6 rzeczy, na których nie oszczędzaliśmy w trakcie budowy
Budowa to ogromna inwestycja. Nie każdy ma nieograniczony budżet. My nie czekaliśmy na zebranie gigantycznego wkładu własnego, ani nie dostaliśmy połowy od rodziców (swoją drogą - tacy, to mają dobrze). My mieliśmy cel - mieć już swoje, teraz i jak najszybciej, żeby nasza rodzina mogła się szybciutko powiększyć :-)
Prawie każdy inwestor staje więc przed wyborem - tanie, czy dobre. Droższe, czy gorsze? Poniżej przedstawiam 6 rzeczy, na których jakości nie oszczędzaliśmy i jesteśmy zadowoleni.
1. Drewno i konstrukcja
Drewno konstrukcyjne musiało być suszone komorowo, czterostronnie strugane i zaimpregnowane ciśnieniowo. Nie było mowy o żadnym dziadostwie z tym związanym. Na każdym elemencie, jaki dotarł do nas z fabryki widniała pieczątka z certyfikatem jakości. Ponadto dotarły do nas gotowe elementy konstrukcyjne (ściany i wiązary). Elementy były połączone za pomocą płytek kolczastych w fabryce, dzięki czemu jakość i dokładność wykonania była znacznie lepsza.
Stawianie pierwszych ścian konstrukcyjnych |
Pieczątki świadczące o jakości drewna |
2. Okna i rolety
Tutaj też nie było miejsca na taniochę. Okna zamówiliśmy już przed rozpoczęciem budowy. Wybraliśmy 3 szybowe na profilu WEKA. Zdecydowaliśmy się na kolor jedynie z zewnątrz, co okazało się ich zaletą (białe wewnątrz zawsze pasują do wystroju).
Rolety zewnętrzne w kolorze okien z puszką montowaną nad oknem wypełnioną grafitowym styropianem. Niestety, rolety montowane na zewnątrz nie przypadły nam do gustu, a te z ukrytymi puszkami wymagały doinwestowania. Ponadto sterowanie. Zdecydowaliśmy się na sterowanie elektryczne za pomocą przycisków przy konkretnych oknach oraz z centralki.
Okna w kuchni |
Widok na okna tarasowe |
4. Ocieplenie
Wybraliśmy materiały ociepleniowe o dość dobrych parametrach cieplnych (ale bez przesady, nie cisnęliśmy lambdy o każdą setną, bo w pewnym momencie przestaje to mieć sens).
Zastosowaliśmy styropian ryflowany o grubości 15cm, dzięki temu dom będzie dobrze docieplony, a konstrukcja będzie miała szansę "wyrzucić" ewentualny nadmiar wilgoci.
Poza tym wełna mineralna Unimata o grubości 15cm w ściany i 25 cm na dach.
Dzięki temu dom zyskał naprawdę dobry wynik certyfikatu energetycznego, ale sprawdzimy po roku użytkowania, jakie wyjdą nam rachunki.
Montaż styropianu na elewacji |
4. Dach - dachówki, rynny
Za namową dekarza wybraliśmy dachówki ceramiczne, pomimo wcześniejszego nastawienia na betonową. Jego zdaniem betonowa często zarasta mchem i innymi badziewiami. Jest porowata i mniej odporna. Poza tym jest ładniejsza, a cena w promocji nie była dużo wyższa. Do tego orynnowanie PCV z porządnej firmy.
Widok dachu po założeniu dachówki Bogen antracyt |
5. Posadzka
Jak już pisałam w poście o ogrzewaniu wybraliśmy posadzkę Agilla z Lafarge'a, dzięki czemu nie musimy godzinami czekać na rozruch ciepła w domu. To bardzo ważne przy naszym typie ogrzewania. ale... zaoszczędziliśmy na kaloryferach :-)
6. Kuchnia
To właściwie jedyne pomieszczenie w domu z nowymi meblami. Zdecydowaliśmy się na meble z IKEI. Wiedząc, że meble mają posłużyć nam długo, nie wybraliśmy tych najtańszych. Poza tym sprzęt też jest nowy (lodówka, płyta i piekarnik). Nie mieliśmy nic swojego (oprócz zmywarki), a kupowanie używanych sprzętów może okazać się ryzykowne, postanowiliśmy więc wybrać nowe, niekoniecznie z najwyższej półki, ale nie "byle buble". Kuchnię dobrze widać też TUTAJ
![]() |
Moja wymarzona kuchnia |
To by było na tyle. A co Wy uważacie za rzeczy najważniejsze? Na czym nie można oszczędzać nie tylko przy budowaniu, ale też w innych aspektach życia?
Bardzo przydatny post:) Nam proponują zamiast dachówki blacho-dachówkę. Co o tym myślisz? Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńMieszkałam w domu z blachodachówką - jest dość głośno, pomimo ocieplenia wełną (która spełnia zadanie również izolacji akustycznej). Ja taką opcję zdecydowanie odrzuciłam. Jednak dom drewniany to konstrukcja lekka, taki dach zawsze lepiej dociąży, a tym samym ustabilizuje konstrukcję. Poza tym, w przypadku blachy ssanie wiatru jest dość istotnym obciążeniem. Na dachówkę wiatr raczej nie ma wpływu, ponieważ jest na tyle ciężka, że przewyższa siłę ssącą. Duża to jest różnica w cenie? Ja bym bazowała na konkretnych wycenach, i wtedy można kalkulować. Zdecydowanie blachodachówka jest prostsza do położenia, szybciej idzie, ale nasz dach położyli w tydzień dachówką... Cena naszego dachu, razem z oknami dachowymi (5 sztuk), całym orynnowaniem i opierzeniem zmieściła się w granicach 37tysięcy (materiał z robotą). Jak Wam to wyceniają?
UsuńAle chyba nie wliczono więźby do tej ceny? Bo jeśli tak, to cena bardzo niska!! Nam jeszcze żadnych kosztów nie wyliczają, sugerują;) Jesteś już drugą osobą, która poleca przy tej konstrukcji dachówkę, chyba coś w tym musi być.
OdpowiedzUsuńW domu szkieletowym więźba jest elementem konstrukcji i MUSI być wykonywana przez tą samą ekipę do dom, z tych samych materiałów i stanowić z nią jedną całość. Więźba, to tak naprawdę żaden wielki koszt. Nasza cena dotyczyła membrany, łatowania, dachówki, okien, wyłazu i dachówki z orynnowaniem i położeniem. Ja tam uważam, że na wszystko trzeba mieć wycenę. Polecam naszego wykonawcę, on zajmuje się też dachami. Chociaż w naszym przypadku wykonywał nam ją kto inny, bo cudem wykonawca całości domu znalazł czas na załatwienie naszej sprawy, o czym pisałam w poście http://budujacamama.blogspot.com/2013/12/caa-historia-rozpoczea-sie-w-maju.html
OdpowiedzUsuńDziękuję za wszystkie informację! Już się biorę do czytania postów:) Warto mieć opinie równych osób, w końcu budowa domu to nie zakup nowej pary butów;)
OdpowiedzUsuńByć może nie znajdzie Pani wszystkiego, czego oczekuje, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Sami poświęciliśmy kupę czasu na wybór technologii. Sama skończyłam Politechnikę i jestem konstruktorem, więc miałam trochę łatwiej. Znalezienie wykonawcy też jest nie lada sztuką. Najlepiej znaleźć kogoś z polecenia. Z przyjemnością doradzę na co zwrócić uwagę. Polecam budowanie, to szkoła życia, uczy pokory, ale jest świetną przygodą.
UsuńOcieplenie jest bardzo ważne, jak ktoś nie ociepli starannie budynku to potem latami traci na ogrzewaniu, a niewiele osób wie że należy także ocieplić dom od dołu
OdpowiedzUsuńtak, tak... i lecą - tysiące za gaz... U nas pod posadzką jest 20cm styropianu :D
OdpowiedzUsuń