Dlaczego robiłam badania prenatalne?

Badania prenatalne. Dzięki nim, możemy poznać niektóre z chorób czy wad rozwojowych, jakie mogą przydarzyć się naszym dzieciom.

Po co je wykonujemy? Czy jest sens sprawdzać coś, na co nie mamy wpływu? Co możemy podczas tych badań sprawdzić? Co zyskamy i czy warto?

To Wasza decyzja. Ja za każdym razem robiłam badania prenatalne nieinwazyjne, pomimo tego, że nie miałam żadnych wskazań. Nie miałam żadnych wątpliwości, co do słuszności urodzenia moich dzieci. Ale badania zrobiłam. Dlaczego?Czym są badania prenatalne nieinwazyjne?


Badania prenatalne w podstawowej wersji to dwie wizyty u specjalisty. Niedługie, bezbolesne, nieinwazyjne dla mamy ani dziecka.

Dwa "dokładniejsze USG" i badanie krwi. Zalecane dla kobiet po 35 roku życia i dla nich standardowo refundowane przez NFZ. Oprócz tego, do badań nieinwazyjnych zalicza się pozostałe usg, wraz z badaniem przepływów.


Pierwsze badanie prenatalne - USG genetyczne


To badanie wykonuje się w 10-14 tygodniu ciąży (liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). U mojego lekarza, raczej po 12 tygodniu, ponieważ On wykonuje już to USG przez brzuch, a wcześniej może być zbyt mało dokładne.

Lekarz w trakcie tego badania sprawdza wszystkie narządy dziecka (organogeneza jest już właściwie zakończona), ułożenie stópek, kość nosową i przezierność karkową. Na podstawie tego badania oraz po badaniu krwi określa się prawdopodobieństwo wystąpienia u maleństwa większości nieprawidłowości.


Drugie badanie prenatalne - USG anatomiczne


Wykonywane między 19 a 23 tygodniem ciąży.

W trakcie tego badania lekarz sprawdza anatomię maluszka, Liczy paluszki, sprawdza narządy i przepływy. U naszego lekarza, podczas tego badania, widzieliśmy też buźkę w obrazie 3D.

Lekarz sprawdza dziecko kostka, po kostce, serduszko, nerki, kręgosłup i paluszki. To taki pierwszy bilans małego człowieczka.

Oczywiście podczas każdego badania USG maluszek jest mierzony, dzięki czemu można oszacować jego wagę, sprawdzić, czy rośnie i czy wszystko dzieje się prawidłowo.


Dlaczego postanowiliśmy wykonać badania prenatalne?


Wiele osób oburza się, że wykonywanie tych badań u osób młodych (w ciążach miałam 24 i 26 lat, więc do najstarszych ciężarnych nie należałam) jest bezsensowne, pomimo tego, że większość dzieci, np. z Zespołem Downa, rodzą mamy poniżej 35 roku życia. My jednak bardzo chcieliśmy je wykonać. Dlaczego?

Nie dlatego, że nie chcielibyśmy dziecka chorego, ale chcielibyśmy wiedzieć o tym możliwie wcześnie. Chcielibyśmy naszym dzieciom pomóc jak najszybciej

Wiele chorób można wyleczyć. Niektóre wymagają leczenia od razu po porodzie, inne zmuszają do zabiegów jeszcze w łonie matki. Medycyna ma już na to swoje sposoby.

Chciałam wykonać badania prenatalne, aby wiedzieć, czy mogę jakoś mojemu dziecku pomóc. Chciałam wiedzieć, że zrobiłam wszystko dla jego dobra. Że coś, na co miałam wpływ zostało sprawdzone i wykluczone. Jeśli byłaby potrzeba dalszego leczenia, mogłabym móc zdecydować wcześniej. Jeśli byłaby potrzebna operacja po narodzinach, mogłabym się do tego przygotować...

Na szczęście moje dzieci były zdrowe i nadal są. Cieszę się bardzo i nadal regularnie dbam o ich zdrowie. Każda mama powinna mieć możliwość zdecydowania o tym, czy chce takie badania wykonać. Powinna skonsultować to z ojcem dziecka i swoim lekarzem. 

A Wy? Miałyście możliwość wykonania badań prenatalnych? Skorzystałyście z takiej możliwości?

Moje posty o naszychy badaniach:
Pierwszy trymestr ciąży i USG genetyczne
Razem w gabinecie. USG genetyczne
Po USG anatomicznym - wiemy dużo więcej...

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)