Jak samemu zrobić schody? Nasze schody już skończone!

barierka z łóżeczka, balustrada schodowa
Są schody, jest balustrada, jest poręcz i barierka :)

Czyli? Nasze upragnione, piękne, najpiękniejsze schody są już gotowe :) Wiele pracy... Mozolnej i długiej, efekt przyzwoity, a cena? około połowa ceny stolarza :)

Co prawda nie są to nowoczesne schody wspornikowe, a zwykłe, opierające się na belkach policzkowych (wangach), jednak dla mnie są najpiękniejsze :)

Dziś o tym, jak zrobiliśmy nasze schody. Opis, zdjęcia z realizacji i efekt końcowy :)Projekt i optymalne wymiary stopni


Zaczęliśmy od projektu. Pomierzyliśmy, ile mamy miejsca na schody, a następnie sprawdziliśmy na jakie schody możemy sobie pozwolić. Pomimo tego, że w projekcie wszystko było już policzone, potem trzeba było delikatnie skorygować.

Żeby schody były wygodne, powinny spełniać wymagania stosunku wysokości do głębokości stopnia. Nie ma co żałować kasy czy miejsca na jeden stopnień, a potem pół życia się wkurzać "jak to ciężko" się wchodzi.

Schody powinny spełniać warunek 60<2h+s<65 (h - wysokość stopnia, s - głębokość stopnia). W naszym przypadku zmieściły się stopnie o wysokości 17,8cm i głębokości 26cm. Dodam, że u nas stopnie mają noski, więc sam stopnień jest głęboki na 30cm.


Materiał na schody


Materiał zamówiliśmy gotowy - belki policzkowe, stopnie i podstopnice. Wszystko musieliśmy polakierować kilka razy i właściwie, jeszcze raz na "złożonych" by się przydało.

Lakierowanie do żmudna robota. Wszystko trzeba polakierować minimum 3 razy, z każdej strony i odczekać minimum 2 godziny pomiędzy lakierowaniem.

Tak się lakierowało

i tak też :)Montaż schodów


To już naprawdę nie takie trudne. Były potrzebne dodatkowe ręce - oczywiście. Samemu się nie zrobi wszystkiego. Ale tylko do montażu belek policzkowych. Stopnie i podstopnice to już układanka.

Stopnie leżą na wandze (belce policzkowej). Menżu przymocował je na klej do drewna, dodatkowo przytrzymując kątownikami przymocowanymi na wkręty.

A tu Zosia pilnowała "fachowców" podczas montażu - chyba nie macie wątpliwości, że jest ok :D

Śruby są solidne

Schody od strony pomieszczenia gospodarczego

i najbrzydsza, ale i najważniejsza część schodów ;) (też w pomieszczeniu gospodarczym)

Montaż stopni

To już jedna niedziela - i zrobioneBalustrada i barierka


To rzecz bardzo ważna. Musi być konkretnie przymocowana do podłoża. powinna wytrzymać opierającą się o nią 150kg osobę.

Żeby samemu zrobić balustradę, potrzebujemy poręcz, podporęcz, słupki i tralki, oraz śruby i inne akcesoria montażowe.

Potem jeszcze tylko poręcz na około klatki schodowej, barierka z łóżeczka, żeby dzieci nie spadły (wiem, obiecałam tutorial - będzie) i schody gotowe.

A dziś już całość. Schody i poręcz :)

Poręcz jest złożona z 3 części - żeby ściana nie była zawsze brudna ;)

No, jeszcze listwy by się przydały, ale to pewnie w następnym sezonie ;)

barierka "antydzieciowa" złożona z dwóch części, żeby było łatwiej ją omijać po otwarciu

barierka z łóżeczka, balustrada schodowa
A to widok z góry :) Jest radocha <3Nareszcie możemy w pełni cieszyć się schodami i wchodzeniem na górę. Zosia świetnie daje sobie radę z wchodzeniem, schodzi za rękę. Poręcz jest na wysokości jej głowy, ale i tak trzyma się ściany. Ma jeszcze dystans do schodów, co bardzo mnie cieszy. Następny krok? Drzwi na górę - już czekamy na realizację naszego zamówienia :)

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)