które dotąd z niewielkim entuzjazmem podchodziły do prac manualnych, w przedszkolu, gdy widzą inne malujące dzieci, mają większą motywację, by chwycić za pędzel.

Poza tym dzieci uczą się od siebie nawzajem. Każdy ma zdolności w innym zakresie i wśród najbliższych koleżanek i kolegów dzieli się tym – z jednej strony odczuwając satysfakcji, z drugiej motywując drugą osobę.


Nauka tolerancji


W przedszkolu dziecko ma okazję zobaczyć, że każdy z nas jest inny, że każde dziecko może mieć inną osobowość, być inaczej wychowywane w domu, mieć inne potrzeby. Pod uwagę bierze się nie tylko różnice w wyglądzie, ale również w zachowaniu, sposobie bycia.

Oczywiście da się wychować dziecko bez przedszkola. Można aktywnie żyć z kilkulatkiem, zabierając malucha na plac, zajęcia dodatkowe organizowane z rodzicami oraz dla samych dzieci. Można z dzieckiem spędzać mnóstwo czasu, dbając o to, by dziecko miało kontakt z rówieśnikami. W dzisiejszym zwariowanym świecie jest to niestety trudne, dlatego wygodniejsze pod tym względami jest przedszkole. Dobrze wybrana placówka jest w stanie kreatywnym programem nauczania oraz zaangażowanym personelem wspomóc  rozwój dziecka w pierwszych latach życia.

Autor artykułu: Kinga

A w drugim dzisiejszym poście przeczytacie dlaczego nam zależy na tym, żeby Zosia poszła do przedszkola?

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)