Pierwszy trymestr ciąży i USG genetyczne

Dla mnie początek ciąży był dość intensywny, ale udało się go przetrwać, a nie ukrywam, był to najtrudniejszy okres ciąży. Potem już było z górki :-)

Dlaczego akurat teraz?

Dziecko było dla nas bardzo ważne, właściwie w pełni świadomie odkładaliśmy trochę tą decyzję ze względu na brak własnego mieszkania. Kiedy wizja posiadania domu stała się realna, od razu wykorzystaliśmy moment :-) i Dzidzia powstała niemal równo z konstrukcją domu :-) .
Świętowanie obrony mgr

Nie przewidzieliśmy jednak jak pierwsze tygodnie ciąży wysysają energię z kobiety... Poza tym w 5tygodniu ciąży broniłam pracę magisterską, co również nie było bez wpływu na stan mojej psychiki, odporności itp. Ale się obroniłam bez większych problemów :-) W ramach uczty po obronie zaprosiłam swoją rodzinkę i teściów i wręczyliśmy im w ramach "podziękowania" pierwsze zdjęcie USG z Bąbelkiem :-) 5-cio tygodniowym :-D .


 Pierwsze objawy ciąży - obawy i rozwiązania

Moimi pierwszymi objawami ciąży poza brakiem miesiączki był jadłowstręt (oczywiście dopiero po przyjęciu :-) ) i nudności trwające całe dnie... Właściwie do 10 tygodnia piłam 1,5l wody z dużą ilością cytryny, co pomagało na mdłości, a jadłam tyle, by nie zrobić sobie i Bąblowi krzywdy. Tym sposobem z początków nadwagi przez 10 tygodni spadłam do wagi prawidłowej. Tak! W pierwszym trymestrze ciąży schudłam około 6 kg, ale miałam zrobione badania poziomu TSH i wszystko było w normie.

USG genetyczne - pierwsze z Badań Prenatalnych zalecanych

Po 10 tygodniu ciąży, dokładnie rok temu, pierwszy raz zobaczyliśmy Bąbla jak człowieczka, z nóżkami, rączkami i główką :-) byliśmy na USG genetycznym - zalecanym głównie kobietom, u których prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych jest dość duże, więc po 35roku życia, lub gdy wcześniej urodziła ona dziecko z wadą. My byliśmy, pomimo braku wskazań.

Takie USG polega na dokładnej ocenie przez badającego wymiarów Dzieciątka, długości kości nosowej, przezierności karkowej oraz ocenie organów wewnętrznych Dziecka. Poza tym robione jest też badanie krwi - test podwójny lub potrójny, dzięki któremu można obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych u Malucha. U nas ryzyko wyszło kilka tysięcy razy mniejsze niż 'standardowo' więc się nie martwiliśmy...

Jeśli jesteś teraz w ciąży, poczytaj o tym, jak polecają to specjaliści: wskazania do badań prenatalnych

 Wspomnienia...

Dobrze pamiętam ten grudniowy dzień. Mój lekarz jak zwykle się spóźniał, a mój mąż przeglądał w kalendarzu imiona dla chłopców - zgodnie z naszą umową, on miał wybierać imię dla chłopaka, ja dla dziewczynki :-) to było naprawdę wielkie przeżycie móc zobaczyć tego małego człowieczka. Byliśmy też spokojniejsi o jego zdrowie, ponieważ aparat do USG w naszej przychodni pozostawiał jednak sporo niedomówień ;-) dlatego na to badanie wybraliśmy się do GPSK, gdzie wówczas zajmował się tym mój lekarz prowadzący.

W tym szpitalu, pomimo ciągłego oblężenia kobietami, głównie ciężarnymi, wszystko odbyło się w miarę sprawnie i bezproblemowo. Panie pielęgniarki były naprawdę uprzejme i pomocne. Za co przy odbiorze wyników dostały paczuszkę pierników :-)

Z jakich badań powinno się jeszcze korzystać w czasie ciąży? Jak przebiegł Wasz pierwszy trymestr ciąży?

Tymczasem w naszym domu, mąż stawiał pierwsze ściany ;-)


Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, like, plusik czy udostępnienie, to dla mnie motor do dalszej pracy nad blogiem i postami. Więc? Udostępnij, skomentuj, polub, jeśli uważasz, ze warto było tu zajrzeć :-)