A wilk chuchał i dmuchał

A wilk chuchał i dmuchał
Czyli o tym, dlaczego boimy się domów z drewna.Dom drewniany jest do zdmuchnięcia - DO BAJEK


No bo przecież wilk chuchał i dmuchał... I zdmuchnął drewniany, a murowany domek trzeciej świnki stał...

Hmm... A czy tu chodziło o materiał, czy o podejście do budowy? Diabeł tkwi w szczegółach i w każdej technologii możemy dojść do zbudowania bubla. W dzisiejszych czasach nie ma mowy o tym, że dom drewniany jest gorszej jakości.

Każdy element musi być na właściwym miejscu


Wszystko zależy od wykonania


Jeśli będziemy chcieli, żeby nasz dom przetrwał wichury i burze, musimy (zarówno budując z drewna, jak i z betonu czy pustaka) odpowiednio zabezpieczyć nasz dom odpowiednio osadzając okna, dopilnować jakości elementów wykończeniowych itp. Nie będę wdawać się tu w szczegóły. Wybierając prawdziwą porządną ekipę budowlaną, która będzie kontrolowana przez NASZEGO kierownika budowy nie mamy się czym martwić.


Dom drewniany jest łatwopalny - DO BAJEK


Używając odpowiedniego drewna - czterostronnie struganego ze sfazowanymi krawędziami, nie mamy się czym martwić. Drewno dobrze się pali dlatego, że surowe ma wiele wystających drzazg. To te drzazgi szybko się zapalają, przez co drewno wydaje nam się być szybko palne. A wcale nie! Szczerze? W domach z drewna do jego jakości powinno się przywiązywać ogromną wagę, o czym pisałam już w tym poście, nikt rozsądny nie odważy się użyć drewna "surowego", czy "prosto z lasu". Kochani! Bardziej obawiałabym się budynków wznoszonych "tradycyjnie", w których ktoś olał jakość drewna na więźbę - tak, tak! KAŻDY MUROWANY DOM MA WIĘŹBĘ DREWNIANĄ I STOI. Pomimo tego, że drewno na więźbę zazwyczaj jest po prostu byle jakie!

Jako konstruktor, nie raz byłam na inwentaryzacji starych kamienic, w których na poddaszu wybuchł pożar. Te budynki stoją nadal. Wymieniono kilka belek i tyle. A w niektórych nawet tego nie zrobili. Tylko stoją, z belkami podpalonymi. Nawet tamte belki (w kamienicy z okresu międzywojennego) dały sobie radę z siłą ognia.


Certyfikowane drewnoDom drewniany jest mniej wytrzymały - DO BAJEK


Chyba już przykładem dachu wspomnianej kamienicy łatwo udowodnić, że drewno jest materiałem wytrzymałym. Poza tym, kto z nas nie widział górskich drewnianych chatek sprzed ponad stu lat? One ciągle stoją... Te, które wyglądają nieprzyzwoicie, nie były zadbane przez lata. Nawet murowany dom się niszczy, jeśli właściciel o niego nie zadba.

Jednak i na to jest recepta. Aby wydłużyć żywotność domów drewnianych znów nie wolno oszczędzać na materiale. Drewno powinno być drewnem KONSTRUKCYJNYM, więc o wilgotności odpowiedniej dla budownictwa (tj. <18%). Poza tym jest dodatkowo zaimpregnowane, dzięki czemu jest ono nieatrakcyjne dla wszelkich żyjątek, które chciałyby w nim zamieszkać,a to one mogłyby nam zaszkodzić.

Jeśli drewno jest odpowiednio wysuszone przed montażem/budową, to nie musimy martwić się o to, że zniszczy się ono w trakcje użytkowania. Każdy szkielet budynku musi być przygotowany i spełniać wymagane założenia wytrzymałościowe tak, aby przenieść obciążenia, które są stałe dla budynku, ale także te, które występują okresowo jak śnieg, czy wiatr. To już leży po stronie konstruktora/projektanta.

Najlepiej ekonomicznie wychodzi, jeśli projekt powstaje na zasadzie współpracy między konstruktorem a wykonawcą, wtedy można użyć narzędzia, które pozwolą nam najbardziej optymalnie dobrać elementy nośne konstrukcji, czyli szkielet.


Dom drewniany jest zimny - DO BAJEK


Mogliście już o tym przeczytać w tym poście. Dom murowany nigdy nie osiągnie takich dobrych parametrów cieplnych jak taki sam (projekt architektoniczny) wymurowany. Przynajmniej za te same pieniądze. Dom drewniany jest znacznie łatwiej ogrzać, a wykonując odpowiednią izolację termiczną to ciepło w środku zatrzymamy :)

Dlaczego? Ponieważ z drewna buduje się dokładniej. Poza tym drewno idealnie izoluje cieplnie. Dodatkowo w domu z drewna ogrzewamy jedynie powietrze, które nas otacza. Nie musimy ogrzewać grubych murów, ani czekać aż latem te mury zostaną wygrzane. W domu z drewna jest jak w termosie.Dokładne wykonanie izolacji termicznej


Dlaczego się boimy?


Bo żyjemy stereotypami. Mamy w głowach bajki, jakimi raczono nas od dzieciństwa. Bo przecież wilki zdmuchnął dom z drewna, a ten murowany nadal stał... Bo pamiętamy sławionego Króla, który "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną"... (skoro był taki super, więc pewnie zmiana była na lepsze). To wszystko potęguje u nas strach przed drewnem. Uważamy drewno za gorszy materiał konstrukcyjny. Cały świat jest z betonu, ale!


Nasz drewniany dom


To tylko dom


Nie bunkier. Drewno jest idealnym materiałem na budownictwo mieszkaniowe. Wystarczającym materiałem.
Beton? Zostawmy na wiadukty i wieżowce.

Więcej o domach drewnianych TUTAJ

Udostępnij to:

Komentarze

9 komentarze :

 1. A ja to bym chciała drewniany domek *-*

  OdpowiedzUsuń
 2. *zastał Polskę drewnianią a zostawił murowaną* ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, domki drewniane są świetne. Również polecam

  OdpowiedzUsuń
 4. Słoik pełen magii25 kwietnia 2014 23:19

  Bardzo mi się podobają takie domki ;) Sprawiają wrażenie cieplutkich ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ty jako fachowiec wiesz lepiej :) Ja się najzwyczajniej w świecie nie znam.

  Jeśli kiedyś w przyszłości uda nam się z M. wybudować swój domek to wcześniej zgłoszę się do Was po porady :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapraszam :) ja się czuję w swoim żywiole :D

  OdpowiedzUsuń
 7. super dzieciaczki9 maja 2014 10:38

  Ja się nie boję :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)