Szykujemy się na Chrzciny


Zośki Chrzest Święty już był - pisałam o nim w tym poście.

Tym razem jednak przed nami kolejne wyzwanie - Menżu będzie Ojcem Chrzestnym. To "nasz" pierwszy Chrześniak, bo do tej pory każde z nas ma po jednej Chrześniaczce :)
Obowiązki rodziców chrzestnych


Zacznijmy od tych pierwszych. Matka Chrzestna zajmuje się szatką do Chrztu - ja jako Chrzestna zajęłam się też sukienką dla Chrześnicy.

Ojciec Chrzestny ma mieć świecę pamiątkową dla Malucha.

Warto dogadać się z rodzicami dziecka, żeby jakieś elementy nie były powtórzone. Jeden z braci mojego Menża sam zajął się świecą, drugi pozostawia to w roli Chrzestnego.

Potem Chrzestny powinien wspierać rodziców w dobrym wychowaniu dziecka, szczególnie religijnym, co oczywiście jest możliwe jedynie przy stałym kontakcie. No i nie ukrywajmy - jeśli rodzice nie będą o wiarę dziecka dbać, to Rodzice Chrzestni nie mają na to ogromnego wpływu.


Prezenty


W naszej rodzinie jest coraz więcej dzieci. Przyjęliśmy wiec taktykę, że dla wszystkich dzieci mamy upominki, dla Chrześniaków troszkę większe prezenty. Zaczynamy już od Chrztu, kiedy to Chrześniak otrzymuje od nas złoty krzyżyk, do którego na roczek w komplecie dostaje łańcuszek - i zestaw na Komunię Świętą gotowy.

I nie mówcie mi, że krzyżyka się nie daje, bo jak się dziecko Chrzci, to się w zabobony nie wierzy :P


Krzyżyk na Chrzest


Nasze Chrześniaczki dostały niemal ten sam model - wysadzany cyrkoniami, podobny z resztą, do tego, który dostała Zosia od swoich Rodziców Chrzestnych.

Krzyżyk i łańcuszek Zosi


Teraz Chrześniakiem jest Chłopiec, więc trzeba było poszukać czegoś "menskiego" :) i to wcale nie takie łatwe zadanie, tym bardziej po "sezonie" komunijnym... Jak Wam się podoba? Zdjęcie wyszło słabo, ale niestety na naszym sprzęcie lepiej tego nie oddam. Jezus jest z białego złota a krzyżyk częściowo z błyszczącego częściowo z polerowanego złota.

Krzyżyk dla Chrześniaka


Jakie macie tradycje związane z Chrzcinami? Jak wybieraliście Rodziców Chrzestnych Waszych dzieci? Szukaliście wśród najbliższej rodziny, czy może woleliście mieć takich Chrzestnych, którzy mieszkają dość blisko?

Udostępnij to:

Komentarze

13 komentarze :

 1. Fajnie! Ja mam chrześnicę i jak stałam jej do chrztu to tylko kupowałam kwiatki i szatkę chyba. Bo miałam 19 lat i nie miałam jako takiej swojej kasy. Ona mieszka z nami. Siostra samotnie wychowuje więc jakoś wydaje mi się że mam z Roksaną bardzo dobry kontakt. Mój M nie jest jeszcze chrzestnym. A chciałabym, żeby ktoś nas wziął razem. Może jeszcze kiedyś. Za rok Roksana ma przyjęcie i sama nie wiem co teraz się daje.

  OdpowiedzUsuń
 2. My moja droga jesteśmy na etapie planowania Chrztu naszego Synusia. Przyznam szczerze,że tak jestem wyczerpana budową, że ta impreza niekoniecznie mi jest po drodze... IMPREZA - bo co do samej uroczystości przyjęcia Chrztu Św. nic nie mam. Ach... trzeba to przejść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałaś nasz post o Chrzcinach? Tam trochę więcej napisałam o naszej uroczystości. A teraz jedziemy na takie Chrzciny, gdzie będą tylko dziadkowie i chrzestni, więc bardzo kameralnie i to chyba dużo wygodniejsze :D

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas na szczęście mamy dobry kontakt z rodzeństwem, więc wybór był oczywisty, że to oni zostaną chrzestnymi.
  Moje podejście do religii już pewnie znasz, więc jakoś szczególnie nie przeżywałam tego dnia, choć nie ukrywam, że sama ceremonia mnie wzruszyła :)
  U nas prezenty są najczęściej w formie pieniędzy, które Lil ma odkładane na konto, ale od chrzestnego dostała też pamiątkowy srebrny smoczek.


  Krzyżyk, który wybraliście bardzo ładny!

  OdpowiedzUsuń
 5. bernadetta bolek23 sierpnia 2014 07:50

  My teraz mamy dylemat z Chrzestnymi dla Stasia. U mnie jest w czym wybierać ale najbliższa rodzina męża liczy 15 osób z czego większość wykorzystana lub się nie nadaje. Zastanawiam się nad Stasia siostrą przyrodnią (już ma 18l) ale nie wiem czy pasuje wybrać ją na chrzestną

  OdpowiedzUsuń
 6. Na Twoje pytania odpowiedzi zawarłam w moim poście na temat chrzestnych :) Po Elizie przy Lilce już szczerze mówiąc nie wczuwałam się aż tak bardzo w wybór chrzestnych i Ich rolę w życiu dziecka.
  Krzyżyk bardzo ładny i świetnie ucięłaś spekulacje na temat tego czy się daje, czy nie daje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W każdej rodzinie inaczej, ale u nas też rodzeństwo raczej wybierane jest na Chrzestnych :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie masz pewność, że zawsze będzie gdzieś niedaleko, a i dla niej to byłby zaszczyt na pewno

  :D

  OdpowiedzUsuń
 9. :) Pamiętam ten Twój wpis, ale mam nadzieję, że nasze maluchy z Chrzestnymi troszkę pobędą, ale wybieramy właśnie z naszego rodzeństwa :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój syn na chrzest zebrał same książeczki pamiątkowe i jeden prześliczny mały srebrny owalny obrazek na ścianę/półkę (tzn. srebrną plakietkę na drewnianej, kurcze, nie wiem jak to opisać, może kiedyś zdjęcie wrzucę). No i pieniążki, ale to akurat norma.

  OdpowiedzUsuń
 11. a wiem chyba o co chodzi. Jak już będę miała sypialnię, to bym chciała taki "obrazek" Świętej Rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, jestem w trakcie szukania animatorów na przyjęcieurodzinowe dla dziecka, jak na razie nie mamy żadnych planów jak ma to wyglądać, ale znajoma poleciła nam już jedną firmę zajmująca się animacjami. Z tego co nam opisała, to firma ta ma w ofercie między innymi wyścigi w workach, malowanie buzi ;> Dzieci ponoć były w siódmym niebie :) klaun@klaunpolska.pl to adres, gdyby ktoś chciał kontaktowy, wracając do pytania, czy ktoś korzystał?x

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)